Kto odpowiada za szkodę w wynajmowanym mieszkaniu?

Właściciel mieszkania, który decyduje się odstąpić lokal za opłatą osobom trzecim, powinien liczyć się z zagrożeniami, których nie jest w stanie przewidzieć, a które mogą spowodować poważne konsekwencje finansowe. Dlatego dobrym pomysłem jest wykupienie polisy mieszkaniowej. Jeszcze lepszym – dobranie odpowiednich rozszerzeń.

W dużej mierze od zakresu ubezpieczenia nieruchomości zależy nie tylko wysokość składki – ta i tak jest relatywnie niska w stosunku do okresu ochrony – ale i jakość samej polisy. W końcu nikt nie chciałby płacić za produkt, który nie spełnia swojej funkcji w chwili, gdy powinien.

Zakres można sprawdzić na stronie ubezpieczyciela, choć znalezienie szczegółów produktu często jest utrudnione przez nagromadzenie treści. Dlatego łatwiej będzie pójść na skróty porównując ubezpieczenie mieszkania czy ubezpieczenie domu na www.strzezdom.pl bądź innej dedykowanej witrynie.

Zagrożenia w wynajmowanym mieszkaniu

Umowa wynajmu mieszkania jest dokumentem, który może być dowolnie modyfikowany, choć i tak większość zainteresowanych korzysta z gotowych szablonów, a szczegóły ustala ustnie. To niezupełnie właściwy sposób ze względu na różny sposób definiowania tych samych praw i obowiązków w momencie wystąpienia szkody.

Dokumentem, który powinien rozstrzygać ewentualne spory miedzy wynajmującym (właścicielem mieszkania) a najmującym (lokatorem mieszkania) jest polisa mieszkaniowa – najlepiej uwzględniająca obie strony, ponieważ są one narażone na wiele niespodziewanych zdarzeń typu:

  • żywioły: pożar, zalanie, wichura,
  • przestępstwa: kradzież i włamanie,
  • zniszczenie ruchomości domowych,
  • szkody na osobach trzecich.

Warto pamiętać, że jedne elementy umowy polisowej będą dotyczyły wynajmującego, a inne lokatora. Ważne, aby przynajmniej wynajmujący posiadał wykupione ubezpieczenie nieruchomości, ponieważ w większości przypadków to jemu zostanie przyznane odszkodowanie.

Jaka polisa dla najemcy mieszkania?

Czy w takim razie lokator będzie znajdował się w nieuprzywilejowanej sytuacji? Wcale nie, ale dużo zależy od warunków najmu – jeśli w mieszkaniu część ruchomości należy do właściciela, lokator powinien posiadać wykupioną opcję:

  • OC w życiu prywatnym – w razie zniszczenia przedmiotu właściciela mieszkania, lokator jest chroniony finansowo, a ubezpieczyciel pokrywa koszty roszczenia,
  • kradzież z włamaniem – rozszerzenie bardzo przydatne dla lokatora, do którego należy większość mniej lub bardziej kosztownych przedmiotów o małych gabarytach łatwych do wyniesienia; meblościanką należącą do właściciela złodziej raczej się nie zainteresuje

Oczywiście, najmujący może uzgodnić z właścicielem zakres takiej polisy albo ubezpieczyć się indywidualnie, by chronić nie tyle zgromadzone w mieszkaniu przedmioty, co ich wartość – przy dewastacji czy kradzieży za otrzymane pieniądze będzie mógł odtworzyć stan posiadania.

Polisa mieszkaniowa zamiast sądu

Wynajmowanie mieszkania niesie też ze sobą prawdopodobieństwo wystąpienia sporu w razie szkody. Klasycznym przykładem jest zalanie i dwa typowe scenariusze:

  • lokator zalał mieszkanie najmowane i mieszkanie sąsiada z dołu – poszkodowany sąsiad z pewnością zgłosi się do właściciela, a właściciel do najemcy, dlatego warto aby przynajmniej jedna ze stron posiadała wykupione rozszerzenie w postaci OC w życiu prywatnym,
  • sąsiad z góry zalał mieszkanie zajmowane przez lokatora doprowadzając do uszkodzenia ruchomości najemcy – jedna ze stron umowy powinna mieć podstawowy pakiet ubezpieczenia zawierający zdarzenie losowe, jakim jest zalanie, czyli niekontrolowany wyciek wody.

Nie zawsze jednak winnym musi być lokator mieszkania. Dzieje się tak, gdy do awarii dojdzie w tzw. pionie (np. pęknie rura przebiegająca między mieszkaniami na tym samym piętrze) – wówczas wina leży po stronie spółdzielni mieszkaniowej, która jest zobowiązana doprowadzić lokal do stanu sprzed wystąpienia szkody.

Spółdzielnia może jednak odwołać się do sądu, a sprawa odszkodowania, nawet jeśli będzie wygrana, rozciągnie się w czasie na wiele miesięcy. Dlatego warto szukać rozwiązań ubezpieczeniowych chroniących nie tylko na wypadek zalania. Sposób na ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania z www.strzezdom.pl jest jednym z szybszych i prostszych, a zakup polisy nie zajmuje więcej niż kilka minut.

ubezpieczenie domuubezpieczenie mieszkania