Sztama 2016. Program

Oceń

Znamy już oficjalny program tegoroczne XXXVII Spotkań ze Sztuką SZTAMA, które odbędą się w dniach 20 – 22 października 2016 roku w Olecku. Będą koncerty (dwa), spektakle, w tym niestety tylko jeden rodzimy, wystawa prac znakomitego plakacisty, malarza i grafika Rafała Olbińskiego i Sztama Dzieciom. 


Zapraszamy i zachęcamy podawajcie dalej, znajomy, rodzinie i nieznajomym. 

 

 

20 października 2016


SZTAMA dzieciom

godz.  10:00 i 12:00 – Teatr Lalki i Aktora w Łomży, spektakl „Kominiarczyk”, sala kina „Mazur”

 

Teatr Lalki i Aktora w Łomży jest miejską instytucją kultury, która od 1987 roku prężnie funkcjonuje na mapie kulturalnej miasta, regionu i kraju.

 

Najkrócej ujmując „Kominiarczyk”, to historia o braku uczuć i o kodzie, który każdy z nas otrzymuje w chwili narodzin. Czy w takim razie młody człowiek ma możliwość wpływu na własne życie? Odpowiadamy, że tak, jednak muszą temu sprzyjać odpowiednie okoliczności. Chłopca znajdują na ulicy kominiarze i poprzez symboliczne podarowanie serca dają energię oraz życie chłopcu.

W bogactwie metafor i symboli spektakl powinien pozostawić dziecku prawo do własnej interpretacji oraz dać obszerny materiał do przemyśleń na temat własnego świata wartości.

 

21 października 2016

 

17:00 – wystawa Rafała Olbińskiego – malarza, grafika i twórcy plakatów, Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa

 

Malarz, grafik i twórca plakatów oraz jeden z przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu, wykładowca w nowojorskiej School of Visual Arts.

 

Prace Rafała Olbińskiego są eksponowane zarówno w licznych galeriach i muzeach, jak też gromadzone przez prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. W Polsce zajmował się m.in. projektowaniem okładek płyt muzycznych, regularnie tworzył też okładki polskiego miesięcznika psychologicznego „Charaktery” i był współtwórcą wizerunku graficznego pisma.

 

Jego twórczość jest szeroko nagradzana na wielu konkursach międzynarodowych. W 1995 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. W 1994 został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a w 1976 pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. Do połowy lat 90. zgromadził około 100 nagród. Za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

18:00 – „Teatr Formy”, słuchowisko wizualne „Parantela”, sala kina „Mazur”

 

Wrocławski Teatr Radioaktywny to grupa artystów zainteresowanych teatralnością medium radiowego.

 

„Parantela” to słuchowisko intermedialne autorstwa wtrA, scenariusz Michała Występka. To historia o utracie prawa do własnej wolności ograniczonej miłością do drugiej osoby.

Mianownikiem definiującym bohaterów spektaklu jest niepełnosprawność fizyczna i psychiczna, obie nie pozwalają funkcjonować, bronić się ani wyrażać swoich uczuć.

„Parantela” posługuje się również mediami wizualnymi – obrazami tworzonymi w trakcie spektaklu oraz sceniczną obecnością aktorów.

 

19:15 – Grupa „Karbido”, spektakl audio-performance „Table around Cage” („Stolik wokół Cage’a”), sala AGT

 

KARBIDO to interdyscyplinarna grupa powstała w 2003 r. we Wrocławiu. Działa głównie w obszarze muzyki, łącząc swoje poszukiwania z filmem, teatrem, architekturą i literaturą. Uczestnicy najważniejszych światowych festiwalach teatralno-muzycznych.

 

Audio performance Koncert „Table Around Cage” Karbido jest wyrazem artystycznego hołdu i jednocześnie autorefleksyjnym procesem przełamywania muzycznych przyzwyczajeń, przewartościowaniem dotychczasowych doświadczeń.

 

Kilka klonowych desek, a pod nimi wspaniały świat dźwięków. To stolik, który w rękach muzyków Karbido od lat przykuwa uwagę publiczności.

 

20:15 – „Duet z przypadku”, koncert poezji śpiewanej, Kawiarnia ARTS

 

Z koncertem poezji śpiewanej piosenek z „Krainy Łagodności” wystąpi ,,DUET z PRZYPADKU” w składzie: Dorota Bujnowska – wokal, gitara oraz Emil Kulbacki – wokal, piano.

 

22 października 2016

 

17:00 – „Cień”, spektakl teatralny, sala AGT

 

Spektakl zaprezentują uczniowie I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku. Wystąpią: Emilia Tokajuk, Paweł Charmuszko, Cezary Sadowski, Sandra Świerzbin, Marcin Domoradzki, Izabela Szukieć, Adrianna Rowińska, Szymon Kowalewski, Agata Julia Prosińska.

 

Reżyseria: Agata Julia Prosińska i Zbigniew Stefanowski.

Światło i dźwięk: Adrian Janczenia.

 

18:30 – „Moskwa Pietuszki”, monodram Jacka Zawadzkiego, sala AGT

 

„Moskwa-Pietuszki” – monodram w wykonaniu Jacka Zawadzkiego na podstawie poematu rosyjskiego pisarza Wieniedikta Jerofiejewa. „Moskwa-Pietuszki” podejmuje problem choroby alkoholowej oraz konsekwencji z niej wynikających. Bohater monodramu z każdą minutą traci kontakt z rzeczywistością. Jednak jego opowieści niosą ze sobą uniwersalne przesłanie podszyte nutą nadziei. Zawsze trzeba dążyć do celu i walczyć ze swoimi demonami.

 

20:00 – „Kobranocka”, koncert, sala kina „Mazur”

 

Polski zespół rockowy powstały w roku 1985. Kobranocka gra muzykę mocno zakorzenioną w punku, z pacyfistycznymi tekstami. Ich najbardziej znany przebój, to piosenka „Kocham cię jak Irlandię”.


Komentarze
Więcej w Jacek Zawadzki, Kobranocka, kultura, Łomżyński Teatr Lalki i Aktora, muzyka, Olecko, Rafał Olbiński, ROK, Sztama, Sztama 2016, sztuka, Teatr, Teatr Formy
Nowy Paczkomat w Olecku

Firma InPost otworzyła w Olecku nowy Paczkomat. Maszyna mieści na Alejach Lipowych i jest trzecim tego typu punktem otwartym w...


Zamknij