Ręczne licznie, zmiana marszałka i oficjalne wyniki wyborów

Tegoroczne wybory przejdą do historii jako jedne z najbardziej kuriozalnych i wstydliwych. Bo nie ma co owijać w bawełnę awaria systemu informatycznego to ogromna kompromitacja nie tylko PKW, ale także państwa Tym bardziej, że prawdopodobnie nie mamy do czynienia ze zwyczajową awarią, którą można naprawić po jakimś czasie, ale raczej niewydolnością całego systemu, który został źle przygotowany. Po raz kolejny okazało się, że polskie “jakoś to będzie” prowadzi do kompromitacji naszego kraju. Nie dziwią więc głosy polityków różnych opcji, że w takiej sytuacji wyniki wyborów samorządowych łatwo będzie podważyć. A minister sprawiedliwości nie wyklucza nawet opcji powtórzenia wyborów.

 

Z pewnością to są tylko niusy produkowane na potrzeby mediów, ale nie ulega wątpliwości, że po raz kolejny organy państwa pokazały swoja słabość. Nie dziwmy się więc, gdy następnym razem do urn pójdzie jeszcze mniej wyborców.

 

W Olecku Powiatowa Komisja Wyborcza choć oficjalnie ogłosiła już wyniki wyborów do Rady Powiatu ciągle nie może uporać się z wynikami wyborów do sejmiku. I nie jest to bynajmniej wina komisji, ale owego słynnego już systemu. Dlatego członkowie komisji, tak jak wielu ich kolegów w całej Polsce, podjęli decyzję “o ręcznym” przeliczeniu głosów. To wymaga sporo pracy, trzeba rzetelnie kilka razy zweryfikować wszystkie protokoły. Prace zapewne uda się zakończyć dziś, ale ponieważ część członków komisji udała się do Olsztyna z protokołami dotyczącymi wyborów do Rady Powiatu, to z publikacją wyników trzeba będzie poczekać do ich powrotu. Nie szkodzi, PKW zapowiedziała, że i tak dziś nie poznamy oficjalnych wyników wyborów. Jak nieoficjalnie przyznają członkowie Powiatowej Komisji Wyborczej w Olecku, gdyby od początku wydano dyspozycje o “ręcznym” liczeniu głosów to komisja swoją pracę z całą pewnością zakończyłaby już we wtorek. A tak… 

 

Zamieszanie z systemem sprawiło, że jeszcze w niedzielę mieliśmy zwycięski PiS, a od wczoraj media oszalały na punkcie wyniku PSL. Przy czym owo szaleństwo wynika z cząstkowych wyników wyborów. I właśnie z owych cząstkowych danych wynika, że wybory do Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego wygrało PSL. Nieoficjalnie mówi się, że ludowcy uzyskali nieco ponad 40% poparcia. Ale żeby było zabawniej przedstawiciele PSL mówią, że ostateczne wyniki ukształtują się na poziomie 30%. Poczekamy zobaczymy. Jeśli jednak cząstkowe wyniki zyskają potwierdzenie to może się okazać, że przez najbliższe 4 lata to PSL będzie rozdawać karty w sejmiku i to PSL będzie miało marszałka. A to oznacza, że pomimo, szczególnie w ostatnim czasie, intensywnych działań dotychczasowego marszałka Jacka Protasa nie uda mu się utrzymać stanowiska.

 

Zanim jednak poznamy oficjalne wyniki wyborów do sejmiku pora przedstawić najważniejsze informacje dotyczące wyborów burmistrza, do rady miasta i rady powiatu.

 

WYBORY BURMISTRZA OLECKA

Uprawnionych do głosowania było 17 315 osób. Wydano 6 975 kart z czego z urn wyjęto 6 974 karty. Oznacza to, że frekwencja wyniosła 40%. Głosów nieważnych oddano 224 przy czym na 54 kartach zakreślono krzyżyk przy nazwiskach obu kandydatów, a na 154 kartach nie postawiono znaku x przy nazwisku żadnego z kandydatów. Wyniki głosowania przedstawiały się następująco:


Grzegorz Kłoczko – 3064 głosy (43,9%)

Wacław Olszewski – 3686 głosy (52,8%)

 

RADA MIASTA

W wyborach do Rady Miasta było równie sporo emocji jak przy okazji wybóru burmistrza. W niektórych przypadkach o wygranej decydowało ledwie parę głosów. Zdecydowanymi zwycięzcami tych wyborów są na pewno Krzysztof Fidler, Jarosław Bagieński, Maria Dzienisiewicz (ponad 50% oddanych głosów), Wojciech Leonarczyk, Ferdynand Grodzicki, Zbigniew Aksienionek (obaj także ponad 50% głosów) oraz Wioleta Żukowska i Wiesław Zalewski. Z frekwencją nie było najlepiej. O ile jednak nie dziwi marna frekwencja w Okręgu 14 (Lesk), która może także wynikać z faktu, że o mandat ubiegało się tam tylko 2 kandydatów o tyle  słaba frekwencja w Okręgu 5 (Plac Wolności) daje sporo do myślenia. 

 

Poniżej podajemy wyniki w poszczególnych okręgach. 

 

Okręg 1 Krzysztof Fidler

353 głosy ważne, najwięcej głosów Krzysztof Fidler 160, druga Elżbieta Borys 78 głosów


Okręg 2. Krzysztof Kempisty

331 głosy ważne, najwięcej głosów Krzysztof Kempisty 113, drugi Krzysztof Kowalewski  77 głosów


Okręg 3. Karol Sobczak

382 głosy ważne, najwięcej głosów Karol Sobczak 117, drugi Janusz Żero 111 głosów


Okręg 4 Bagieński Jarosław

360 głosy ważne, najwięcej głosów Bagieński Jarosław 177, drugi Stypułkowski Leszek 124 głosów

 

Okręg 5 Maciej Juchniewicz

262 głosy ważne, najwięcej głosów Maciej Juchniewicz 79, drugi Marek Gałązka 58 głosów

 

Okręg 6 Leszek Olszewski 

318 głosy ważne, najwięcej głosów Leszek Olszewski 69, druga Bożena Bielska – Świeżyńska 63 głosy

 

Okręg 7 Renata Dunaj

309 głosy ważne, najwięcej głosów Renata Dunaj 100, drugi Kazimierz Toczyłowski 77 głosów

 

Okręg 8 Maria Wanda Dzienisiewicz 

304 głosy ważne, najwięcej głosów Maria Dzienisiewicz 176, drugi Jan Grzyb 86 głosów

 

Okręg 9 Robert Smyk

289 głosy ważne, najwięcej głosów Robert Smyk 89, drugi  Maciej Kubacki 65 głosów

 

Okręg 10 Anna Kaczor

398 głosy ważne, najwięcej głosów Anna Kaczor 122, drugi Mariusz Miłun 65 głosów

 

Okręg 11 Marian Prusko

301 głosy ważne, najwięcej głosów Marian Prusko 121, drugi Gałkowski Paweł 69 głosów

 

Okręg 12 Wojciech Leonarczyk

327 głosy ważne, najwięcej głosów Wojciech Leonarczyk 160, drugi Gołembiewski Ireneusz 71 głosów

 

Okręg 13 Henryk Markowski

316 głosy ważne, najwięcej głosów Henryk Markowski 85, drugi Bukpaś Wiesław 55 głosów

 

Okręg 14 Wojciech Rejterada 

173 głosy ważne, najwięcej głosów Wojciech Rejterada 93, drugi Przemysław Atkielski 80 głosów

 

Okręg 15 Paweł Giełazis

341 głosy ważne, najwięcej głosów Paweł Giełazis 129, druga Bożena Jeglińska 120 głosów

 

Okręg 16 Justyna Cieślukowska

339 głosy ważne, najwięcej głosów Justyna Cieślukowska 99, drugi Marek Makarewicz 96 głosów

 

Okręg 17 Ferdynand Grodzicki

316 głosy ważne, najwięcej głosów Ferdynand Grodzicki 189, drugi Ślużyński Andrzej 110 głosów


Okręg 18 Grzegorz Wróblewski

342 głosy ważne, najwięcej głosów Grzegorz Wróblewski 132, drugi Marek Chlebus  103 głosów

 

Okręg 19 Zbigniew Aksienionek

294 głosy ważne, najwięcej głosów Zbigniew Aksienionek 154, druga Monika Jankowska 94 głosy

 

Okręg 20 Wioleta Żukowska

261 głosy ważne, najwięcej głosów Wioleta Żukowska 165, druga Iwona Grabek 79 głosów

 

Okręg 21 Wiesław Zalewski

278 głosy ważne, najwięcej głosów Wiesław Zalewski 147, druga Alicja Stefanowska 99 głosów

 

RADA POWIATU

 

W wyborach zarejestrowano 5 komitetów wyborczych i wszystkie przekroczyły 5-procentowy próg. Najgorszy wynik uzyskało PO, co tylko potwierdza nie najlepsze notowania tej partii w ostatnim czasie. Liczba uprawnionych do głosowania – 27 574 osób. W sumie oddano 10 244 głosy (37%), które rozłożyły się na poszczególne komitety w sposób następujący:

 

KW PSL  – 3 464 głosów

KW PiS –  1 544 głosy

KW PO –     992 głosy

KWW Mała Ojczyzna Olecko – 2 864 głosów

KWW Dobro Wspólne – 1 380 głosów

 

Przy czym z okręgu I (gminy Kowale Oleckie, Świętajno, Wieliczki) 4 mandaty przypadły PSL – Helena Żukowska, Dariusz Marian Andruczyk, Danuta Maciejewska, Karol Czerwiński, a 2 dla KWW Mała Ojczyzna Olecko – Zofia Bordzio i Tomasz Kosobudzki.

 

W okręgu II (gmina Olecko) do podziału było 9 mandatów. Najwięcej bo aż 3 padły łupem Małej Ojczyzny Olecko, 2 mandaty zyskało PSL i PiS, po jednym PO i Dobro Wspólne. Mandat radnego uzyskali Wacław Olszewski (zastąpi go jednak inny kandydat z listy KWW Małą Ojczyzna Olecko), Kazimierz Iwanowski i Wacław Sapieha (MOO), Andrzej Kisiel i Marian Świerszcz (PSL), Józef Krajewski i Czesław Gontar (PiS), Radosław Skrodzki (PO), Grzegorz Kłoczko (DW).

Komentarze
Więcej w Grzegorz Kłoczko, Olecko, Rada Miejska, Rada Powiatu, Wacław Olszewski
Opozycja czy koalicja. Demokracja czy wariant wschodni w Olecku

Wybory za nami (choć ciągle jeszcze nieoficjalnie). Od wczoraj mniej więcej wszystko wiadomo. W kuluarach zaczęły się przymiarki do koalicji....

Zamknij