WALKIRIA. MAZURSKI WEEKEND HISTORYCZNY

Kiedy:
21 Lipiec 2017@17:30 – 23 Lipiec 2017@21:00
2017-07-21T17:30:00+02:00
2017-07-23T21:00:00+02:00
Gdzie:
Parcz k. Kętrzyna, Kętrzyn
Parcz
Polska
Koszty:
Bez opłat
Oceń

Zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniu, które – po siedmiu latach swojej nieprzerwanej bytności w kalendarzu wakacyjnych imprez na Mazurach – zyskało sobie miano unikalnego w skali kraju wydarzenia historyczno-artystycznego. Zainteresowanych historią i militariami przyciągnie z pewnością fakt, że i w tym roku podczas imprezy podziwiać można rekordową ilość pojazdów militarnych, historyczne samoloty, obejrzeć defiladę wojskową i widowiska plenerowe, w których udział wezmą dziesiątki rekonstruktorów i pasjonatów militariów.

Tematem przewodnim widowiska historycznego w 2017 r. będzie bitwa pod Monte Cassino z 1944 r., ale „Walkiria. Mazurski Weekend Historyczny” to również szereg imprez towarzyszących: oprócz Mazurskiego Pikniku Militarnego uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w projekcjach filmów historycznych i wojennych w Kinie „Gwiazda” w Kętrzynie (w dniach 21-22 lipca) oraz imprezach muzycznych – rozpoczynającym Mazurski Weekend Historyczny koncercie rocka walczącego „Offensive of Rock” i wieńczącej Festiwal Filmowy Gali Piosenki i Muzyki Filmowej, które odbywać się będą w kętrzyńskim amfiteatrze.

WALKIRIA. MAZURSKI PIKNIK MILITARNY – 22-23 lipca, Parcz k. Kętrzyna (1 km od „Wilczego Szańca” w Gierłoży)

Mazurski Piknik Militarny to jedyna taka w skali kraju impreza historyczna. Co roku, na specjalnie do tego celu przygotowanym terenie,  Muzeum Militariów, Fundacja Edukacji Historycznej Park Militariów oraz Grupa Filmowa „Walkiria” przygotowują unikalne widowisko plenerowe, poświęcane  najbardziej znanym bitwom  II Wojny Światowej. Wyjątkową atrakcją Walkirii jest duża liczba czołgów i pojazdów wojskowych biorąca udział w inscenizacji oraz Bitwie Czołgów, scenografia oraz spektakularne efekty pirotechniczne. Te atrakcje sprawiają, że do Parcza obok byłej kwatery Adolfa Hitlera w Gierłoży (10 km od Kętrzyna)  przyjeżdżają tysiące turystów pragnących zobaczyć to wyjątkowe widowisko.

” Naszą misją jest przybliżanie ludziom historii. Tutaj na Mazurach, obok byłej kwatery polowej Adolfa Hitlera oraz w Kętrzynie tworzymy, jako jedyni w Polsce, „Teatr Historii Żywej”, coś w rodzaju historycznego Colloseum,  gdzie naszych widzów przenosimy do wydarzeń opisywanych w książkach. Tylko tutaj  masz historię na wyciągnięcie ręki” – mówi  Jacek Adamski – twórca Walkirii i prezes Fundacji Edukacji Historycznej Park Militariów.

W tym roku na potrzeby widowiska „Monte Cassino 44” zostaną odtworzone fortyfikacje obronne, panorama klasztoru oraz przygotowane pola makowe, po których, podczas prawdziwej bitwy, szli żołnierze polscy szturmujący twierdzę.

Podczas dwóch dni Walkirii 2017 będzie można zobaczyć legendarne czołgi  II Wojny Światowej m.in.  – M4 Sherman, M3 Stuart oraz niemiecką Pantherę. Dodatkowo  w pokazach pikniku wezmą udział  dwa inne czołgi: T 55 oraz przywieziony przez „9 Brygadę Kawalerii Pancernej” z Braniewa PT 91 „Twardy”. Drugą jednostką Wojska Polskiego która weźmie udział w imprezie jest „9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy”, który zaprezentuje widzom pojazdy używane podczas misji w Iraku i Afganistanie.

Podczas Walkirii w Muzeum Militariów w Parczu zostanie otwarta wystawa „Żołnierze Andersa” oraz zaprezentowane samoloty z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Jak zawsze podczas dwóch dni pikniku  będą zorganizowane dioramy historyczne, pokazy strzeleckie, prezentacja umundurowania wojskowego oraz pokazy dynamiczne sprzętu militarnego. Widzowie Walkirii będą mogli za opłatą postrzelać z broni historycznej na ślepą amunicję, pojeździć czołgami, zjeść pyszną grochówkę w kuchni polowej oraz kupić gadżety militarne na licznie zgromadzonych stoiskach. Oczywiście, jak co roku, Mazurolandia –  partner imprezy – pozwoli gościom Walkirii  korzystać w ramach biletu ze wszystkich dostępnych atrakcji dla najmłodszych.
Bilety dostępne na stronie: www.walkiria.com.pl/sklep

KONCERT ROCKA WALCZĄCEGO „OFFENSIVE OF ROCK” – 21 lipca 2017, godz. 17.30 (otwarcie bram), Amfiteatr w Kętrzynie

Mazurski Weekend Historyczny zainauguruje koncert  rocka walczącego – „Offensive of Rock”. To już kolejna edycja wydarzenia, które oprócz wysokich walorów artystycznych, posiada również te edukacyjne – promuje historię poprzez muzykę. W poprzednich latach koncert zgromadził
w kętrzyńskim amfiteatrze fanów rocka z całego kraju. Liczymy, że w tym roku będzie to największe takie wakacyjne wydarzenie muzyczne w województwie warmińsko-mazurskim, zatem zdecydowanie warto wziąć w nim udział. 21 lipca zagrają dla nas: Centrala 57, Cochis, Kabanos oraz LUXTORPEDA. Wstęp wolny.

FESTIWAL FILMÓW HISTORYCZNYCH I WOJENNYCH „WALKIRIE FILMOWE” –  21–22 lipca 2017, Kino „Gwiazda”, Kętrzyn, ul. Sikorskiego 24A

W ramach drugiej edycji „Festiwalu Filmów Historycznych i Wojennych” zapraszamy na kilkanaście pokazów filmów historycznych (najważniejszych tytułów ostatnich miesięcy),w tym roku skupionych w swej tematyce głównie na epoce PRL-u. Spotkania z kinem historycznym potrwają dwa dni,
a zobaczymy m.in. „Ostatnią rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego, „Gwiazdy” Jana Kidawy-Błońskiego, „Zaćmę” Ryszarda Bugajskigo, „Wyklętego” Konrada Łęckiego, czy „Kreta” Rafaela Lewandowskiego, którego akcja wprawdzie dzieje się współcześnie, ale nawiązuje do czasów Polski Ludowej. Podczas Festiwalu miło nam będzie gościć aktorów, m.in.: Przemysława Cypryańskiego, Pawła Deląga, Marcina Kwaśnego, Wojciecha Majchrzaka, Pawła Małaszyńskiego, Tomasza Mandesa.
Wstęp na wszystkie seanse jest wolny.

Godzin projekcji szukajcie na stronie: http://filmowa.walkiria.com.pl/walkirie-filmowe-2017-3/filmy-wojenne-historyczne-i-kostiumowe/

GALA PIOSENKI I MUZYKI FILMOWEJ – 22 lipca 2017, godz. 19.00, Amfiteatr w Kętrzynie.

Festiwal Filmów Historycznych i Wojennych „Walkirie Filmowe” zakończy uroczysta Gala
w Amfiteatrze oraz wręczenie nagród Festiwalu. Całość okraszona zostanie szlagierami z kultowych filmów i seriali wszechczasów – usłyszymy i motyw muzyczny z „Czarnych Chmur”, i „Deszcze niespokojne” autorstwa Agnieszki Osieckiej, czy główny motyw z „Listy Schindlera”. Zaśpiewają dla nas m.in. Olga Bończyk, Olga Borys, Andrzej Grabowski, Mikołaj Krawczyk, Laura Łącz i inni wspaniali artyści. Wstęp wolny.

Więcej informacji o widowisku „Monte Cassino ‘44” , Festiwalu Filmowym i Mazurskim Weekendzie Historycznym znajdziecie Państwo w Internecie, na stronie: www.walkiria.com.pl oraz na Facebooku.

Komentarze