„Teatr w Olecku jest”. Janusz Klimaszewski zaprasza na wernisaż wystawy

Kiedy:
23 Marzec 2018@17:00 – 18:00
2018-03-23T17:00:00+01:00
2018-03-23T18:00:00+01:00
Gdzie:
Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
plac Wolności 22
19-400 Olecko
Polska
Koszty:
Bez opłat
„Teatr w Olecku jest”. Janusz Klimaszewski zaprasza na wernisaż wystawy
5 (100%) 1 głosów

Janusz Klimaszewski (Teatr AGT, Stowarzyszenie Przypisani Północy) zaprasza na wyjątkowe wydarzenie związane z Międzynarodowym Dniem Teatru. W piątek 23 marca 2018 roku o godz. 17. 00 w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa odbędzie się wernisaż autorskiej wystawy „Teatr w Olecku jest”.

Po wernisażu o godz. 19.00 w Teatrze AGT odbędzie pokaz spektaklu „Ławeczka”.

Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Właściwie można spokojnie powiedzieć że  w Olecku teatr jest od wieków. Biorąc pod uwagę fakt , że przybywający po wojnie nowi mieszkańcy zastali przynajmniej dwa takie obiekty w których można było wstawiać sztuki teatralne jak na owe czasy i możliwości bardzo profesjonalnie. Daje to podstawy do założenia że już przed wojną w Olecku teatr działał. Nie wiele tylko wiadomo w jakich formach, ale w mieście pogranicza stawiającym na szeroko pojętą turystykę, oferta teatralna była na pewno bogata . Skoro stać było przedwojennych olecczan na profesjonalne obiekty sportowe i stateczek wycieczkowy na jeziorze,  to teatr musiał tu być na pewno.

Po wojnie pustkę w zasadzie z marszu wypełnia grupa ludzi , organizujących amatorski ruch artystyczny , Jadwiga Szredel, Antoni Koniczek, Lola Nideraus,Stanisław Chańko, pasjonatów,  którzy te obiekty wypełnili, kompletnie, przedstawiając ,, Zaloty na kwaterze ,, , ,,Grażyna,, , ,,Generalną próbą,,  , ku pokrzepieniu serc. Już wtedy frekwencja na tych wydarzeniach przyprawiła o zawrót głowy,  co tylko dodatkowo motywowało nową olecką bohemę do działania.  A potem było już tylko lepiej. Stworzony przez Stanisława Miedziewskiego Teatr Poezji ,,Meluzyna,, znalazł się w czołówce krajowych amatorskich teatrów poezji.

A po ,,Meluzynie,, Nastała era Amatorskiej Grupy Teatralnej  AGT Olecko, powołanej do życia przez Marka Gałązkę, która po wielu latach, i wielu przemianach trwa do dzisiaj. Teatralny fenomen Olecka i specyfika jego mieszkańców ,spowodowały że w mieście funkcjonowało lub nadal funkcjonuje wiele grup teatralnych lub inicjatyw około teatralnych.  Należą do nich teatry ognia , teatry tańca, dziecięce grupy teatralne, liczne warsztaty teatralne, teatry uliczne . Z większą lub mniejszą częstotliwością obejrzeć lub uczestniczyć można w mieście z inicjatywą  teatralną, bo Olecko jest miastem w którym teatr jest. A ponieważ  teatr jest dla nas olecczan taki ważny pomyślałem,  że  przydało by się zebrać całą wiedzę o wszystkim co działo się i dzieje w oleckim teatrze i pokazać to mieszkańcom na dużej wystawie. W związku z tym mam apel aby wygrzebać z mroku niepamięci wszystko co Państwo posiadają  a dotyczy oleckiego teatru i podesłanie do mnie , nadaża się doskonała okazja,  pod koniec  marca obchodzić będziemy jak co roku dni teatru, i wtedy ta wystawa zaistnieje a z państwa pomocą na pewno będzie bogatsza.

Janusz Klimaszewski

Komentarze