Reforma edukacji w Olecku. Powrót „Dwójki” i nowe obwody

Reforma edukacji w Olecku. Powrót „Dwójki” i nowe obwody
4.25 (85%) 4 głosów

W piątek 20 stycznia 2017 r. poznamy szczegółowy plan reformy edukacji w Olecku. Ma być dobrze i w miarę bezboleśnie, choć nie obejdzie się bez drobnych zmian zarówno dla niektórych nauczycieli jak i dla uczniów.  Ale po kolei.
Reforma edukacji zakłada likwidację albo jak kto woli stopniowe wygaszanie gimnazjów i powrót do dawnego modelu edukacji, która zakłada 8-letnią szkołę podstawową i

4-letnie liceum ogólnokształcące;

5-letnie technikum;

3-letnią branżową szkołę pierwszego stopnia;

2-letnią branżową szkołę drugiego stopnia;

3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy;

szkołę policealną.

 

W pierwszej kolejności zmiany zostaną przeprowadzone na poziomie szkół podstawowych i gimnazjów. Gminy zgodnie z ustawą mogą przekształcić gimnazja albo w szkoły podstawowe albo w licea ogólnokształcące, ale w tym przypadku konieczna jest współpraca z władzami powiatowymi. Z naszych informacji wynika, że wszystkie gminy wybrały pierwszy wariant pierwszy czyli przekształcenie gimnazjów w podstawówki.

Na terenie gminy Olecko mamy dziś 5 szkół gimnazjalnych. Przy czym 3 – gimnazjum w Judzikach, Babkach Oleckich i Gimnazjum nr 1 w Siejniku – funkcjonuje w ramach Zespołu Szkół. W tym przypadku „wygaszenia” ma się odbywać w sposób naturalny i wewnętrzny. Gimnazjum w Kijewie zostanie docelowo wygaszone i a budynek „stanie się częścią” szkoły podstawowej w Gąskach. Gimnazjum nr 2. w Olecku zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową nr 2 (czyli powraca „Dwójka”). Przy czym przez najbliższe dwa lata w jednym budynku będą funkcjonować zarówno uczniowie ostatnich klas gimnazjalnych jak i klas podstawówki. Jednakże wedle projektu zakładanego przez oleckie władze do szkoły podstawowej nr 2 w roku szkolnym 2017/2018 trafią uczniowie klas pierwszych oraz klas IV -VII. O ile nie będzie problemu z naborem nowych uczniów, to pojawia się pytanie skąd wziąć uczniów do klas IV – VII.

W ramach planowanej reformy w Olecku zostaną zmienione tak zwane obwody. Oznacza to, że część uczniów dziś uczęszczających do szkół nr. 1 i nr 3. zostanie przeniesiona do szkoły nr 2. I to z pewnością niekoniecznie spodoba się niektórym rodzicom i uczniom. Władze zapewniają jednak, że będą o tym z rodzicami rozmawiać i przekonywać do koniecznych zmian. Z pewnością istotnym argumentem może się okazać tak zwana mniejsza liczebność klas. Nie od dziś wiadomo, że zupełnie inny jest poziom edukacji w klasach 30-osobowych, a inny w klasach 20-osobowych.

Reforma wymusi także modyfikacje w strukturze Zespole Szkolno – Wychowawczym dla dzieci głuchych w Olecku, który podlega bezpośrednio starostwu.

Zmiany nie ominą też nauczycieli. Nie będzie zwolnień, ale cześć pedagogów będzie musiało przejść razem z uczniami do nowych szkół. Albo z dotychczasowych podstawówek do „Dwójki”, albo z obecnego gimnazjum do istniejących już podstawówek, albo… do „powiększonych” w następnym roku szkół średnich. Na razie trudno też oszacować precyzyjnie koszty, które będą się wiązać z wprowadzanymi zmianami. Ale że takie będą nie ulega to wątpliwości.

Więcej szczegółów poznamy 20 stycznia 2017 r. I radzimy z ewentualnymi protestami/pretensjami poczekać do tego czasu. Wypada mieć tylko nadzieję, że kolejna reforma edukacji zaplanowana przez kolejny rząd nie odbije się czkawką na uczniach i na poziomie edukacji. I za to trzymajmy wszyscy mocno kciuki.

Komentarze

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?

Więcej w Edukacja, Gimnazja, Olecko, reforma edukacji 2017
A może Olecko jest nie tylko miastem sportu?

Dziś z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku odbędzie...


Zamknij