Drogi, ulice i obwodnica. Zadaj pytanie Burmistrzowi

W naszym cyklu “Zadaj pytanie Burmistrzowi” dziś część trzecia. Tym razem poświęcona drogom na terenie naszej gminy, z uwzględnieniem obwodnicy. Pytania i odpowiedzi zostały opublikowane na stronie Urzędu Miejskiego.

Pytanie nr. 1 (kolejność przypadkowa)

Szanowny Panie Burmistrzu,
chciałabym zapytać o możliwość wykonania nawierzchni drogi wewnetrznej oraz oświetlenia w miejscowości Kolonia Olecko. W/w obszar poprzez brak oświetlenia i drogi jest zupełnie odizolowany od miasta, a przeciez jest jego częścią. Po zmroku skręt w lewo przed obwodnicą  jest bardzo utrudniony z racji braku jakiegokolwiek oświetlenia. Poruszanie się po obszarze również bardzo mnie niepokoi, poniewaz panuje tam totalna ciemność oraz bark drogi i chodnika, a przecież mieszkają tam dzieci, które dojeżdżają do szkoły autobusem szkolnym i zmuszone są chodzić po błocie oraz oczekiwac na autobus bez wyznaczonego miejsca jego zatrzymania. Bardzo proszę o zrozumienie, ponieważ znajduje się tam kilkanaście domków, których mieszkańcy  w porze jesiennej i zimowej zmuszoni są poruszać się w miejscu zamieszkania po błotnistym podłożu z latarkami jako jedynym źrodłem światła. Zaznaczam również, że brak chodnika oraz nierówności nawierzchni sątak duże, iż powodują znaczne utrudnienia w poruszaniu się i funkcjonowaniu na tym obszarze zarówno pieszym jak i pojazdom. 
 
 
Szanowna Pani
W nawiązaniu do zapytania dot. przebudowy drogi wewnętrznej wraz z infrastruktura towarzyszącą (oświetlenie, kanalizacja deszczowa) w obrębie zwartej zabudowy Olecko-Kolonia informuję, że taki wniosek był analizowany przy konstrukcji projektu uchwały budżetowej na 2018 r., a także w latach ubiegłych, jednakże wykonanie przedmiotowej inwestycji wiąże się z bardzo dużym nakładem finansowym. W chwili obecnej, Gmina Olecko nie posiada wystarczających środków finansowych na konieczną przebudowę, dlatego będziemy czynić starania by pozyskać na ten cel środki zewnętrzne.

Pytanie nr. 2

Pani Burmistrzu.
Temat obwodnicy wraca wiecznie jak bumerang. Sama jestem jej codziennym użytkownikiem. Coraz częściej spotykam na niej ludzi spacerujących od strony Zielonówka w stronę Jasiek. Stoją znaki zakazu wjazdu ciągnikiem, rowerem, jak i pojazdów zaprzęgowych. Nie ma natomiast zakazu poruszania się pieszo. Stwarza to szczególne zagrożenie dla ludzi tam się poruszających. Już nie mówię żeby mieli odzielną ścieżkę z boku (chociaż można to było zrobić podczas budowy obwodnicy i dla pieszych i dla rowerów) to może chociaż jakiś znak zakazu??
Paulina
Szanowna Pani
W nawiązaniu do Pani zgłoszenia informuję, iż sprawa oznakowania obwodnicy we wskazanym przez Panią zakresie, została przekazana, wg właściwości do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, z prośbą o ustosunkowanie się do zgłoszonego problemu i udzielenie Pani odpowiedzi.

Pytanie nr. 3

Panie burmistrzu. Dziękuję za remont ul. Żeromskiego, a zwłaszcza za nowe piękne chodniki. Przeniesione nagle zostało przejście dla pieszych, które miało znajdować się na skrzyżowaniu z ul. Syrokomli po stronie w kierunku “szyjki” a zostało z niewiadomej przyczyny usytuowane bez obniżenia krawężnika na drugą stronę skrzyżowania, akurat na tą mało widoczną dodając następne utrudnienie wyjeżdżajacym z ul. SYROKOMLI. Proszę o interwencję w tej sprawie. Proszę również o spowodowanie,żeby na tym odcinku z ograniczeniem do 30km/h zostały zamontowane progi zwalniające. Jest to niebezpieczny wąski odcinek, na którym z obu stron wyłaniają się “piraci drogowi”, zamiast karać lepiej zapobiegać. Moje pismo z prośbą zostało zlekceważone przez Pana Dyrektora Zarządu Dróg, który twierdził,że ten odcinek nie spełnia norm prawnych aby położyć takie progi a w innych miejscach zamontowano chociaż są tej samej kategorii (np. Wiejska, Kasprowicza, Mickiewicza, Czerwonego Krzyża).
Karanie działa na jednego a za nim pojawia się następny, którego nikt nie złapie, do nieszczęścia tylko kwestia czasu…
Pozdrawiam
Szanowna Pani/Panie
informuję, iż sprawa przejścia dla pieszych oraz progu spowalniającego na ul. Żeromskiego została przekazana, wg właściwości do Powiatowego Zarządu Dróg Olecku. Jednocześnie chciałbym poinformować, że Pani /Pana wniosek w sprawie przejścia dla pieszych uważamy za zasadny i takie stanowisko wyraziliśmy w piśmie do PZD w Olecku.

 

Komentarze
Więcej w Drogi, Obwodnica Olecka, Olecko
 Podsumowanie akcji „Znicz 2017”

Komunikat KPP w Olecku Oleccy policjanci od piątku 27 października prowadzili działania  „Znicz 2017”. W tym czasie na drogach powiatu oraz ...

Zamknij