Krótkie historie. Teorie spiskowe

Teorie spiskowe

 

Francuski minister edukacji rozpoczął realizację programu “Intelektualna Samoobrona”. Jest on skierowany do młodzieży licealnej, niezwykle podatnej w dobie internetu na rozmaite teorie spisowe, a co a tym idzie, późniejsze skrajne zachowania. Program będzie składał się z konkretnej dawki wiedzy, humoru oraz prowokacji. Młodzież nauczy się jak radzić sobie z informacjami, ich nadmiarem i dezinformacją, jak samodzielnie myśleć. Program jest zainspirowany m.in.: pionierskimi działaniami Sophie Mazet.

 

Same już określenie “teorie spiskowe” ma różnorodną genezę. Dla francuskich historyków teorie spiskowe pojawiły się po raz pierwszy w XVIII wieku i miały bezpośredni związek z Wielką Rewolucją Francuską. Sprawcami wszystkich nieszczęść stali się od tamtej epoki czołowi przedstawiciele oświecenia, Żydzi, wszelkie tajne kluby i loże, finansiści. W XX wieku pojawiły się także amerykańskie teorie spiskowe związane z makkartyzmem, a zamach na Johna F. Kennedy’ego uruchomił machinę spekulacji i teorii dotyczących nagłych, niewyjaśnionych śmierci. Jednak to dopiero XXI wiek z zamachami na  World Trade Center, pozbawiając ludzi poczucia bezpieczeństwa uruchomił lawinę teorii spiskowych, które pozostając wcześniej w cieniu i będąc dostępnymi tylko dla wtajemniczonych, stały się dodatkową informacją dostępną dla wszystkich.

 

Teorie spiskowe łączy się postmodernizmem, jak i z kulturą popularną. Przypisuje się im połączenie ze strachem, pogłoskami, niezrozumieniem (jak i potrzebą zrozumienia i potrzebą wiary), hipotezą, paranoją, wyobraźnią, wojną informacyjną (4GW, manipulacją i dezinformacją), ideologią i mitem, naiwnymi dowodami i falsyfikacją. Współczesną teorią spiskową, często używaną przez polityków, jest teoria negująca istnienie obozów koncentracyjnych. Najnowsze badania dotyczące emergencji podkreślają, że w ogólnie panującym światowym chaosie niepewności i przemian wszystko może się wydać spiskiem. Udowodniono też, że pewne grupy ludzi posiadające określone predyspozycje, są bardziej od innych podatne na teorie spiskowe.

 

E.K.

Komentarze
Więcej w Francja, Historia, Krótkie historie, kultura, Olecko
“Nabucco” z włoskimi solistami w Suwalskim Ośrodku Kultury

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl "Nabucco" z udziałem włoskich solistów. W rolę tytułową tej jednej z najsłynniejszych oper Giuseppe Verdiego...

Zamknij