Własna strona internetowa – jak ją zrobić, by była dobra?

Własna strona internetowa – jak ją zrobić, by była dobra?
5 (100%) 3 głosów

Własna strona internetowa to narzędzie używane obecnie przez każdego – firmy, osoby prywatne, celebrytów czy polityków. Jak ją zaprojektować, aby spełniała oczekiwania czytelników i była dla nich użyteczna? Zapraszamy do artykułu.

Dobra, czyli jaka?

Mówiąc o dobrej lub użytecznej stronie internetowej, trzeba brać pod uwagę szereg czynników, które decydują o reakcjach użytkowników. Jednakże, aby internauci w ogóle trafili na naszą stronę, musi ona mieć także wysoką jakość według algorytmów wyszukiwarek – w innym wypadku przepadnie na dalekich stronach wyników wyszukiwania. Do najważniejszych z tych czynników należą:

  • responsywność – przeglądanie stron na urządzeniach mobilnych stało się na tyle popularne, że dla każdego projektu strony internetowej zasadą jest wykonanie jej w technologi dostosowanej do urządzeń mobilnych. Warto również zauważyć, że pozycjonowanie stron www jest o wiele bardziej efektywne na stronie radzącej sobie z smartfonami, niż na takiej, która nie dostosowuje się do wyświetlaczy różnych urządzeń.
  • szybkie ładowanie – podobnie, jak kwestia urządzeń mobilnych, to często decydujący dla użytkowników czynnik; nie będą czekać na powolne wczytywanie, lecz porzucą stronę.
  • logiczny i intuicyjny projekt – internauta musi od razu widzieć, gdzie znajduje się interesująca go sekcja, jak może się zarejestrować lub złożyć zamówienie. W innym wypadku więcej do niej nie wróci.
  • optymalizacja – proces, który nie tylko podnosi jakość witryn w odniesieniu do oczekiwań użytkownika (jak np.unikalna treść), ale też pod wytyczne wyszukiwarek. Jak wspomniano, bez dopasowania serwisu pod obowiązujące zasady, strona zaginie w niezliczonej ilości do niej podobnych. Kwestie związane z optymalizacją są szczególnie istotne, gdy planujemy rozpoczęcie szerszej promocji strony, np. poprzez pozycjonowanie jej. Więcej o podstawowych elementach SEO przeczytasz w tym artykule.

Test RWD na portalu: rwdtest.pl dla strony: remont-poznan.net

Cztery strony świata

Obecnie, zaprojektowanie i prowadzenie własnej strony internetowej jest proste jak nigdy wcześniej. Usługi hostingowe są powszechnie dostępne, dzięki czemu każdy może wykupić sobie domenę o interesującej lub pasującej do profilu działalności nazwie. Większość hostingów oferuje możliwość użycia autoinstalatora systemów CMS, jak np. Joomla lub WordPress, które są na tyle proste i intuicyjne w obsłudze, że osoba, która nie posiada wykształcenia technicznego lub wiedzy o programowaniu jest w stanie je samodzielnie obsługiwać. Możemy wybrać szablon, ustawić strony, podstrony, bloga, kwestie komentowania i formularz kontaktowy, a nawet postawić sklep internetowy ze skategoryzowanymi produktami. Porady i instrukcje dotyczące wszystkich elementów tworzenia strony można z łatwością odnaleźć w dziale pomocy hostingu lub samego systemu CMS.

Komentarze

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?