Krótkie historie . Yury Buida – Pruska narzeczona

Yury Buida – Pruska narzeczona

 

Yury Buida – rosyjski pisarz, urodzony w Znamensku (Obwód Kaliningradzki) w 1954 roku. W swojej twórczości porusza tematykę Prus Wschodnich. Jako mały chłopiec zachował wiele wspomnień, które dopiero w wieku dojrzałym udaje mu się powoli porządkować. Oto wspomnienie pierwsze.

 

Pewnego dnia, kiedy wydobywał kamień nagrobny na starym cmentarzu ewangelickim, który później dorośli pośrednicy sprzedawali Litwinom, wpadł do grobu małej dziewczynki. Niewiele myśląc, pełen strachu, zabrał z jej ręki zegarek, który zdążył zauważyć. Widok tej dziewczynki  oraz wyrzuty sumienia towarzyszyły mu jednak tak długo, że utworzył w swojej głowie mit pruskiej narzeczonej, która ten zegarek mu podarowała. Nieoczekiwanie to wydarzenie obudziło  w nim także potrzebę wiedzy. Chłopiec urodzony osiem lat po wojnie nie miał nikogo w Obwodzie Kaliningradzkim, kogo mógłby zapytać o przeszłość, nikt o niej wówczas nie mówił. Dowiedział się jednak, że miasto jego nazywało się kiedyś Wehlau, a nie Znamensk, że Niemcy w tym mieście mieszkali, i że były to Prusy Wschodnie. Nauczyciele nie mówili więcej, gdyż mieli inne sprawy na głowie, niż zajmowanie się przeszłością, która z resztą nie była ich, to powszechny był pogląd. Kant się w Kaliningradzie urodził i tam zmarł, i to wystarczyło, a Prusacy mieszkający przed Niemcami to i tak byli Słowianami. Niektórzy pamiętali, że był taki okres, kiedy Rosjanie i Niemcy mieszkali trochę razem, ale później Niemcy zostali wywiezieni, nikt nie wie dokładnie gdzie, pewnie do Niemiec. I, że wtedy ta ziemia stała się rosyjska. Kilka dostępnych książek dostarczało ubogich informacji o Zakonie, bitwie pod Grunwaldem, wojnie siedmioletniej i ofensywie pod Gross-Jägersdorf, bitwie pod Friedland, pokoju w Tylży z 14 sierpnia 1945 roku, ale nic o tym, jak żyli ludzie wcześniej, czy chociaż lubili zbierać bursztyn na plaży?

 

Chłopiec zaczął sobie więc wyobrażać kim była ta pruska dziewczynka, której zakłócił spokój. Zegarek, który ukradł był w kształcie serca i tak już na drodze skojarzeń została jego pruską narzeczoną. Zegarek ten wciąż mu po latach odmierza czas. Cmentarz niedługo po tym wydarzeniu został przekopany i zlikwidowany.

 

E.K.



Komentarze
Więcej w Historia, Krótkie historie, kultura, Literatura, Olecko, Prusy Wschodnie
Asia Trade Know-How – oswajanie azjatyckiego biznesu w Ostródzie

Komunikat Urządu Marszałkowskiego:   W ostródzkiej Expo Arenie Mazury od 19 do 21 listopada w mikroskali odtworzony zostanie świat azjatyckiego...

Zamknij