Krótkie historie – Spacer z chronometrem

Spacer z chronometrem

 

Jak znaleźć się z powrotem we własnym świecie wspomnień, w dzisiejszym Olecku? Zapachy, smaki, miejsca – wszystko to wymaga korekty, no bo przecież chociażby ulubiona górka z dzieciństwa nie jest już tak duża w późniejszym życiu i nie postrzega się również tak samo świata.  Pewna kobieta (mając w pamięci miasto sprzed 1945 roku) postanowiła przemierzać dawne miejsca i utarte trasy z chronometrem. Z domu na dworzec, do szkoły, do przyjaciółki, tak jak to kiedyś miała w zwyczaju. Mierzyła czas przeszły w tym czasie teraźniejszym i okazało się, że to przemierzanie ulic dzisiejszego Olecka zajmuje jej dokładnie tyle samo czasu, co kiedyś, tym samym tworząc miasto na powrót bliskim.

 

Wydaje się jednak, że dziś wszystko jest już ponad konwencjonalny podział na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, chociaż przeszłość dominuje programowo, a taki chronometr pozwala zagubionym bezpiecznie pokonywać kiedyś oswojone przestrzenie i być może dostrzegać coś więcej. Kilka dni temu spotkałam człowieka, który przybył odnaleźć w Olecku trochę przeszłości, dawnych przyjaciół i swoje drzewo posadzone na miejscu, gdzie był kiedyś jego ulubiony plac zabaw. Drzewo, plac zabaw, cała ta przeszła przestrzeń stała się także elementem moich wspomnień.

 

Konwencjonalny podział stracił na znaczeniu, bo wraz z upływem czasu każda z tych epok okazuje się inna niż była dla poprzednich pokoleń i inna też będzie dla następnych, bo spojrzenia i refleksje podlegają rozwojowi?

 

EK

 

“Krótkie historie” – nowy cykl iOlecko. Cykl, w którym zgodnie z tytułem będą publikowane krótkie opowieści nie tylko o naszym mieście. Do rozważania, dyskusji, polemiki. Wszelkie opinie mile widziane.


Komentarze
Więcej w Czas, Historia, Krótkie historie, kultura, Olecko
Twórca “Achai” Andrzej Ziemiański odwiedzi Olecko

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku zaprasza w piątek 9 października 2015 r. na spotkanie  autorskie z czołowym pisarzem fantasy - Andrzejem...

Zamknij