„Prusy – mity i rzeczywistość” – Olecka Izba Historyczna zaprasza na spotkanie

„Prusy – mity i rzeczywistość” – Olecka Izba Historyczna zaprasza na spotkanie
5 (100%) 1 głosów

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają  26 stycznia (czwartek)  o godzinie 17.00 na spotkanie z dr Rafałem Żytyńcem i prezentację książki „Prusy – mity i rzeczywistość”.

 

Publikacja wydana  w 2016 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to wybór tekstów dotyczących fenomenu państwa niemieckiego, które od XVIII wieku odgrywało istotną rolę w dziejach Niemiec i Europy. Szczególne cechy państwowości Prus opartej na silnej pozycji armii, hierarchii, porządku łączyły się z wojskowym drylem, poczuciem mocarstwowości, ideami protestantyzmu i wysokim poziomem kultury oraz niechęcią do liberalizmu, wolności słowa, demokracji. Takie państwo budziło  i podziw, i niechęć. Prowokowało do pytań w czym tkwi sedno sukcesu i na czym polega istota pruskiego ducha.

 

Dr Rafał Żytyniec, pracownik Muzeum Historycznego w Ełku, kulturoznawca, tłumacz. Zajmuje się m.in. historią i kulturą Prus Wschodnich, relacjami polsko-niemieckim w aspekcie kulturowym.  Jest współautorem, wraz z Michałem Olszewskim,  „Spacerownika po mieście niezwykłym. Ełku”.

Podczas spotkanie będzie można kupić książkę „Prusy – mity i rzeczywistość”.  

Zapraszamy

Olecka Izba Historyczna

Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury

Plac Wolności 22, II piętro

 

Komentarze
Więcej w Historia, Książki, kultura, Olecka Izba Historyczna, Olecko, Prusy Wschodnie, Rafał Żytyniec
Nowy Paczkomat w Olecku

Firma InPost otworzyła w Olecku nowy Paczkomat. Maszyna mieści na Alejach Lipowych i jest trzecim tego typu punktem otwartym w...


Zamknij