A może Olecko jest nie tylko miastem sportu?

Dziś z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku odbędzie się wernisaż wystawy “Teatr w Olecku jest” przygotowanej przez Janusza Klimaszewskiego. Poniżej publikujemy tekst przygotowany specjalnie z okazji tejże wystawy i wygłoszony także podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej.

 

Szanowni Państwo !

Stało się! Wystawa zaistniała! Udało mi zebrać ogromne ilości dowodów w postaci zdjęć i nie tylko, na to, że w Olecku teatr jest i to od wieków.

Wielu z Państwa ucieszy i zaciekawi kilka statystycznych faktów, na przykład to, że na przełomie tych 100 lat tworzenia teatru w naszym mieście zaangażowane były i są do tej pory setki ludzi. A dziesiątki tysięcy ludzi pojawiały się na widowni aby oglądać efekty pracy tych pierwszych. To bardzo budujące, tak jak to, że oleckie teatry wielokrotnie nagradzane były w wielu konkursach w Polsce i na świecie. Budująca jest fenomenalna i wciąż aktualna doskonała opinia wielkich ośrodków teatralnych na temat tego, co się działo i dzieje w oleckim teatrze. Równie istotne jest to, że w tej chwili w naszym mieście działa aż sześć grup teatralnych. Wniosek? A może Olecko jest nie tylko miastem sportu? Może biorąc pod uwagę suche fakty z historii i teraźniejszości można wysnuć wniosek, że Olecko jest też miastem teatru i jako takie powinno być promowane i postrzegane przez mieszkańców i przyjezdnych. Pamiętamy jak teatry, takie jak: Provizorium, Plastyczna Scena KUL Leszka Mądzika, Adekwatny, Rondo ze Słupska, Akademia Ruchu, Terminus a Quo i wiele innych odwiedzało nas i prezentowało swoje sztuki. Tak wiele razy oleccy ludzie teatru słyszeli od swoich teatralnych gości z Polski i zagranicy o fenomenie naszej miejskiej sceny teatralnej. I tak wiele teatralnych działań miało i ma miejsce w Olecku, że przydałoby się pochylić nad tym dorobkiem. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że nasz – jak najbardziej olecki – teatr AGT powołany do życia pod koniec Marca 1979, w przyszłym roku będzie obchodził jakże okrągły, jubileusz 40-lecia.

Szanowni mieszkańcy, mamy wspaniałą markę, której należy się promocja. Mamy coś, czego nie mają sąsiedzi. To w Olecku teatr jest, funkcjonuje, i – co chyba najważniejsze – zasługujemy na takie ilości kultury wysokiej jakości, jakiej do tej pory przychodziło nam doświadczać w przeszłości. Mamy jej głód i na nią jako społeczeństwo zasługujemy. Konkluzja jest jedna: władze miasta, w tym radni, mają doskonałe narzędzia i wsparcie w organizacjach pozarządowych, aby krzewienie kultury odbywało się na jak najwyższym poziomie. I będzie się to dokonywało, ponieważ są w naszym mieście ludzie, którzy mają ochotę brać czynny udział w tworzeniu naszej oleckiej kultury.

Janusz Klimaszewski

Komentarze
Więcej w Historia, kultura, Olecko, Teatr
Spotkanie w sprawie bezpieczeństwa na obwodnicy Olecka

Urząd Miejski informuje: 13 marca br. w Urzędzie Miejskim w Olecku odbyło się spotkanie poświęcone kwestiom bezpieczeństwa na obwodnicy Olecka....

Zamknij