Oleckie portrety. 65 lecie ZST

„Przesyłam trochę starych zdjęć. Sam nie wiem czy są one dzisiaj ciekawe dla obecnych mieszkańców Olecka. Bez goryczy, ale więcej zdjęć w internecie z Marggrabowy, Treuburga, niż z Olecka” – napisał Pan Andrzej Sobotko.

 

Rzeczywiście niektóre przedwojenne pocztówki Marggrabowy osiągają spore ceny na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Ale nic dziwnego, bo są one zapisem rzeczywistości, która miasto ukształtowała, uformowała, ale która już nie wróci. W sensie architektonicznym, mentalnym, historycznym. Historia „naszego” miasta wydaje się, na razie, mniej ekscytująca.

 

Tymczasem 21 stycznia 2012 roku minie 67 lat odkąd Olecko jest także naszym miejscem. 67 lat to szmat czasu, to historia co najmniej 3 pokoleń. Wielu spośród tych, którzy w pierwszych latach miasto odbudowywali i kształtowali, nie ma już wśród nas. Ich historie przepadały równie bezpowrotnie jak przedwojennych mieszkańców.

 

Miasto to ludzie i przestrzeń. To także niepowtarzalny klimat, atmosfera. Ludzie miasto kształtują – przestrzeń, klimat i atmosferę. Każdy, bez wyjątku wnosi coś niepowtarzalnego, unikatowego. Ocalając choćby pobieżną pamięć, o każdym mieszkańcu Olecka, ocalamy także jakąś cząstkę miasta. Najtrudniejszą do uchwycenia. Niewycenialną na internetowych aukcjach.

 

Na zdjęciach przesłanych przez Andrzeja Sobotko pozornie widać miasta niewiele. Fotografie niewyraźne, czarno-białe. A jednak jest w tych zdjęciach bardzo wiele indywidualnych historii z miastem związanych, miasto portretujących. Milicjant kierujący ruchem, pochody pierwszomajowe, z okazji dnia dziecka, uroczystości kościelne, mecz hokeja. Oficjalne życie państwowe miesza się z religijnym, choć przecież w tamtych latach były one tak bardzo od siebie oddalone. Młodzież uśmiechnięta i beztroska, pełna wiary w przyszłość. Żeglarze zmagający się z wiatrem, wycieczka do zniszczonej Warszawy i zdjęcie na którym “trzej panowie” zostali wykadrowani w sposób, którego dziś nie powstydziliby się mistrzowie fotografii. Jest w tych zdjęciach prawda o mieście, o ludziach, którzy je tworzyli. Jest w końcu w tych zdjęciach także tajemnica, którą odnajdujemy na przedwojennych fotografiach miasta Marggrabowa.

 

Dziś zdjęcia robi się niezwykle łatwo. „Cyfrówki” sprawiły, że wszyscy możemy czuć się fotografami. Obecnie niemal każdy szczegół miasta doczekał się uwiecznienia. Z różnych perspektyw, w różnym czasie, z lotu ptaka, zimą, latem, smutne i wesołe. Dokumentować dziś jest znacznie łatwiej. Ciekawe ile te zdjęcia powiedzą o nas przyszłym pokoleniom, tym którzy miasto tworzyć będą za 50 lat. Właśnie dla nich, ale też i dla nas warto odkurzyć szuflady, przetrząsnąć strychy. Zdjęcia, które wiele lat temu, ktoś zrobił przypadkiem mogą powiedzieć więcej o nas i o mieście niż naukowe dysertacje. Dlatego w tym tygodniu odkurzamy stare szuflady w poszukiwaniu dawnych pamiątek i historii, które leżą uśpione gdzieś w naszych domowych archiwach.

 

To, co się da utrwalić, należy zachować. Pamięć jest bardzo zawodna. Zapominamy daty, fakty, twarze. W pamięci zbiorowej pozostają jedynie doniosłe wydarzenia, w pamięci indywidualnej prawdziwa, choć przecież mocno szczątkowa historia. Nas, naszych bliskich, naszego miasta. Warto pamiętać, że indywidualne historie znikają wraz z ich właścicielami.

Dlatego dziś, tydzień po uroczystych obchodach 65 lecia ZST, zamiast obszernej relacji, publikujemy wybrane zdjęcia (udostępnione dzięki uprzejmości Oleckiego Stowarzyszenia Aktywnych “Zamek”) tych, którzy historię szkoły tworzyli. Jako portret zbiorowy pewnej cząstki historii miasta i społeczności.

 

Dyrektorzy (nie wszyscy) ZST:

 

Olek Nowicki 1951/1952

Olecko, ZST, Olek Nowicki

 

Edward Kryński 1952-1954

Olecko, ZST, Edward Kryński

 

Eugeniusz Niebrzydowski 1954-1956

Olecko, ZST, Eugeniusz Niebrzydowski

 

 

Zbigniew Kisielski 1956-1981

Olecko, ZST, Zbigniew Kisielski

 

Antoni Guziejko 1981-1990

Olecko, ZST, Antoni Guziejko

 

Piotr Gorlo 1990-2006

Olecko, ZST, Piotr Gorlo

 

Marek Góryński 2006-

Olecko, ZST, Marek Góryński

 

ZST – kadra (wybór)

 

Wiesław Bogucki i Edmund Bylinowicz                                  

Olecko, ZST, Wiesław Bogucki Olecko, ZST, Bylinowicz Edmund

 

Adam Grabek i Zbigniew Gryncewicz

Olecko, ZST, Adam Grabek  Olecko, ZST, Zbigniew Gryncewicz

 

Jadwiga Gudelis, Jan Jakimowicz

Olecko, ZST, Jadwiga Gudelis  Olecko, ZST, Jan Jakimowicz

 

Antoni Jaworski, Ludwik Jewtuch

Olecko, ZST, Antoni Jaworski  Olecko, ZST, Ludwik Jewtuch

 

Stefan Kalinowski, Stanisław Kazimierowicz

Olecko, ZST, Stefan Kalinowski  Olecko, ZST, Stnisław Kazimierowicz

 

Jadwiga Kisielska, Stefania Korycka

Olecko, ZST, Jadwiga Kisielska  Olecko, ZST Stefania Korycka

 

Józef Kowalewski, Józef Kudaj

Olecko, ZST, Józef Kowalewski  Olecko, ZST, Józef Kudaj

 

Eugenia Mażul, Wacław Mordas

Olecko, ZST, Eugenia MażulOlecko, ZST, Wacław Mordas

 

Franciszek Oblak, Franciszek Prokop

Olecko, ZST, Franciszek Oblak  Olecko, ZST, Franciszek Prokop

 

Władysław Rząsa, Wincenty Sacharewicz

Olecko, ZST Władysław Rząsa Olecko, ZST, Wincenty Sacharewicz

 

Henryk Selwocki, Józef Skórkiewicz

Olecko, ZST, Henryk Selwocki  Olecko, ZST, Józef Skórkiewicz

 

Mirosław Tomaszewski, Jadwiga Wąsewicz

Olecko, ZST, Mirosław Tomaszewski  Olecko, ZST, Jadwiga Wąsewicz

 

Więcej zdjęć w galerii: https://www.iolecko.com/galeria/album/20/Oleckie-Portrety—ZST.html

Komentarze
Więcej w Fotografie, Historia, Ludzie, Oleckie Portrety, Olecko
Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS mini piłce nożnej dziewcząt

KOMUNIKAT SPORTOWY Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w mini piłce nożnej dziewcząt. Termin miejsce: 02.12.2011r, hala sportowa w Wieliczkach. Organizatorzy: POSS,...

Zamknij