Klezmafour symfonicznie w Suwalskim Ośrodku Kultury

Kiedy:
30 Wrzesień 2017@19:00 – 20:30
2017-09-30T19:00:00+02:00
2017-09-30T20:30:00+02:00
Gdzie:
SOK - sala im. A. Wajdy
Papieża Jana Pawła II 5
16-402 Suwałki
Polska
Koszty:
60 zł. / 40 zł.
Oceń

Podczas specjalnego jubileuszowego koncertu z okazji 10-lecia istnienia Suwalskiej Orkiestry Kameralnej wystąpi Klezmafour. Grupa czerpie inspiracje z klezmerskich tradycji Warszawy, Lublina i Białegostoku, ale również z Rumunii, Bułgarii, Turcji, Syrii czy Indii. Brzmienie tradycyjnych instrumentów doprawiają dużą dawką elektroniki. Tym razem usłyszymy ich w symfonicznej odsłonie. 

Klezmafour to zespół wokalno-instrumentalny rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą. Inspiracje czerpie głównie z klezmerskiej tradycji tych regionów, ale również z Rumunii, Bułgarii, Turcji, Syrii czy Indii. Brzmienie tradycyjnych instrumentów doprawiają dużą dawką elektroniki, co w połączeniu z ich koncertową energią daje mieszankę wybuchową. wykonujący muzykę klezmerską i bałkańską. Grupa występowała  na wszystkich największych i najważniejszych festiwalach w Polsce: Heineken Open’er, Przystanek Woodstock, Ethnoport Festival, Jarmark Dominikański, Wschód Kultury. Również zagraniczne występy – podczas trasy koncertowej po Kanadzie i USA oraz na scenach festiwali w Niemczech, Anglii, Turcji, Bułgarii, Luksemburgu, Hiszpanii, Czechach i na Ukrainie), spotykają się z entuzjastyczną reakcją publiczności. Grupa jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. na festiwalu International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie. 

Jak można przeczytać na Culture.pl „szczególnie istotny jest Lublin, miejsce założenia zespołu w 1999 roku. W tym mieście, niczym Andrzej Stasiuk w książce „Wschód”, upatrują skrzyżowanie dróg, na którym w idealnej proporcji mieszały się niegdyś tradycje muzyczne Wschodu, Zachodu i Południa. To brama otwarta na wszystkie kierunki świata. Właśnie do kierunków świata odnosi się “four” w nazwie (przynajmniej odkąd nie są już kwartetem). Ważne jest też słowo „klezmer” ­ w pierwotnym znaczeniu oznaczające muzyka, który z równą łatwością grał na chrzcinach, weselach, pogrzebach i…w filharmonii.

Jak to wszystko się zaczęło?

Kończyliśmy liceum i czasami graliśmy muzykę do kotleta w knajpkach w Lublinie. Od czasu do czasu graliśmy tradycyjne utwory klezmerskie i zauważyliśmy, że taka muzyka ludziom bardzo przypada do gustu. W pewnym momencie już na studiach stwierdziliśmy, że warto byłoby poświęcić się tylko muzyce klezmerskiej i bałkańskiej. Najpierw trzymaliśmy się tradycji, ale dość szybko stwierdziliśmy, że lepiej zacząć tworzyć coś własnego

– wspominał Andrzej Czapliński w rozmowie z JazzSoul.pl.

Fot. Piotr Szczepański

Zespół wydał do tej pory dwie płyty. Debiutancka „5th Element” (2011) oddawała klimat koncertów, łączyła dzikość ludowej muzyki z szorstkością i skocznością hip­-hopu. Druga „W górę” była bardziej eksperymentalna, zespół sięgnął po syntezatory i programowane rytmy, inspirując się Bliskim Wschodem, Syrią i Indiami.

Skład zespołu: Andrzej Czapliński (skrzypce), Wojciech Czapliński (klarnet), Rafał Grząka (akordeon), Gabriel Tomczuk (kontrabas), Tomasz „Harry” Waldowski (perkusja (do 2014), Paweł „Melon” Maruszak (perkusja /2014-2015), Kamil Siciak (perkusja /od 2015).

 

Sobota, 30.09.2017, godz. 19:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Komentarze