“Na tropie kultury”. Da Vinci, Vermeer, Kahlo i inni wybitni mistrzowie malarscy w Olecku

Na tropie kultury

 

Kulturę tropiliśmy nie po raz pierwszy. Mamy w tym niemałą wprawę. Przenosiliśmy się już w świat filmu, magii i zagadek. Tym razem zaproponowaliśmy Olecczanom podróż w krainę malarstwa.

 

W grze terenowej – bo o niej ciągle mowa – wzięło udział 7 drużyn. 29 czerwca 2016 r przemierzały one Olecko w poszukiwaniu znanych malarzy, poznawały historie ich życia i wyznaczniki charakterystycznych dla ich twórczości stylów malarskich.

 

W bazie abstrakcjonistów spotkały się z Wasilym Kadinskim, prekursorem stylu, który oprócz stworzenia abstrakcyjnego obrazu, wymagał od uczestników szczegółowych odpowiedzi na temat procesu twórczego. Surrealistów reprezentował sam Salvador Dali. Pod jego krytycznym okiem (i charakterystycznym wąsem) drużyny musiały stworzyć spójną, ale odrealnioną malarską wizję dwóch, na co dzień zupełnie niezwiązanych ze sobą przedmiotów. Na bazie kubistów nie mogło zabraknąć Pabla Picasso. Dał upust swojej fascynacji geometrycznymi kształtami i wymógł na drużynach stworzenie obrazów przestawiających zwykłe przedmioty, przy użyciu – jakżeby inaczej – prostych, jednobarwnych figur. Mapy przywiodły uczestników gry również do bazy fowistów, twórców mniej rozpowszechnionego stylu malarskiego, który charakteryzowała żywa, oderwana od rzeczywistości kolorystyka. Fowistów reprezentował Henri Matisse, który prosił graczy o wymieszanie farb na palecie w taki sposób, aby uzyskać konkretny, przygotowany prze niego wcześniej kolor. Kolejnym przystankiem w malarskiej podróży była baza malarstwa prehistorycznego. Tam drużyny miały karkołomne na pierwszy rzut oka zadanie, musiały wylosować krótki komiks i przedstawić jego treść za pomocą pisma obrazkowego. Wyobraźnia ich nie zawiodła. Podołały.


Olecko, Na tropie kultury

 

Po wykonaniu wszystkich zadań drużyny trafiły na polanę PTTK. Tam zaaranżowaliśmy małe “studio fotograficzne” wraz z garderobą i miejscem do charakteryzacji. A wszystko po to, by uczestnicy mogli wykonać główne zadanie – stworzyć fotografię, w jak największym stopniu i w najdrobniejszym szczególe przypominającą wylosowany na początku gry obraz. Efekty oceńcie sami. Wygrała drużyna Krasnali – bezkonkurencyjna w wykonywaniu zadań na poszczególnych bazach i precyzyjna w zadaniu finałowym. Stworzyli własną wersję obrazu Rene Magritte “Syn człowieczy” – nie mieliśmy się do czego przyczepić ?

 

Olecko, Na tropach kultury

 

Grę terenową “Na tropie kultury” przygotowała Akademia Radosnej Twórczości (Agnieszka Śnieżyńska, Agata Mularczyk) przy nieocenionym wkładzie pracy Wolontariatu Kultury WspaK. Zadanie zostało zrealizowane wspólnie z Gminą Olecko w ramach Inicjatywy Lokalnej.


Olecko, Na tropie kultury

 

 

 

Olecko, Na tropie kultury

 


Olecko, Na tropie kultury


Olecko, Na tropie kultury

Komentarze
Więcej w Akademia Radosnej Twórczości, Edukacja, Fotografia, gra terenowa, kultura, Malarstwo, Na tropie kultury, Olecko, sztuka
Przystanek Olecko. Blisko, coraz bliżej

Już za niecałem dwa tygodnie, 22- 23 lipca 2016 roku wystartuje kolejna, 23 edycja Przystanku Olecko. Poniżej prezentujemy szczegółowy program...

Zamknij