Główny Lekarz Weterynarii przestrzega hodowców i klientów bazarów i targowisk

Oceń

Pismo Głównego Lekarza Weterynarii nr GIWbip-402-19/14(3) z dnia 22 lipca 2014 r. na temat występowania ASF w Federacji Rosyjskiej. Bardzo proszę zgodnie z możliwościami zapoznawać z tezami pisma naszych producentów świń  i przypominać o stałym przestrzeganiu zasad skutecznego  zabezpieczania własnych hodowli przed wtargnięciem wirusa ASF, polegających m.in. na:

1. O ile niemożliwe jest trwałe, fizyczne odgrodzenie chlewni od otoczenia, należy uszczelnić poszczególne budynki i uniemożliwić wejście zwierząt i osób postronnych do ich wnętrza.

2. Wyeliminować stosowanie jako ściółki materiałów (np. słomy) przechowywanych w stogach na otwartej przestrzeni, które w każdej chwili mogą być skażone przez chore lub ozdrowiałe, lecz trwale siejące wirus  dziki.

3. Stosować przy wejściach do obiektów inwentarskich maty dezynfekcyjne, a lepiej naczynia – kuwety z roztworem środków biobójczych. O ile na teren gospodarstwa wjeżdżają również  pojazdy, nieodzowne jest zainstalowanie mat dezynfekujących ich koła.

4. Przy pracach w chlewni używać wyłącznie do tego celu przeznaczonej odzieży i obuwia roboczego.

5. Każdy przypadek jednoczesnych zachorowań świń w różnych kategoriach wiekowych z objawami zmian na skórze (wybroczyny, rumień grzbietowy, wylewy krwawe, martwica), duszności, krwawej biegunki lub zaparcia, poronień, porażeń i zwiększonych upadków należy natychmiast zgłaszać do lekarza weterynarii.

6. Unikać jakichkolwiek kontaktów z dzikami chorymi, tzn. wykazującymi zanik naturalnej bojaźliwości oraz ich zwłokami, również za pośrednictwem psów utrzymywanych w wolnym wybiegu, z nieograniczonym i niekontrolowanym dostępem do pól i lasów.

7. Nie nabywać i nie wprowadzać do gospodarstwa domowego mięsa i wędlin niewiadomego pochodzenia, w tym kupowanych w tzw. sprzedaży targowiskowej i kiermaszowej, mięsa i przetworów z dzików, jak również wwożonych nielegalnie, szczególnie  zza wschodniej granicy.

Z poważaniem, powiatowy lekarz weterynarii

Dariusz Salamon

Komentarze

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Więcej w ASF, Główny Lekarz Weterynarii, hodowle, Olecko
A może Olecko jest nie tylko miastem sportu?

Dziś z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku odbędzie...


Zamknij