“Sztama” rusza już w tym tygodniu. Szczegóły programu tegorocznej edycji imprezy

Już dosłownie za chwilę 34. wydanie Spotkań ze Sztuką SZTAMA. Festiwal rusza 17 października i tradycyjnie pierwszy dzień poświęcony jest dzieciom. Przez kolejne trzy dni liczymy na intensywne kulturalne doznania. Koncerty, spektakle, wystawy, filmy, pokazy specjalne, spotkania to wszystko dziać się będzie w Olecku w ramach tegorocznej Sztamy. Poniżej prezentujemy szczegółowy program imprezy i… do zobaczenia na Sztamie.

 

34. Spotkania ze Sztuką SZTAMA

 

SZTAMA dzieciom

Czwartek (17.10.2013)

17:00 – Krzywa Bajka” – Teatr SNAC, Olecko (sala kina)

Życie w krzywym królestwie jest uciążliwe. Przyjdźcie i przekonajcie się, czy da się to zmienić.

 

18:00 – Dzień domino – (sala AGT)

Razem zburzymy tor z 12 000 kloców domino. Przekonamy się, jakie obrazy i kształty nam się ukażą.  

 

SZTAMA

 

Piątek (18.10.2013)

 

17:00 –  Wernisaż wystawy

W Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa obejrzymy rzeźby trzech artystów. Katarzyny Mikłasz – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale rzeźby, Bolesława Marshalla – rzeźbiarza, którego prace przekraczają cienką granicę między rzemiosłem a sztuką i jego syna – absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Macieja Marshalla.

 

18:00 – Ballada na trzy biurka” Teatr 6 i pół (sala AGT)

Bank. Remont i wizja redukcji etatów burzą dotychczasowy ład. Trzy kobiety. Trzy charaktery. Trzy światy. W nich skrywane emocje, niepewność. Sztuka Izabeli Degórskiej traktuje o problemach życia w zmieniającej się Polsce. Sztuka na czasie, dla lubiących zmyślną rozrywkę! Bawi, a jednocześnie uświadamia, jak silnie mentalnie tkwimy w poprzednim ustroju.

19:00 – Projekcja filmu “Miłość” (sala kina), recital Tymona Tymańskiego

Film dokumentalny w reżyserii Filipa Dzierżawskiego przedstawia 20-letnią historię pięciu muzyków – Tymańskiego, Możdżera, Trzaski, Oltera, Sikały – którzy postanowili założyć zespół i zrobić muzyczną rewolucję.  

Tymona Tymańskiego – polski kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider albo wspólider zespołów Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out.

 

21:00 “Dekada Dzieci Kwiatów” – recital zespołu WHITENIGHT (organizator – Pub Arts)

Usłyszymy kompozycje własne zespołu okraszone dźwiękami dekady “Dzieci Kwiatów” – Jimi Hendrixa, Boba Dylana, Jimi Morrisona, Led Zepplin.

 

Sobota (19.10.2013)

 

17:00 – Spektakl “Tragedia w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)”, CIRCUS FERUS, Poznań (sala AGT)

Kameralny projekt teatralny skupiający się na pojęciu statystycznego mieszkańca naszego kraju. Bogactwo materiałów źródłowych (raporty, sondaże, wyniki badań) w kontekście dynamiki przemian ostatnich lat, pozwala na zbudowanie intrygującego, nie da się ukryć, że bolesnego, choć w dużej mierze zabawnego portretu przeciętnego Polaka (i Polki). W krzywym zwierciadle prostych danych dostrzeżemy być może wiele niepokojących prawd, a może się z prawdą rozminiemy tak dalece, że trafimy na drugie dno? Spektakl przeznaczony dla widzów od 15 roku życia.

 

18:00 – Pokaz filmów krótkometrażowych “Krótki metraż z Holandii” (sala kina “Mazur”)

Przeniesiemy się w czasy II wojny światowej i do salonu masażu, zobaczymy co widzi kot i dowiemy się jak może skończyć się kłótnia sąsiadów, co przeżywa spragniony sprzedawca lemoniady, jakie jest tempo życia rolek taśmy. Krótki metraż z Holandii to przekrój gatunków, historii.

 

19:30 – Spektakl “Cywilizacja Norwida” – grupa “Łatwopalni”, Olecko (Plac Wolności)

Grupa Łatwopalni zainspirowana nowelą Norwida “Cywilizacja”,  będzie szukała odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku podąża nasz “statek”, co nim powoduje i czy katastrofa jest nieuchronna… 

 

20:00 – Spektakl  “Urojenie” Edyta Torhan, Tomasz Sobczak, Marianna Kowalewska, Warszawa (sala AGT)

Spektakl o parze “artystów” – reżyserze i aktorce. Ona jest jego muzą, bo przypomina Nicole Kidman z “Dogville”, nawet jeśli tymczasowo pracuje jako hostessa w supermarkecie. On, zainspirowany Larsem von Trierem, aby ukończyć dzieło swego życia nie cofnie się przed niczym. Zamieszka z bogatym transseksualistą Karo, jeśli tylko ten obieca sfinansować jego film. Sztukę Pawła Jurka “Urojenia” można rozumieć w sposób wieloraki. Dla jednych będzie to tragikomiczna opowieść o upartym dążeniu pary bohaterów do realizacji własnych marzeń, dla innych trafna i bezkompromisowa ocena naszego show-biznesu.

21:00 – Jam session  (organizator: Pub Arts)

 

Niedziela (20.10.2013)

 

18:00 – Spektakl “Drim”, Strefa Otwarta, Wrocław  (sala AGT)

“Drim” to spektakl inspirowany “Snem nocy letniej” W. Szekspira, utrzymany w stylistyce filmów Davida Lyncha. Koncentruje się na wątku metamorfozy czworga młodych bohaterów, którzy w pogoni za miłością uciekają do mitycznego “lasu”, gdzie rzeczywistość zaczyna przenikać się z fantazją, a marzenia i ideały z podświadomymi lękami. Spektakl opowiedziany językiem teatru fizycznego.

 

19:00 – Koncert Meli Koteluk, Warszawa (sala kina)

Wokalistka i autorka tekstów, laureatka nagród FRYDERYK 2013 w kategoriach Artysta Roku i Debiut Roku, laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego 2012 oraz plebiscytu Gazety Wyborczej “Ale Sztuka”. Nietuzinkowe kompozycje i magia słów Meli intrygują i powodują, że jej utwory zyskują coraz większą popularność. Opublikowany 22 maja 2012 na YouTube

teledysk do utworu “Dlaczego drzewa nic nie mówią” wyświetlono ponad milion razy. Piosenki “Melodia ulotna”, “Wolna”, “Działać bez działania” są stale rozgrywane w stacjach radiowych.

 

20:30 – Spektakl “Autobus re/mix”, Teatr Strefa Ciszy, Poznań (sala AGT)

“Autobus” to więcej niż spektakl, to niezwykłe, poruszające i graniczne doświadczenie. To dzieło skończone, nie pozostawiające właściwie pola do dyskusji. Odważne i radykalne, stawiające widza w trudnej i niekomfortowej sytuacji. Prowokujący, syntetyczny “żywy obraz”, budzący skrajne emocje. Przedstawienie nie daje się w sposób jednoznaczny zdefiniować ani jako spektakl, ani jako performance. Jego natura zbudowana jest z intymnej i bardzo organicznej obecności aktorów-nie aktorów. Ich emocje balansują między wstydem i bezwstydem własnego śmiechu zderzonego finalnie z przejmującym i bolesnym uczuciem pustki i samotności. Reakcji widzów na to doświadczenie w żadnej mierze nie da się przewidzieć. 

 

Ceny:

Karnet na wszystkie wydarzenia SZTAMY – 40 zł

Spektakl SZTAMA dzieciom: 3 zł

Krótki metraż z Holandii: 5 zł

Koncert Meli Koteluk: 20 zł

Pozostałe wydarzenia: 10 zł

Komentarze
Więcej w 34 Spotkania ze Sztuką Sztama, kultura, muzyka, Olecko, ROK, sztuka
Hubert opisuje sobotnie boje oleckich (i nie tylko) szczypiornistów

W sobotę 12 października 2013 r. w Hali "Lega" odbył się turniej piłki ręcznej z udziałem trzech drużyn: gospodarzy -...

Zamknij