„Teatr w Olecku jest”. Janusz Klimaszewski zaprasza na wernisaż wystawy

Kiedy:
23 Marzec 2018@17:00 – 18:00
2018-03-23T17:00:00+01:00
2018-03-23T18:00:00+01:00
Gdzie:
Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
plac Wolności 22
19-400 Olecko
Polska
Koszty:
Bez opłat
„Teatr w Olecku jest”. Janusz Klimaszewski zaprasza na wernisaż wystawy
5 (100%) 1 głosów

Janusz Klimaszewski (Teatr AGT, Stowarzyszenie Przypisani Północy) zaprasza na wyjątkowe wydarzenie związane z Międzynarodowym Dniem Teatru. W piątek 23 marca 2018 roku o godz. 17. 00 w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa odbędzie się wernisaż autorskiej wystawy „Teatr w Olecku jest”.

Po wernisażu o godz. 19.00 w Teatrze AGT odbędzie pokaz spektaklu „Ławeczka”.

Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Właściwie można spokojnie powiedzieć że  w Olecku teatr jest od wieków. Biorąc pod uwagę fakt , że przybywający po wojnie nowi mieszkańcy zastali przynajmniej dwa takie obiekty w których można było wstawiać sztuki teatralne jak na owe czasy i możliwości bardzo profesjonalnie. Daje to podstawy do założenia że już przed wojną w Olecku teatr działał. Nie wiele tylko wiadomo w jakich formach, ale w mieście pogranicza stawiającym na szeroko pojętą turystykę, oferta teatralna była na pewno bogata . Skoro stać było przedwojennych olecczan na profesjonalne obiekty sportowe i stateczek wycieczkowy na jeziorze,  to teatr musiał tu być na pewno.

Po wojnie pustkę w zasadzie z marszu wypełnia grupa ludzi , organizujących amatorski ruch artystyczny , Jadwiga Szredel, Antoni Koniczek, Lola Nideraus,Stanisław Chańko, pasjonatów,  którzy te obiekty wypełnili, kompletnie, przedstawiając ,, Zaloty na kwaterze ,, , ,,Grażyna,, , ,,Generalną próbą,,  , ku pokrzepieniu serc. Już wtedy frekwencja na tych wydarzeniach przyprawiła o zawrót głowy,  co tylko dodatkowo motywowało nową olecką bohemę do działania.  A potem było już tylko lepiej. Stworzony przez Stanisława Miedziewskiego Teatr Poezji ,,Meluzyna,, znalazł się w czołówce krajowych amatorskich teatrów poezji.

A po ,,Meluzynie,, Nastała era Amatorskiej Grupy Teatralnej  AGT Olecko, powołanej do życia przez Marka Gałązkę, która po wielu latach, i wielu przemianach trwa do dzisiaj. Teatralny fenomen Olecka i specyfika jego mieszkańców ,spowodowały że w mieście funkcjonowało lub nadal funkcjonuje wiele grup teatralnych lub inicjatyw około teatralnych.  Należą do nich teatry ognia , teatry tańca, dziecięce grupy teatralne, liczne warsztaty teatralne, teatry uliczne . Z większą lub mniejszą częstotliwością obejrzeć lub uczestniczyć można w mieście z inicjatywą  teatralną, bo Olecko jest miastem w którym teatr jest. A ponieważ  teatr jest dla nas olecczan taki ważny pomyślałem,  że  przydało by się zebrać całą wiedzę o wszystkim co działo się i dzieje w oleckim teatrze i pokazać to mieszkańcom na dużej wystawie. W związku z tym mam apel aby wygrzebać z mroku niepamięci wszystko co Państwo posiadają  a dotyczy oleckiego teatru i podesłanie do mnie , nadaża się doskonała okazja,  pod koniec  marca obchodzić będziemy jak co roku dni teatru, i wtedy ta wystawa zaistnieje a z państwa pomocą na pewno będzie bogatsza.

Janusz Klimaszewski

Komentarze

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?