Tomas Venclova – święto Człowieka Pogranicza

Kiedy:
10 Grudzień 2017@16:00 – 18:30
2017-12-10T16:00:00+01:00
2017-12-10T18:30:00+01:00
Gdzie:
Biała Synagoga
marsz. Józefa Piłsudskiego 41
16-500 Sejny
Polska
Koszty:
Bez opłat
Oceń

10 grudnia 2017 rok, Biała Synagoga w Sejnach, godz. 16.00. Tomas Venclova obchodzi w tym roku jubileusz 80-lecia. 

Uroczyste obchody miały miejsce w rodzinnej Litwie. Czyż jednak Polska nie ma ogromnego długu wdzięczności wobec tego człowieka pogranicza i obywatela miłoszowej rodzinnej Europy? Trudno przecenić dar pracy nad mądrym sąsiedztwem, który od niego otrzymaliśmy.

„Pogranicze” przygotowuje gościnę dla Jubilata na sejneńskiej agorze, w Białej Synagodze. Obok Tomasa Venclovy, w spotkaniu wezmą udział bliscy mu duchem ludzie pogranicza z różnych stron świata, a także najbliżsi sąsiedzi z litewsko-polskiego pogranicza. Będzie to czas rozmowy, pieśni i czytania poezji, czas dzielenia się darami z Jubilatem. Kierujemy to zaproszenie do wszystkich, którzy zapragną wziąć udział w tej wyjątkowej Biesiadzie Sąsiedzkiej, zachęcając jednocześnie do przygotowania niespodzianek-pamiątek, stanowiących symboliczną spłatę długu wdzięczności Tomasowi Venclowie. Zaproszenie to kierujemy także do tych, którzy nie będą mogli być z nami tego wieczoru w Sejnach – nadsyłajcie Państwo listy, laudacje, limeryki i inne dary, które będziemy mogli odczytać bądź też przedstawić Jubilatowi podczas spotkania. 

Tomas Venclova – poeta, przez Josifa Brodskiego nazwany „synem trzech literatur”: litewskiej, polskiej i rosyjskiej, eseista, badacz literatury, tłumacz, dysydent, jeden z ostatnich obywateli Wielkiego Księstwa Litewskiego, człowiek pogranicza. Takiego go znamy, z lektur i dyskusji. Znamy go też jako dobrego sąsiada. Bardzo to trudna sztuka w świecie chorującym na zanik tkanki łącznej. Dobrze jest Polakom mieć takiego Litwina za sąsiada. Czyż nie o takie sąsiedztwo toczyła się walka Jerzego Giedroycia i paryskiej „Kultury”? Dobrze jest to mówić, jakże trudno czynić…

Udział w uroczystości m.in. wezmą Irena Grudzińska-Gross, Beata Kalęba, Krzysztof Czyżewski, Andrzej Strumiłło, Dominik Wilczewski.

Komentarze