„Różewiczogranie” w interpretacji Wiesława Komasy w Suwalskim Ośrodku Kultury

Kiedy:
7 Grudzień 2017@19:00 – 20:15
2017-12-07T19:00:00+01:00
2017-12-07T20:15:00+01:00
Gdzie:
SOK - sala kameralna
Papieża Jana Pawła II 5
16-400 Suwałki
Polska
Koszty:
20 zł.
Oceń

„Różewiczogranie” zainauguruje XIV Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem. Wybitny spektakl skupiony na tekście i widzu, skromny w środkach, ale dogłębnie przejmujący w wyrazie. Popis sztuki aktorskiej Wiesława Komasy, który nie tylko mówi tekstami wielkiego poety, przywracając słowu moc, ale staje się Różewiczem, odsłaniającym własnego Człowieka. 

W swoim artystycznym wędrowaniu idę pod rękę z Poezją od wielu, wielu lat. Ona wciąż ukazuje mi nowe przestrzenie tej samej Tęsknoty. Z niektórymi utworami zaprzyjaźniam się i zapraszam do wspólnego koncertowania, to znaczy do dialogu na tematy, które są dla mnie nieustannie ważne. I tak wędrujemy przez stare znajomości np. Kochanowskiego, Norwida, Wittlina, ks. Twardowskiego, Nerudę, Tagorę, Hessego, Szekspira, Konwickiego ale i nowsze jak chociażby „Filozofię po góralsku” ks. Tischnera i te, nad którymi pochylam się naprawdę od dawna, ale wciąż wydaje mi się, że przez zawiłość i porażającą prostotę Tadeusza Różewicza są dla mnie wciąż do odkrywania. Premierowy monodram „Różewiczogranie” chce zebrać rozrzucenie świata poetyckiego w wędrówce teatralnej za prawdą i formą Słowa.

Wiesław Komasa – aktor teatralny, filmowy, dubbingowy, recytator, reżyser, pedagog, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Prowadzi liczne warsztaty teatralne, jest znany z kilkudziesięciu ról teatralnych i filmowych. Grał m.in. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Wielokrotny laureat Festiwali Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, wyróżniany nagrodami przez jury, dziennikarzy i publiczność. W teatrze jednego aktora debiutował spektaklem Wołający (1971), opartym na kolażu utworów poetyckich i fragmentach Księgi Eklezjasty. Rok później przygotował „Moją bajkę” na podstawie fragmentów utworów Hessego, Tagorego, Stachury, Konwickiego. W 1973 roku przedstawił „Odejście Kaina”  – poemat Marianny Bocian. Łącznie w swoim artystycznym dorobku ma 7 spektakli jednoosobowych („Z kilkoma małymi poprawkami” 1975; „Moje źródła” 1986; „Dopokąd idę” 2003; „Yorick, czyli spowiedź błazna” 2006). Za całokształt pracy artystycznej i pedagogicznej w 2011 roku Wiesław Komasa otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 

na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza
scenariusz i reżyseria: Wiesław Komasa
prapremiera: 26.10.2015 (podczas WROSTJA)
czas trwania: 60 min.

Komentarze