Wady i zalety kominków z systemem DGP

Kominek to marzenie wielu. Od lat kojarzą się one z luksusem i przyjemnym nastrojem. Nie może to dziwić. Kominek to urządzenie, które ogrzewa pomieszczenie ogniem, który od tysięcy lat kojarzony jest przez człowieka jako dobrodziejstwo dające możliwość schronienia i przygotowania ciepłej strawy. Ogień funkcjonuje w naszej świadomości jako coś wyjątkowo pozytywnego, dlatego tak chętnie spędzalibyśmy czas przy kominku np. z książką w ręku. Coraz bardziej popularne stają się produkty z systemem DGP. Mają one swoje plusy i minusy. Sprawdźmy, jakie są wady i zalety kominków z systemem DGP.

Czym są kominki z systemem DGP?

Kominki z systemem DGP to urządzenia, które służą do ogrzewania pomieszczeń przy pomocy rozprowadzonego systemu dystrybucji gorącego powietrza. Nośnikiem ciepła jest tu zatem nie woda, a powietrze, które transportowane do jest różnych pomieszczeń przy pomocy odpowiednich przewodów. Takie rozwiązanie przeznaczone jest dla domów nowych lub takich, które mają zostać poddane gruntownemu remontowi. Rozprowadzenie bowiem systemu dystrybucji powietrza jest czasochłonne i wymaga wniknięcia w strukturę ścian. Zdarzają się projekty domów, w których kominek DGP jest podstawowym systemem ogrzewania budynku.

Zalety takich urządzeń

Największą zaletą takiego rozwiązania jest jego ekonomiczność. Montaż bowiem systemu kominkowego DGP wymaga ingerencji w strukturę ścian i może zabierać trochę czasu, ale nie generuje wysokich kosztów. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie. Nie tylko montaż cechuje się atrakcyjnymi cenami, ale również eksploatacja jest tania. Dużym atutem jest także uniezależnienie naszego systemu grzewczego, od dostaw energii elektrycznej i gazu. Może on wypełniać swoje funkcje bez względu na to, czy posiadamy dostęp do prądu i gazu, czy odnotowujemy przerwę w jego dostawie. Spalanie drewna jest także o wiele bardziej ekologiczne i przyjazne dla otoczenia i środowiska, jak spalanie gazu czy węgla. Instalacja wykazuje się dużą niezawodnością i niską awaryjnością ze względu na fakt, że nie występuje w niej duża ilość skomplikowanych urządzeń, które mogłyby się popsuć. W niewielkim stopniu narażony jest jedynie wentylator i termostat sterujący.

Wady kominka z systemem dystrybucji gorącego powietrza

Kominki DGP posiadają jednak i pewne wady, które warto wymienić. Funkcjonowanie systemu opiera się na wzmożonym ruchu powietrza w obrębie domu, co przyczynia się do przenoszenia pyłków i kurzu. Jest to duże utrudnienie w przypadku alergików zamieszkujących pomieszczenia wyposażone w taki system grzewczy. Oczywiście, istnieje możliwość zainstalowania dodatkowych filtrów, które ten proces powstrzymają, ale należy liczyć się, że ich obecność znacznie obniży wydajność systemu. Skoro już jesteśmy przy wydajności, to warto odnotować, że jej stopień nie należy do najwyższych. Główną wadą jest niejednolity komfort cieplny panujący w różnych pomieszczeniach. O ile wnętrze, w którym kominek się znajduje nagrzeje się szybko, sprawnie i w stopniu zadowalającym, to pomieszczenia znajdujące się najdalej od źródła generującego ciepło, nie odnotują tak wysokich i dobrych parametrów cieplnych.

Komentarze