Droga do wolności według uczniów z Kijewa

Gimnazjaliści z Kijewa uczcili 95. rocznicę odzyskania przez Polskę nieodległości.

 

11 listopada to wspólne święto wszystkich Polaków. Ten radosny dzień obchodzony jest uroczyście w całej Polsce. Apel z okazji Święta Niepodległości na stałe wpisał się także do kalendarza imprez szkolnych Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie.

 

12 listopada 2013 r. uczniowie naszej szkoły, podczas uroczystego apelu, uczcili Święto Niepodległości i przypomnieli sobie, co kryje się pod tak ważną dla Polaków datą. Opowieść na temat wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę wolności, snuł Dziadek (w tej roli uczeń klasy trzeciej- Konrad Sokalski). Wspominał swoim wnukom, ile musiało przelać się krwi i łez, zanim 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska stała się znowu Polską.

 

W całość opowiadanej historii zostały wplecione podniosłe wiersze znanych polskich poetów oraz pieśni patriotyczne, które dodały przedstawieniu patosu i zmusiły do zadumy nad historią. Uroczystość ta była bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego ważnego święta narodowego, ale też skłoniła niejednego gimnazjalistę do refleksji na temat naszej historii.

 

Program artystyczny apelu został przygotowany przez klasę III A oraz dwóch uczniów klasy II A pod kierunkiem pani Sylwii Dudanowicz – nauczycielki języka polskiego. Oprawą muzyczną zajął się uczeń – Jakub Bartoszewicz.

 

Autor: Sylwia Dudanowicz

Komentarze
Więcej w Kijewo, Święto Niepodległości
Oleccy biegacze pięknie świętowali niepodległość. Leśny Cross Niepodległości w Sedrankach

Święto Niepodległości niektórzy postanowili uczcić marszem. Inni marszu jedynie wnikliwą obserwacją. Jedni i drudzy dziś mają z tego sporo uciechy...

Zamknij