Dziady – Noc Pierwsza Teatru Wierszalin w SOK

Kiedy:
1 Październik 2017@18:00 – 19:30
2017-10-01T18:00:00+02:00
2017-10-01T19:30:00+02:00
Gdzie:
SOK - Sala im. A. Wajdy
Papieża Jana Pawła II 5
16-402 Suwałki
Polska
Koszty:
30 zł./40 zł.
Oceń

Znakomite studium psychologiczne napisane… niemal dwa wieki temu. Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie? w interpretacji Wierszalina brzmi zaskakująco świeżo, współcześnie i aktualnie. Dzięki bogatej realistyczno-magicznej scenografii, pomysłowym zabiegom reżyserskim oraz genialnej grze aktorów, z obserwatorów obrzędu dziadów, stajemy się jego uczestnikami. 

 

Pokaz spektaklu „Dziady – Noc Pierwsza” odbywa się w ramach Programu TEATR POLSKA. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z publicznością.
Spektaklowi towarzyszą nieodpłatne warsztaty edukacyjne. Wstęp wolny, po uprzedniej rezerwacji. Liczba miejsc ograniczona! Szczegóły wkrótce.

„Dziady – Noc Pierwsza” jest inscenizacją dramatu Adama Mickiewicza, zrealizowaną na podstawie „Dziadów cz. IV” z elementami „Dziadów cz. II”. Przedstawienie zrywa z dotychczasową tradycją inscenizacyjną, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część „Dziadów” jako najmniej interesującą, tematycznie wręcz banalną, bo w liryczny sposób opisującą jedynie miłosny dramat Gustawa. Tymczasem Ksiądz – kapłan kościoła unickiego – okazuje się równie ważnym bohaterem dramatu. „Dziady” w reżyserii Piotra Tomaszuka to psychologiczny, emocjonujący pojedynek dwóch bohaterów, zrealizowany w ibsenowskiej konwencji odsłaniania prawdy o przeszłości obu tych postaci.

Przedstawienie zrealizowane jest zgodnie z antyczną zasadą trójjedni miejsca, czasu i akcji. Rozgrywa się w domu Księdza, a Dzieci stają się swoistym odpowiednikiem antycznego chóru.

Reżyser i dyrektor Teatru Wierszalin, obchodzącego rocznicę 25-lecia istnienia, mówi o przedstawieniu tak:

„Dlaczego dopiero teraz?  „Dziady” zwłaszcza ich Druga, „guślarska” część wydają się materiałem  wymarzonym dla Teatru Wierszalin. Zgoda. Ale do „Dziadów” trzeba dorosnąć, trzeba wewnętrznie dojrzeć do stanu gotowości na rozmowę z przodkami, trzeba przeżyć tak jak Wierszalin ćwierć wieku, aby w przepięknych frazach Mickiewicza usłyszeć sens głębszy, szybujący nad pięknem poezji, drzemiący jego słowach „jak lawa, trzeba przeżyć niejeden ból, aby usłyszeć w „Dziadach” skargę na świat w jego doczesnej postaci i tęsknotę za światem utraconym słowiańszczyzny, światem ludzi i obrzędów „starych”. Konieczna jest zarazem zdolność do zadziwienia się nowoczesnością formy tego arcydramatu, który w swojej Czwartej części podsuwa konwencję dramatu psychologicznego, ibsenowską zgoła konwencję stopniowego odsłaniania prawdy o przeszłości bynajmniej nie jednego , a dwóch bohaterów – Gustawa i jego dawnego nauczyciela, unickiego Księdza.Dlatego dopiero teraz. I dlatego w Teatrze Wierszalin.”

Gdy Guślarz-Tomaszuk skończył przedstawienie, zapadła cisza, długa i tak absolutna, jakiej dawno nie słyszałem w teatrze. I nie jest to wynik jakiejś niewyrazistości kody – wszyscy wiemy, że się skończyło, ale jeszcze siedzimy w ciemności, bo wcale nie spieszy nam się, by ją porzucić.Dariusz Kosiński, ‚Terytorium’, Tygodnik Powszechny

 

Obsada:
Gustaw – Rafał Gąsowski
Ksiądz – Dariusz Matys
Dzieci – Sylwia Nowak, Bartłomiej Olszewski, Monika Kwiatkowska, Vitalij Kuprianov
Guślarz – Piotr Tomaszuk

Twórcy:
reżyseria – Piotr Tomaszuk
scenografia – Mateusz Kasprzak
muzyka – Jacek Hałas

Premiera: Supraśl, 29.10.2016.

Nagrody: Grand Prix na festiwalu „Klamra 2017”

Czas trwania: około 90 minut.

Komentarze