Czwarty rok “Szlachetnej Paczki” w Zespole Szkół Technicznych w Olecku

,,Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?”
-Martin Luther King Jr.

 

Święta Bożego Narodzenia przywołują na myśl szereg zwyczajów związanych z obchodzeniem tak ważnego w naszej tradycji obrzędu: wspólna kolacja przy wigilijnym stole, dzielenie się opłatkiem, sianko schowane pod obrusem, puste miejsce dla nieznajomego przybysza, 12 potraw, prezenty pod choinką. Przede wszystkim, dla wielu z nas, Boże Narodzenie kojarzy się z rodzinnym ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa. Lecz nie każda rodzina w Polsce spędza tak ważny okres w roku w spokoju, bez myślenia o problemach finansowych czy też zdrowotnych, bo nie każdą rodzinę stać na podstawowe artykuły i produkty potrzebne do życia. Z taką sytuacją, od trzynastu lat radzi sobie szereg osób zaangażowanych w projekt Szlachetnej Paczki – to właśnie Ci ludzie, dzięki swojej wrażliwości i chęci dawania siebie innym, sprawiają, że na twarzach członków wielu ubogich rodzin, pojawia się uśmiech i ogromna wdzięczność. Do Szlachetnej Paczki nie jest trudno przystąpić: wystarczy tylko wejść na stronę internetową, znaleźć potrzebującą rodzinę w wybranym przez nas województwie, wypełnić swoje dane i zabrać się do zorganizowania zbiórki.


Fakt, że pomoc innym nie należy do trudnych zadań potwierdziła już po raz czwarty młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. W tym roku grupa wolontariuszy zdecydowała się pomóc pani Elżbiecie, która od dwóch lat samotnie wychowuje trójkę małych dzieci: Dawida, Adama i Lenę. Adam – jej młodszy syn cierpi na młodzieżowe, idiopatyczne zapalenie stawów, jest to poważna choroba, która wymaga opieki 24 godziny na dobę, stąd też pani Elżbieta nie może podjąć żadnej pracy. Rodzina pani Elżbiety, jest rodziną która boryka się na co dzień nie tylko z problemami finansowymi, czy też zdrowotnymi, ale także emocjonalnymi – pani Elżbieta jest w trakcie sprawy rozwodowej ze swoim mężem, który w przeszłości stosował przemoc wobec członków rodziny.


Podobnie jak w ubiegłym roku, zbiórka odbyła się w sklepie spożywczym SAM, mieszczącym się na ulicy Nocznickiego w Olecku. Mieszkańcy Olecka bardzo chętnie, z zaangażowaniem, a co najważniejsze z uśmiechem na twarzy, włączali się w akcję. Niektórzy z nich sami przyznawali się do tego, że przyszli do sklepu nie po zakupy dla siebie, a po to, aby specjalnie zakupić kilka produktów na Szlachetną Paczkę. W tym roku, wolontariusze zbierali paczkę nie tylko w sklepie spożywczym SAM, ale także w pobliskim sklepie chemicznym CHEMIX – dzięki zgodzie właściciela, możliwe było zachęcenie większej ilości osób do czynnego wsparcia projektu. W trakcie zbiórki udało się nazbierać duże ilości żywności trwałej (cukier, mąka, ryż, makaron, kaszki dla dzieci, płatki, konserwy, olej, majonez, musztarda, dżem, herbata, kawa) oraz środków czystości (proszki do prania, płyny czyszczące, mydła, szampony, pampersy, chusteczki nawilżające, szczoteczki i pasty do zębów, żele myjące).


Warto wspomnieć, że nie tylko artykuły spożywcze i środki czystości trafiały do Szlachetnej Paczki, nie zabrakło również darów rzeczowych tj. garnki, robot kuchenny, piłka, zabawki, książeczki, klocki i sprzęt multimedialny. Nauczyciele, pracownicy i uczniowie wpłacali pieniądze, za które zakupiono buty i kurtki na zimę oraz odzież dla dzieci. Szczególne podziękowania należy złożyć dla władz Wszechnicy Mazurskiej w Olecku, które podarowały rodzinie pani Elżbiety komputer. Na podziękowania zasłużyli także właściciele sklepów (Pan W. Makowski i Pan B. Milewski), wolontariusze i wszyscy ci, którzy postanowili swoimi czynami przyczynić się do tego, aby drugi człowiek mógł także w spokoju i radości godnie spędzić czas z najbliższymi i poczuć magię Świąt.

 

Beata Najechalska

Opiekun Samorządu Szkolnego ZST

 

Komentarze
Więcej w Beata Najechalska, Boże Narodzenie, Olecko, Szlachetna Paczka
“Ksawery” nie taki straszny, ale Olecko leży na końcu świata

Choć orkan "Ksawery" nie okazał się aż tak groźny jak zapowiadano to jednak w miniony weekend mogliśmy przekonać się, że...

Zamknij