A może Olecko jest nie tylko miastem sportu?

A może Olecko jest nie tylko miastem sportu?
3 (60%) 2 głosów

Dziś z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku odbędzie się wernisaż wystawy „Teatr w Olecku jest” przygotowanej przez Janusza Klimaszewskiego. Poniżej publikujemy tekst przygotowany specjalnie z okazji tejże wystawy i wygłoszony także podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej.

 

Szanowni Państwo !

Stało się! Wystawa zaistniała! Udało mi zebrać ogromne ilości dowodów w postaci zdjęć i nie tylko, na to, że w Olecku teatr jest i to od wieków.

Wielu z Państwa ucieszy i zaciekawi kilka statystycznych faktów, na przykład to, że na przełomie tych 100 lat tworzenia teatru w naszym mieście zaangażowane były i są do tej pory setki ludzi. A dziesiątki tysięcy ludzi pojawiały się na widowni aby oglądać efekty pracy tych pierwszych. To bardzo budujące, tak jak to, że oleckie teatry wielokrotnie nagradzane były w wielu konkursach w Polsce i na świecie. Budująca jest fenomenalna i wciąż aktualna doskonała opinia wielkich ośrodków teatralnych na temat tego, co się działo i dzieje w oleckim teatrze. Równie istotne jest to, że w tej chwili w naszym mieście działa aż sześć grup teatralnych. Wniosek? A może Olecko jest nie tylko miastem sportu? Może biorąc pod uwagę suche fakty z historii i teraźniejszości można wysnuć wniosek, że Olecko jest też miastem teatru i jako takie powinno być promowane i postrzegane przez mieszkańców i przyjezdnych. Pamiętamy jak teatry, takie jak: Provizorium, Plastyczna Scena KUL Leszka Mądzika, Adekwatny, Rondo ze Słupska, Akademia Ruchu, Terminus a Quo i wiele innych odwiedzało nas i prezentowało swoje sztuki. Tak wiele razy oleccy ludzie teatru słyszeli od swoich teatralnych gości z Polski i zagranicy o fenomenie naszej miejskiej sceny teatralnej. I tak wiele teatralnych działań miało i ma miejsce w Olecku, że przydałoby się pochylić nad tym dorobkiem. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że nasz – jak najbardziej olecki – teatr AGT powołany do życia pod koniec Marca 1979, w przyszłym roku będzie obchodził jakże okrągły, jubileusz 40-lecia.

Szanowni mieszkańcy, mamy wspaniałą markę, której należy się promocja. Mamy coś, czego nie mają sąsiedzi. To w Olecku teatr jest, funkcjonuje, i – co chyba najważniejsze – zasługujemy na takie ilości kultury wysokiej jakości, jakiej do tej pory przychodziło nam doświadczać w przeszłości. Mamy jej głód i na nią jako społeczeństwo zasługujemy. Konkluzja jest jedna: władze miasta, w tym radni, mają doskonałe narzędzia i wsparcie w organizacjach pozarządowych, aby krzewienie kultury odbywało się na jak najwyższym poziomie. I będzie się to dokonywało, ponieważ są w naszym mieście ludzie, którzy mają ochotę brać czynny udział w tworzeniu naszej oleckiej kultury.

Janusz Klimaszewski

Komentarze

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Więcej w Historia, kultura, Olecko, Teatr
Spotkanie w sprawie bezpieczeństwa na obwodnicy Olecka

Urząd Miejski informuje: 13 marca br. w Urzędzie Miejskim w Olecku odbyło się spotkanie poświęcone kwestiom bezpieczeństwa na obwodnicy Olecka....


Zamknij