Festyn sportowy Wydminy 2017

Kiedy:
21 Październik 2017@10:00 – 22 Październik 2017@13:15
2017-10-21T10:00:00+02:00
2017-10-22T13:15:00+02:00
Gdzie:
Centrum Edukacji Niepublicznej Wydminy
Ełcka 2
11-510 Wydminy
Polska
Koszty:
Bez opłat
Oceń

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w Festynie sportowym, który odbędzie się

w dn. 21-22.10.2017 w Centrum Edukacji Niepublicznej Wydminy.

Harmonogram Festynu w obiektach sportowych CEN Wydminy:

Sobota 21 października 2017

 • godz. 10.00 UROCZYSTE OTWARCIE FESTYNU
 • godz. 10.15 – 12.00   Badmintona dla młodzieży ze szkół podstawowych Giżycka / pokaz gry + turniej/ hala sportowa
 • godz. 10.15 – 13.00   Turniej  indywidualny Boccia / świetlica CEN / wg kategorii wiekowych
 • godz. 13.00 – 14.30   Przerwa obiadowa
 • godz. 14.30 – 16.00    Turniej Boccia – rozgrywki drużynowe / świetlica
 • godz. 14.30 – 16.00    Badminton dla każdego / hala sportowa/
 • godz. 16.15 – Zakończenie turnieju – wręczenie pucharów, medali

Niedziela 22 października 2017

 • godz. 9.30 – 12.30   szkolenie  panelowe;

Instruktor sportu niepełnosprawnych;  a / badminton / b boccia

 • godz. 13.00 – Zakończenie / wręczenie certyfikatów i legitymacji

Zapraszają:

 • Sławomir Szymczak – właściciel CEN Wydminy
 • Krzysztof Englander/ Prezes Pomorskiego Związku Badmintona

Zgłoszenia:

 • e-mail: kenglander@op.pl
 • tel.: 503 333 195

 

Na czym polega gra w boccia?

Dyscyplina paraolimpijska wywodząca się od włoskiej gry w bule. Posiada wybitne walory rehabilitacyjne i integracyjne – możliwy udział w grze osób z dużą niepełnosprawnością, np. o głębokim porażeniu mózgowym. Boccia jest grą nie wymagającą skomplikowanego sprzętu. W skład zestawu bil do gry wchodzi sześć bil czerwonych, sześć bil niebieskich oraz jedna bila biała – zwana Jackiem (Jack Ball). Gra polega na rzucaniu lub wypychaniu kul w określonym kierunku tak, aby znalazły się one jak najbliżej celu. Zawodnicy mogą wprowadzać bulę na boisko dowolną techniką, m.in. poprzez rzucenie, kopnięcie lub za pomocą sprzętu wspomagającego – specjalnej rynny. Chodzi bowiem o to, aby był to sport jak najbardziej powszechny, dostępny dla każdego chętnego. Stąd też przepisy nie określają choćby postawy w jakiej należy wyrzucać kule. Może być stojąca lub siedząca (na wózku czy krześle). Mecze składają się z odpowiedniej liczby rund (z limitem czasowym). W przypadku, gdy mecz miałby zakończyć się remisem, rozgrywana jest dodatkowa runda.

Boccia wywodzi się z włoskiej gry zwanej bule. Pierwszy raz rozgrywki bocci miały miejsce na światowych igrzyskach niepełnosprawnych w Nowym Jorku w 1984 roku. Do grupy dyscyplin paraolimpijskich na stałe weszły w 1992 roku podczas paraolimpiady w Barcelonie. Boccia jest jedną z nielicznych dyscyplin paraolimpijskich (wraz z rugby na wózkach i goalballem), która nie ma odpowiednika w dyscyplinach olimpijskich.

Skąd pomysł na organizację turnieju w Boccia? Boccia jest dyscypliną dla każdego, ale największą popularność zdobyła wśród osób z niepełnosprawnością, jak porażenie mózgowe lub inne ciężkie uszkodzenia układu nerwowego wymagające poruszania się na wózku inwalidzkim). Boccia angażuje zarówno ciało, jak i umysł działając terapeutycznie. Jest doskonałym sposobem na integrację osób niepełnosprawnych fizycznie z osobami pełnosprawnymi – mówią Lesya i Sławomir Szymczak właściciele Ośrodka Sportowo-Noclegowego CEN Wydminy. Boccia posiada wiele aspektów wychowawczych. Uczy tolerancji i szacunku do przeciwnika. Brak tu ograniczeń

wiekowych i sprawnościowych. Innymi słowy, może grać w nią dosłownie każdy. Co więcej, nie wymaga specjalnych, kosztownych boisk. Można w nią grać zarówno w hali, jak i na podwórku – dodają Państwo Szymczak.

Geneza badmintona

W kulturze azteckiej i chińskiej spotyka się rysunki, przedstawiające grę przypominającą badminton. Świadczy to o tym, iż ta forma aktywności fizycznej była znana od wielu tysięcy lat prawie na wszystkich kontynentach. Nazwa gry pochodzi od nazwy angielskiej posiadłości Badminton House, leżącej w hrabstwie Gloucestershire niedaleko Bristolu. To tam około roku 1870 odbył się pierwszy pokaz gry opartej na podbijaniu rakietką lotki wykonanej z korka i piór z zastosowaniem reguł zbliżonych do współczesnych. Po kilku latach przyjęto jednolity zbiór przepisów gry, w których do dzisiaj niezmienne pozostały długość i szerokość boiska (w rzeczywistości były to wymiary salonu, w którym odbył się pierwszy pokaz) oraz wysokość siatki. Na świecie badminton najbardziej popularny jest w krajach wschodniej Azji (Chiny, Japonia, Korea itd.). W Europie jego główne ośrodki znajdują się w Danii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwecji.

Właściciele Ośrodka Sportowo-Noclegowego CEN Wydminy posiadają duże doświadczenie w obszarze przedszkolno-szkolnym oraz sportowym. Od wielu lat z powodzeniem prowadzą sieć przedszkoli w województwie pomorskim (www.slonecznakraina.pl) oraz Szkołę Mistrzostwa Sportowego Olimpijczyk w Gdańsku (www.olimpijczyk.gda.pl/s). Szkoła może pochwalić się międzynarodowymi sukcesami, m.in. w gimnastyce sportowej.

Centrum położone jest w malowniczym regionie Mazur nad jeziorem Wydmińskim 23 kilometry od Giżycka w kierunku na Olecko.  Obiekt oferuje:

 • komfortową bazą noclegową: 85 łóżek (w pokojach dwu-, trzy-, cztero- i piętnastoosobowych) oraz dwa apartamenty,
 • boisko trawiaste,
 • dwie sale konferencyjne,
 • infrastrukturę sportowo-rekreacyjną: boisko trawiaste, halę sportową, siłownię, wielofunkcyjną salę, ścianę wspinaczkową, maty zapaśnicze (12x12m i 6x6m) oraz plac zabaw.

Centrum przystosowane jest do obsługi: obozów sportowych, zielonych szkół, kolonii, szkoleń, imprez okolicznościowych.

                                    

 

Komentarze