Samolotem na Warmię i Mazury? Lotnisko w Szymanach koło Szczytna

Komunikat prasowy Urzędu Marszałkowskiego:

 

Musimy stworzyć spójny produkt turystyczny “Samolotem na Warmię i Mazury”. To najważniejszy wniosek po konferencji dotyczącej roli lotniska w Szymanach koło Szczytna dla branży turystycznej województwa warmińsko-mazurskiego.

 

– Dostępność usług lotniczych jest jednym z najważniejszych czynników lokowania nowych inwestycji przez zagraniczne firmy – powiedział podczas konferencji marszałek województwa Jacek Protas. – Port lotniczy będzie miał szczególne znaczenie dla rozwoju naszej regionalnej turystyki. Badania pokazują, że na każdą osobę zatrudnioną przy obsłudze lotniska przypadają co najmniej dwie osoby zatrudnione w innych branżach.

 

Podczas spotkania prezes spółki Warmia i Mazury z. o. o Leszek Krawczyk przedstawił postęp prac na lotnisku. Aby obiekt mógł przyjmować najpopularniejsze samoloty typu Boeing 737 – 900 oraz Airbus A-330 port czeka gruntowna przebudowa i dostosowanie do nowych parametrów. Zakres prac obejmie modernizację pasa startowego i płyty postojowej, budowę nowego terminala, systemu ILS oraz nowych systemów wodno-kanalizacyjnych i energetycznych. Powstanie też nowa strażnica, ogrodzenie obiektu oraz bezpłatny parking dla aut. Zmodernizowany zostanie ostatni etap linii kolejowej Szymany-Olsztyn. Dojazd do Olsztyna pociągiem potrwa około 40-45 minut.

 

Krzysztof Pawłowski, dyrektor ds. handlowych portu, wskazywał na pożądane kierunki lotów. Chodzi głównie o porty lotnicze obsługiwane przez sieciowych przewoźników, z których pasażerowie będą mogli skorzystać z dużej oferty połączeń. Mowa była o portach w Monachium, Berlinie i Kopenhadze. Dyrekcję lotnika w Szymanach interesują także kierunki obsługiwane przez tanie linie lotnicze tj. Dublin, Londyn i Oslo oraz ruch charterowy. Lotnisko prowadzi już rozmowy o współpracy z portami w Gdańsku i Wrocławiu. Jednocześnie poinformował, że w Europie Środkowo-Wschodniej obserwowana jest największa dynamika wzrostu ruchu lotniczego, a północno-wschodnia Polska nie posiada nadal odpowiedniego skomunikowania lotniczego.

 

Jarosław Klimczak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej, mówił o konieczności współpracy branży turystycznej. Wspomniał także, że lotnisko jest dogodnie usytuowane dla hotelarzy, zarówno obiektów podolsztyńskich, jak i leżących wzdłuż Wielkich Jezior Mazurskich, należy jednak stworzyć odpowiedni pakiet ofert dla turystów “lotniskowych”.

Komentarze
Więcej w Jacek Protas, Komunikacja, Lotnictwo, lotnisko, Olsztyn, Szymany
Dobre wieści dla kierowców na zakończenie roku

Informacja prasowa Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego   Tuż po świętach (piątek, 27 grudnia) zostanie oficjalnie zakończona jedna z największych...

Zamknij