Marek Gałązka & His team w Suwalskim Ośrodku Kultury

Kiedy:
1 Październik 2017@20:00 – 21:30
2017-10-01T20:00:00+02:00
2017-10-01T21:30:00+02:00
Gdzie:
SOK - Sala Kameralna
Papieża Jana Pawła II 5
16-402 Suwałki
Polska
Koszty:
30 zł
Oceń

Znakomity bard, którego głos kojarzony jest przede wszystkim z twórczością Edwarda Stachury, wystąpi w SOK z materiałem z najnowszej płyty. Innej od dotychczasowych, nagranej z młodymi muzykami, którzy otworzyli przed Markiem Gałązką nowe rejony. Efekt? Najlepiej przekonać się na koncercie. Tym bardziej, że album został doceniony przez znanych muzyków.

Marek Gałązka zasłynął jako wykonawca i kompozytor piosenek twórca do słów Edwarda Stachury. W dorobku ceniony bard i gitarzysta ma też jednak wiele własnych autorskich od A do Z utworów.

Urodził się w Szczecinie, ale swoje życie po studiach we Wrocławiu związał z zupełnie innym zakątkiem Polski. Trafił bowiem do Olecka, gdzie prowadził przez lata intensywną działalność kulturalno-animacyjną. Założył olecką Grupę Balladową „Po drodze”  (1980-2000), z którą otrzymał Główną Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Festiwalu „Śpiewajmy poezję” (Olsztyn’81).  Był twórcą off – owych grup teatralnych i reżyserem spektakli – Teatr AGT w Olecku. Przez wiele lat sprawował funkcję dyrektora Festiwalu Przystanek Olecko (1994-2007), którego był współpomysłodawcą. Ponadto Marek Gałązka był autorem Europejskich Spotkań Bardów – SOPOT BARDS MEETING – 2008 w Operze Leśnej w Sopocie. Pracował nad koncepcją interdyscyplinarną Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2008 -2010). W latach 2011-2015, jako zastępca dyrektora brał udział w budowie i organizacji Suwalskiego Ośrodka Kultury. Jest laureatem wielu nagród w dziedzinie kultury, m.in. przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Animatora Kultury w 2000 r i  Medalu Gloria Artis w 2007 r.

 

Na swoim koncie ma 7 oficjalnych wydawnictw fonograficznych. Koncertował we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Luksemburgu, Bułgarii, Węgrzech, Estonii i na Litwie, a także w Grodnie i Mińsku na Białorusi z dysydenckimi bardami, gdzie prezentował program AUTORSONG. Najnowsza płyta Marka Gałązki to wydany w 2016 roku album ,,Pistolet w dłoni Ojca”.

 

To osobisty album, który jest zapisem ostatnich dwóch lat jego życia, które jak sam określił były wielokrotnym doświadczeniem karkołomnych „lotów nad kukułczym gniazdem” we freudowskich przestrzeniach. To powrót do młodości, relacji z rodzicami, miłości, walki z nałogami oraz niezgoda na odbywające się w dzisiejszym świecie antyhumanistyczne akty.  Album cechuje mieszanka psychodelii, rocka, folku i szeroko pojętych alternatywnych brzmień. W jego nagraniu udział wzięli młodzi muzycy, którzy próbowali przesunąć twórczość polskiego songwritera w rejony muzyki niezależnej.

Obecny zespół Marka Gałązki to grupa przyjaciół – muzyków trójmiejskiej sceny jazzowo-alternatywnej: Szymon Burnos, Przemek Bartoś, Krzysztof Stachura Roman Ślefarski, Michał Ciesielski, Marcin Gałązka oraz Filip Gałązka.

Marek Gałązka cieszy się wielkim uznaniem w środowisku muzycznym. ,,Pistolet w dłoni ojca” trafił do kilku ważnych postaci polskiego muzycznego świata i zebrał świetne recenzje.

Komentarze