Policja apeluje: „Więcej jednośladów na drogach powiatu – bądźmy ostrożni”

Oceń

Komunikat KPP w Olecku:


Wzrost temperatur i nadchodząca wiosna to czas kiedy na drogach powiatu pojawia się więcej rowerzystów. W związku z tym oleccy policjanci apelują o ostrożność w poruszaniu się po mieście oraz przypomina o noszeniu odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i trochę wyobraźni niejednokrotnie pozwala uniknąć tragedii.

 

Cieplejsze, słoneczne dni i lepsze warunki na drogach  powodują, że kierowcy chętniej naciskają pedał gazu. To także czas kiedy na drogi wyjeżdża więcej jednośladów. Rowerzyści to jedna z grup niechronionych uczestników ruchu drogowego.  Jest to też grupa, obok pieszych, najbardziej narażona na tragiczne skutki wypadków drogowych. W celu uniknięcia zagrożeń może pomóc jedynie zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz wyobraźnia.   

W związku z tym oleccy policjanci przekazują kierującym jednośladami kilka uwag:

– korzystanie z chodnika przez kierującego rowerem dozwolone jest wyjątkowo, gdy : opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierująca rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brak jest wydzielonej drogi dl rowerów,

– kierującemu rowerem zabrania się jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu drogowego,

– zabrania się także jazdy bez trzymania co najmniej jednej reki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,

– oświetlenie, to nie tylko obowiązkowe wyposażenie roweru, to także szansa, że zostaniemy dostrzeżeni przez kierowcę odpowiednio wcześnie,

Czasami również warto, a nawet należy zrezygnować z jazdy rowerem. Jeśli nie musimy nie ryzykujmy jazdy po bardzo ruchliwej jezdni, nie wsiadajmy na rower  podczas złej widoczności np. w czasie mgły, deszczu czy o zmierzchu na źle oświetlonej drodze. W takich warunkach nie łatwo o wypadek.

Niestety brak oświetlenia to jeden z „grzechów” głównych rowerzystów. Przypominamy, że Rozporządzenie Ministra Transportu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia jasno określa, że rower powinien być wyposażony  z przodu  w co najmniej jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej, zaś z tyłu w co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Policja dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego apeluje o zachowanie ostrożności i rozwagę, a także aby zadbać o prawidłowe oświetlenie rowerów. Bycie widocznym na drodze znacząco wpływa na zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych, a tym samym na poprawę bezpieczeństwa użytkowników drogi.

 

Komentarze
Więcej w Olecko, Policja
A może Olecko jest nie tylko miastem sportu?

Dziś z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku odbędzie...


Zamknij