Zima, kolizje i apel policji

Policja informuje i apeluje:

 

Uwaga! Trudne warunki na drogach!


Od kilku dni możemy cieszyć się prawdziwą zimą. Niestety opady śniegu i mróz zaskoczyły kierowców. Tylko przez ostatnie dwa dnia na drogach naszego powiatu doszło do pięciu kolizji drogowych.  W związku z tym Policja apeluje o rozwagę oraz zmniejszenie prędkości jazdy samochodem. Policjanci przypominają także pieszym o zwracanie baczniejszej uwagi na poruszające się pojazdy i dalekowzroczność w swoim zachowaniu. Pamiętajmy, że na śliskiej jezdni pojazd nie od razu się zatrzyma!

Od kilku dni możemy cieszyć się prawdziwą zimą. Choć wszyscy wiemy, że o tej porze roku występują opady śniegu i mróz to zaskoczyły one niektórych kierowców.  Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni funkcjonariusze oleckiej komendy odnotowali aż pięć kolizji drogowych.

Dwa zdarzenia miały miejsce 2 stycznia.

Około godz. 12:30 na trasie Olecko – Bakałarzewo kierujący samochodem osobowym marki Citroen na łuku drogi wpadł w poślizg, stracił panowanie nad pojazdem i dachował w przydrożnym rowie. Mariusz D. został ukarany mandatem karnym.

 

Druga kolizja miała miejsce przed godz. 15:00 w miejscowości Giże. Kierująca osobowym hyundaiem nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, wpadła w poślizg i wjechała do przydrożnego rowu, gdzie dachowała. Małgorzata S. została pouczona.


Wczoraj zaś na naszych drogach doszło do trzech kolizji.

Pierwsza miała miejsce w miejscowości Doliwy. Jak ustalili policjanci ruchu drogowego kierująca samochodem osobowym marki Fiat po wyjeździe z zakrętu, wpadła w poślizg, straciła panowanie nad pojazdem  i dachowała w przydrożnym rowie. 25-latka została pouczona.

 

Do kolejnego zdarzenia doszło przed godz. 17:00 w miejscowości Kowale Oleckie. Kierujący osobowym audi na śliskiej i oblodzonej nawierzchni nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Samochodem podróżowały dwie osoby. Mateusz N. został ukarany mandatem karnym.  

 

Ostatnie zdarzenie policjanci odnotowali po godz. 23 w miejscowości Gąski. Kierujący samochodem osobowym marki Audi również nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i na łuku drogi wpadł w poślizg po czym wjechał do przydrożnego rowu. 27-latek został pouczony.

 

Na szczęście w tych zdarzeniach nikt nie ucierpiał.

 

W związku z trudnymi warunkami na drogach PAMIĘTAJMY:

– jeździjmy wolniej, na śliskiej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża, nawet gdy jest ono wspomagane przez systemy pojazdu;

– zachowujmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu;

– korzystajmy z zimowych płynów do spryskiwaczy, pamiętając jednocześnie o ich sprawności. Za niesprawny spryskiwacz kierujący może zostać ukarany mandatem;

– przed rozpoczęciem jazdy koniecznie należy oczyścić szyby oraz światła;

 

– zwracajmy również szczególną uwagę na pieszych. Także sami piesi powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa – czyli nie przechodzić w niedozwolonych miejscach, uważać przy wchodzeniu na drogę np. zza autobusu i jeśli jest taka możliwość, korzystać z chodników.

 

Nie bądź obojętny

 

W związku z odnotowanym spadkiem temperatury powietrza, w celu niwelowania zagrożeń utraty życia i zdrowia osób szczególnie narażonych na działanie niskich temperatur, oleccy policjanci apelują, aby reagować, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy. Zima stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia zwłaszcza osób bezdomnych i samotnych. Nie bądźmy obojętni! Jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Policjanci na co dzień podejmują działania prewencyjne i pomocowe, zmierzające do udzielania pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakimi są śmiertelne wychłodzenia. W związku z tym funkcjonariusze patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni np. dworce, ogródki działkowe, pustostany.

Policjanci współpracują także, w tym zakresie z gminami oraz ośrodkami pomocy społecznej a także stowarzyszeniem Otwarte Drzwi.

Skuteczność działań, uzależniona jest także od aktywności mieszkańców. Zatem apelujemy o informowanie funkcjonariuszy lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko – mazurskiego.

Nie bądźmy obojętni! Jeden telefon może uratować czyjeś życie.

 

Komentarze
Przeczytaj poprzedni wpis:
O krwawych obyczajach i niechlubnej tradycji

Janusz Korwin Mikke postanowił zabrać głos w sprawie tragedii jaka się wydarzyła w Ełku. Polityk napisał, że „cudzoziemcy muszą się...

Zamknij