Krótkie historie -Krytyka cynicznego rozumu

Krytyka cynicznego rozumu

 

Zgorzkniała mądrość, depresyjna lecz opanowana melancholijność, brak wiary w przyszłość skłaniająca do nihilizmu. Cyniczna świadomość, że tak jest, bo być tak musiało i będzie. Czy te cechy nie przywodzą na myśl każdemu kogoś mu dobrze znanego? Peter Sloterdijk, niemiecki filozof, w “Krytyce cynicznego rozumu” przygląda się teoriom krytycznym i współczesnemu cynizmowi.

 

“Oświecona fałszywa świadomość” – to teoria budząca wiele dyskusji, także w kontekście wielkich narracji, ich ewentualnego końca, niemniej dająca się przejrzeć w tym, co wokół. Cyniczna postawa wiedzącego co czyni, ale to czyni, bo… – jest dziś dosyć powszechną, “oświeconą” postawą. Cynizm nie jest ani stricte pozytywny, ani negatywny, jednak wartościuje nam świat i nie jest wrażliwy na krytykę.

 

“Krytyka cynicznego rozumu” wydaje się na tyle inspirująca, że doskonale interpretuje pewne zależności oraz codzienne zachowania, także być może i w naszym mieście? Warto przyjrzeć się bliżej temu, co ma nam do powiedzenia Peter Sloterdijk. Zgodzić się z nim, lub też nie.

 
EK

 

“Krótkie historie” – nowy cykl iOlecko. Cykl, w którym zgodnie z tytułem będą publikowane krótkie opowieści nie tylko o naszym mieście. Do rozważania, dyskusji, polemiki. Wszelkie opinie mile widziane

Komentarze
Więcej w filozofia, Krótkie historie, Krytyka cynicznego rozumu, Książki, kultura, Literatura, Olecko, oświecenie
Kocham mój kraj

Znajomy, mieszkający w wielkim mieście wystawił na aukcji swój aparat telefoniczny. Wkrótce znalazł nabywcę. Ustalił cenę, zasady płatności. W piękny,...

Zamknij