Wiejska 468 – interpelacje i zapytania

Kolejny tekst z cyklu Wiejska 4//6/8, czyli garść informacji o pracy wybranych przez nas posłów. Cykl ten będzie pojawiał się na naszym portalu mniej więcej co dwa tygodnie.

Jak zawsze w naszej (i pewnie nie tylko) polityce wrze. W serwisach informacyjnych mówi się o wnioskach o odwołanie kogoś, o wotum nieufności, o zmiany to tu, to tam i wszędzie we wszystkim dopatruje się zagrożenia, to dla demokracji i suwerenności, to dla stabilizacji i wiarygodności kraju. Jak w tej wrzawie odnajdują się “nasi” posłowie? Czy siedzą cicho i potulnie czy raczej walczą o swój głos w dyskusji?

 

Beata Bublewicz (PO)– udział w głosowaniach: 100%. Zero wystąpień, interpelacji czy zapytań.

 

Andrzej Orzechowski (PO) – udział w głosowaniach: 100%. Poseł Orzechowski na swoim koncie ma 3 interpelacje, 1 zapytanie i 1 raz zabrał głos na posiedzeniu Sejmu. Jako ekonomista poczuł się zobowiązany wziąć udział w dyskusji na temat spadku akcji KGHM po expose Donalda Tuska, przypominając, że sprawa ta była już badana przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz opiniowana przez Giełdę Papierów Wartościowych oraz podkreślając, że dyskusja na ten temat to ewidentny brak zaufania do własnego rządu oraz wyjątkowa podejrzliwość i spiskowa teoria, a zwiększenie danin od wydobycia przyniesie korzyść całemu społeczeństwu. Kierowane przez posła interpelacje dotyczyły kolejno: włączenia całego województwa warmińsko-mazurskiego do małego ruchu granicznego z obwodem Kaliningradzkim, uprawnień do ulgowych przejazdów nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach oraz (w związku z obniżeniem wieku szkolnego) samodzielnego poruszania się dzieci po drogach publicznych. Pytanie skierowane przez Andrzeja Orzechowskiego do Ministra Gospodarki dotyczyło zawieszenia działalności firmy przez podatników VAT UE zgodnie z regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Lidia Staroń (PO) –  udział w głosowaniach: 86.67%. Zero wystąpień, interpelacji czy zapytań.

 

Janusz Cichoń (PO) – udział w głosowaniach: 100%. Obydwie wypowiedzi oraz pytania przedstawione przez Posła Cichonia dotyczyły problemów związanych z zawieszeniem działalności firm przez podatników VAT UE zgodnie z regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Paweł Papke (PO) – udział w głosowaniach: 100%. Zero wystąpień, interpelacji czy zapytań.

 

Jerzy Szmit (PiS)  – udział w głosowaniach: 100%. Podczas swoich dwóch wypowiedzi dotyczących wprowadzenia ruchu bezwizowego z obwodu Kaliningradzkiego, poseł Szmit zaznaczył, że reprezentuje również panią poseł Iwonę Arent, pana posła Zbigniewa Babalskiego i pana posła Leonarda Krasulskiego. W swoich wypowiedziach zawarł pięć szczegółowych pytań skierowanych do Ministra Spraw Zagranicznych (Pyt. 1. Jakie korzyści dla naszego kraju zostały wynegocjowane ze stroną rosyjską w czasie rozmów dotyczących małego ruchu granicznego, jeśli chodzi o inne pola stosunków polsko-rosyjskich? Pyt. 2. Jakie działania zostaną podjęte, aby nasza północna granica przestała być symbolem kolejek, braków w infrastrukturze czy nawet przestępczości? Pyt. 3. Czy całe województwo warmińsko-mazurskie zostanie objęte małym ruchem granicznym? Pyt. 4. Czy strona rosyjska zgłaszała chęć uruchomienia konsulatu w Olsztynie? Pyt. 5. Czy nastąpi zdecydowane wzmocnienie polskich służb mających obsługiwać wzmożony ruch graniczny: Straży Granicznej, celników, Policji, służb specjalnych na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu?) Z ww. posłami poseł Szmit złożył również zapytanie w sprawie regulacji prawnych dotyczących wywłaszczenia i sposobu określania wartości słusznego odszkodowania w kontekście inwestycji drogowych, poseł Szmit złożył także interpelację do Premiera w sprawie funkcjonowania w Polsce systemu adopcji w świetle nowej ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

 

Iwona Arent (PiS) – udział w głosowaniach: 100%. Pani poseł Arent od samego początku kadencji aktywnie wzięła udział w posiedzeniach sejmu. Jej jedyna wypowiedź na forum Sejmu wygłoszona była przy okazji wyboru Marszałka Sejmu RP i dotyczyła  fałszowania dokumentów z oględzin i sekcji zwłok ofiar katastrofy 11 września 2010. Pod koniec wypowiedzi pani Arent zwróciła się z pytaniem do pani poseł Ewy Kopacz:  Kiedy dowiedziała się pani o fałszowaniu danych ofiar katastrofy w aktach zgonów i dlaczego jako minister zdrowia nie podjęła pani żadnych urzędowych działań w tej sprawie, aby to wyjaśnić? Pani poseł zadawała także pytania w kwestiach: sytuacji pracowników i uczestników warsztatów terapii zajęciowej (odbyło się to na wniosek postulatów pracowników i uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Olecku!), zamknięcia jedynej w Olsztynie stacji z gazem ziemnym, a także, razem z posłami: Babalskim, Kasulskim i Szmitem: w sprawie regulacji prawnych dotyczących wywłaszczenia i sposobu określania wartości słusznego odszkodowania w kontekście inwestycji drogowych oraz wprowadzenia ruchu bezwizowego z obwodu Kaliningradzkiego. Pani Arent złożyła także dwie interpelacje w sprawach: podwyżek wynagrodzeń dla pracowników administracji i obsługi szkół artystycznychoraz podziału środków z funduszu zapasowego NFZ pomiędzy województwa: mazowieckie, śląskie i pomorskie.

 

Tomasz Makowski (RP) – udział w głosowaniach: 100%.  Poseł Makowski dwukrotnie zabrał głos w sejmie. Pierwszy raz po expose Premiera, kiedy to nie krył swojego krytycyzmu – 4 lata temu pan premier wiele obiecywał, że da. I nie udało się panu. Dzisiaj pan obiecuje, że zabierze. Mamy więc nadzieję, że tym razem też panu się nie udaoraz zadawał dość bezpośrednie pytania: Czy głosując za OFE, nie czytał pan ustawy o OFE, czy pan czytał, a nie rozumiał? Czy jest to stała praktyka pierwszej analizy swoich czynów  po 10 latach, czy to wyłącznie wypadek przy pracy? Panie premierze, proszę konkretnie odpowiedzieć, co z OFE.  Drugi raz poseł wypowiedział się przy okazji czytania rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, gdzie znów w sposób bardzo bezpośredni krytykował NFZ pytając: O jaką liczbę etatów zwiększyło się zatrudnienie na lata 2010-2011 w centrali w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak również w oddziałach wojewódzkich, oraz jaka jest na dzień dzisiejszy średnia płaca pracownika tej instytucji?i podsumowując je:  Odpowiedź na to pytanie będzie dowodem braku jakiegokolwiek szacunku dla składek ubezpieczeniowych. Poseł Makowski złożył także trzy interpelacje w sprawach: spadku wartości akcji KGHM SA po expose premiera Donalda Tuska, ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz  braku odpowiednich środków finansowych dla samorządów na realizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ze względu na swoją przynależność do Komisji do Spraw Unii Europejskiej poseł Makowski pełnił rolę posła-sprawozdawcy oraz posła – koreferenta w stosunku do następujących projektów aktów prawnych UE: Komunikatu Komisji do Rady: Prognoza dotycząca zobowiązań, płatności i wkładów, które mają być wniesione przez państwa członkowskie do Europejskiego Funduszu Rozwoju na lata 2011 do 2013 oraz Wniosku dotyczącego decyzji Rady ustalającej wysokość wkładów wpłacanych przez państwa członkowskie na rzecz Europejskiego Funduszu Rozwoju w 2012 r. i 2013 r., w tym pierwszej raty za 2012 r.

 

Zbigniew Włodkowski (PSL) – udział w głosowaniach: 93.33%. Zero wystąpień, interpelacji czy zapytań.

 

Tadeusz Iwiński (SLD) – Udział w głosowaniach: 82.22%. Pan poseł Iwiński dwukrotnie zabierał głos na forum Sejmu. Pierwszy raz pytał o przyczynę zaniechania obyczaju składania przez prezesa Rady Ministrów  publicznie na posiedzeniu Sejmu dymisji swojego rządu. Drugi raz natomiast komentując expose prezesa Rady Ministrów, poprzez zadawanie niewygodnych pytań: Chciałbym zatem zapytać, dlaczego archeolog śródziemnomorski jest ministrem skarbu, 30-letni lekarz ministrem pracy i polityki społecznej, filozof ministrem sprawiedliwości, a trzech dziennikarzy ministrami konstytucyjnymioraz dzieląc się swoim zdziwieniem: szalenie mnie dziwi, że ten rząd, a zwłaszcza minister finansów, który w międzyczasie przeszedł transformację ze zwykłego urzędnika w rasowego polityka, doznał olśnienia dopiero po wyborachi radością, że  rząd, co prawda z opóźnieniem, ale jednak zaaprobował kilka postulatów, które lewica od dawna zgłaszała.


Ciąg dalszy naszej “Sejmonoweli” za dwa tygodnie.

 

 

Komentarze
Więcej w Olecko, Parlament, polityka, Sejm
Pierwszy śnieg

Niby nic wielkiego, szczególnie o tej porze roku, ale... właśnie w Olecku spadł pierwszy śnieg tej zimy. Ulice pokryły się...

Zamknij