„Jesteśmy razem z Wami Tow. Wiesławie”. Spotkanie w Oleckiej Izbie Historycznej

Kiedy:
22 Marzec 2018@17:00 – 18:15
2018-03-22T17:00:00+01:00
2018-03-22T18:15:00+01:00
Gdzie:
ROK - Olecka Izba Historyczna, II piętro
plac Wolności 22
19-400 Olecko
Polska
Koszty:
Bez opłat
Oceń

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają  22 marca (czwartek) o godzinie 17.00 na spotkanie ze Stefanem Marcinkiewiczem pt.  „Jesteśmy razem z Wami Tow. Wiesławie”. Echa marca `68 w Gazecie Białostockiej .  Wykład okolicznościowy 50 lat od Marca 1968 roku.

W czasie gdy przez Europę Zachodnią przetaczała się fala młodzieżowej rewolty, która we Francji w maju 1968 roku przybrała formę protestów społecznych, w Polsce w Polsce miała wymiar politycznego buntu. Od daty wydarzeń noszą one miano „Marzec 68”. Za tym określeniem kryją się przede wszystkim protesty po zdjęciu przedstawienia „Dziadów” w Teatrze Narodowym w reżyserii Kazimierza Dejmka i antysemicka nagonka, która zakończyła się wyjazdem z kraju kilkudziesięciu tysięcy obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. W odpowiedzi na zamieszki władza organizowała w całym kraju wiece popierające jej politykę.  Echa wydarzeń marcowych słyszalne były na obszarach północno-wschodniej Polski. Z pozbawionych uniwersyteckich i urzędniczych elit mazurskich miasteczek płynęły do stolicy słowa poparcia dla antydemokratycznych działań rządu.

 Dr Stefan Marcinkiewicz, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, autor publikacji „Mityczna stolica Mazur. Miedzy Ełkiem a Lyck”, Ełk 2015;  pracownik naukowy Katedry Socjologii Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Zainteresowania badawcze dr Marcinkiewicza obejmują socjologię procesów migracyjnych, pamięć społeczną oraz socjologię regionu i społeczności lokalnych – Mazury, historyczne i współczesne, są terenem jego naukowej penetracji.   

Zapraszamy

Komentarze

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?