W Gietrzwałdzie mieszkańcy odwołali wójta w referendum

Jak się okazuje czasami referenda przynoszą pożądane skutki. Tak było wczoraj w Gietrzwałdzie. Poniżej publikujemy tekst Tomasza Zakrzewskiego, który ukazał się na stronie referendumlokalne.pl

 

Sukces referendum w Gietrzwałdzie. Głosowanie ważne – Wójt Sieczkowski odwołany!

W niedzielę w Gietrzwałdzie od 7.00 do 21.00 mieszkańcy mogli brać udział w referendum odwoławczym. W głosowaniu wyborcy odpowiadali na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Marcina SIECZKOWSKIEGO Wójta Gminy Gietrzwałd przed upływem kadencji?”. Głosować było można w jednym z sześciu lokali wyborczych.

Wyniki – triumf inicjatorów referendum

Dobrze przeprowadzona przez inicjatorów referendum kampania przyniosła skutki. Na 5055 uprawnionych do głosowania do urn wybrało się 1509 osób. Dało to frekwencję na poziomie 29,85%. Do ważności głosowania wystarczyło, żeby przy urnach pojawiło się 1230 osób (około 25%).

Gminna komisja referendalna uznała, że 1462 głosy były ważne; 47 głosów było nieważne. Spośród głosów ważnych aż 1381 (94,46%) osób opowiedziało się za odwołaniem Wójta. Pozostawienia Wójta Sieczkowskiego na stanowisku chciało jedynie 81 osób (5,54%).

I co teraz?

Po pierwsze, gminna komisja do spraw referendum w Gietrzwałdzie musi przesłać protokoły z głosowania do Komisarza Wyborczego w Olsztynie i do Wojewody w Olsztynie. Wojewoda po otrzymaniu protokołu niezwłocznie ogłosi wyniki referendum w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym. Zgodnie z prawem w tym momencie mandat Wójta Sieczkowskiego wygaśnie.

W Gietrzwałdzie będzie komisarz i nowe wybory

W związku z wynikiem głosowania Prezes Rady Ministrów Beata Szydło niezwłocznie wyznaczy osobę, która w Gietrzwałdzie pełniła będzie funkcję wójta. Potocznie taka osoba nazywana jest komisarzem. Premier będzie również musiała rozpisać wybory przedterminowe. Odbędą się one w ciągu kolejnych 90 dni.

Statystyka

Udane referendum w Gietrzwałdzie poprawiło statystyki. Dotychczas w kadencji 2014 – 2018 przeprowadzono 39 prób odwołania władz. Łącznie z referendum w Gietrzwałdzie cztery głosowania były ważne. Wcześniej udało się to w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.). Statystyki te mogą się jeszcze zmienić po ogłoszeniu oficjalnych wyników referendum odwoławczego z Gminie Dobrcz (kujawsko-pomorskie), które również odbywało się w niedzielę.

Powody referendum w Gietrzwałdzie

Konflikt w Gietrzwałdzie na linii Wójt – mieszkańcy narastał już od dłuższego czasu. Wszystko na poważnie rozpoczęło się wtedy gdy Wójt odwołał dyrektorkę szkoły podstawowej Teresę Kochanowską. Po drugie zwolniony został Paweł Jarząbek – szef gminnego ośrodka kultury, któremu jak sam podkreśla nie przedstawiono żadnych merytorycznych uwag do co do jego pracy.

Wydarzeniem, które definitywnie przesądziło o mobilizacji mieszkańców było postawienie Wójtowi przez olsztyńską prokuraturę blisko 200 zarzutów dotyczących podrabiania projektów decyzji administracyjnych. Wójt Gietrzwałdu miał się tego dopuścić od maja 2011 do maja 2014 roku czyli w okresie kiedy jeszcze nie piastował urzędu wójta.

 

Foto: wikipedia, S. Czachorowski

Komentarze
Więcej w Gietrzwałd, referendum
Lotnisko w Białymstoku? Będzie referendum

Białystok nie rezygnuje z lotniska. 15 stycznia 2017 roku odbędzie się w województwie podlaskim referendum, w czasie którego mieszkańcy województwa...

Zamknij