Edukacja 2011. Podsumowanie

Publikowaliśmy już na naszych łamach podsumowania 2011 roku dotyczące turystyki, kultury i bezpieczeństwa. Dziś kolej na edukację. Poniżej publikujemy przesłane nam przez Panią Elżbietę Rękawek, Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu Urzędu Miasta Olecko podsumowanie dotyczące działań w oświacie w 2011 roku. W przyszłym tygodniu ostatnie z cyklu naszych podsumowań. Zajmiemy się sportem i rekreacją.

 

Oświata w 2011r.

 

Rok 2011r. w zakresie gminnej oświaty był bardzo pracowity i obfitował w różnorodność działań, które wpłynęły na poprawę jej funkcjonowania. Wszystkie działania pozwoliły osiągnąć wymierne efekty: dzieci i młodzież zdobywały nowe doświadczenia i wiedzę w najlepszy sposób czyli poprzez praktykę, obserwację i bezpośrednie uczestnictwo w zadaniach, rodzice wielokrotnie angażowali się w działania, co wpłynęło na poprawę ich współpracy ze szkołą czy przedszkolem, kadra pedagogiczna wzbogaciła się o nowe doświadczenia i umiejętności, które pozwolą na usprawnienie ich pracy zgodnie z potrzebami uczniów. Dzięki zakupom ogromnej ilości bardzo wartościowych i innowacyjnych pomocy dydaktycznych i wyposażenia oleckie placówki oświatowe stają się coraz bardziej atrakcyjne i nowoczesne, tym samym spełniając coraz wyższe standardy.

 

Znacznie zwiększył się dostęp dzieci do edukacji przedszkolnej – publicznej i niepublicznej.

 

Zwiększyła się łączna liczba miejsc w przedszkolu publicznym (225 miejsc – przyjęto wszystkie dzieci, których rodzice złożyli stosowny wniosek). W przedszkolach niepublicznych „Jedyneczka”, „Smyk” i „Bajka” jest miejsce łącznie dla 175 dzieci. Powstało czwarte przedszkole niepubliczne – „Akademia Przedszkolaka” dla 35 dzieci.

 

Wszystkie dzieci 5 i 6-letnie objęte zostały edukacją przedszkolną w szkołach podstawowych i przedszkolach. Ponadto funkcjonowały 2 zespoły wychowania przedszkolnego w Olecku i dodatkowo utworzono 3 zespoły na terenach wiejskich (Gąski, Judziki, Babki Oleckie), które oferują dzieciom od 3 roku życia i ich rodzicom bezpłatne zajęcia. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego dzieci poza tradycyjnymi zajęciami przedszkolnymi uczyły się w formie zabawy języka angielskiego, uczestniczyły w zajęciach ruchowych na pływalni, miały opiekę psychologa i logopedy. Do utworzonych placówek zakupiono sprzęt i bardzo szeroki asortyment pomocy edukacyjnych.

 

Zorganizowano wiele atrakcyjnych zajęć pozalekcyjnych uczniom, głównie uczącym się w szkołach na terenie wiejskim, w tym. m.in. dodatkowe bezpłatne zajęcia (po 2 godz. tygodniowo) z języka angielskiego dla uczniów klas I-II szkół podstawowych oraz klas II-III gimnazjów.

 

We wszystkich szkołach na terenie wiejskim (Gąski, Kijewo, Judziki, Babki Oleckie) utworzono pracownie językowe umożliwiające indywidualną pracę ucznia na lekcji przy wykorzystaniu słuchawek. Uczniowie podczas zajęć korzystają również z atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, dzięki czemu uczą się języka w bardzo wszechstronny i nowoczesny sposób. Możliwe to było dzięki pozyskanym przez Burmistrza Olecka środków z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Szkoły realizowały również projekty, na które pozyskały samodzielnie środki , biorąc udział w programach i konkursach, m.in. :

  1. Zespół Szkół w Olecku pozyskał środki na: doskonalenie nauczycieli -projekty „E-edukacja” i „E-Belfer” oraz zajęcia pozalekcyjne z języków obcych, matematyki i informatyki – „Szkoła tysiąca możliwości”. Dzięki przebytym szkoleniom nauczyciele zdobędą nowe umiejętności, które pozwolą prowadzić zajęcia w sposób dostosowany do oczekiwań i możliwości uczniów z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi takich jak Internet (e-learning), prezentacje multimedialne, itp.

Kontynuowane były dodatkowe zajęcia dla uczniów klas gimnazjalnych z przedsiębiorczości z elementami preorientacji zawodowej – „Rozwój przez kompetencje” oraz rozwijające z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych – „Akademia Uczniowska”.

  1. Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku kontynuuje realizację projektu Mały Archimedes, w ramach którego prowadzone są m.in. zajęcia pozalekcyjne i koła naukowe z matematyki, biologii, chemii i fizyki. Wielką atrakcją tego projektu był udział uczniów w Festiwalu innowatorów o zasięgu regionalnym, zagraniczny wyjazd naukowy do Norymbergi (Niemcy), cztery letnie obozy naukowe na Uniwersytecie w Białymstoku, w Wigierskim Parku Narodowym, zajęcia laboratoryjne w Ośrodku Atomistyki w Świerku k/Otwocka. Zakupiono pomoce dydaktyczne.

  2. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „Przypisani Północy” zrealizowała Projekt „Zielone soboty” kierowany do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, rodziców i społeczności lokalnej w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Zdrowe dzieci to nasz kapitał”. W ramach projektu dzieci bezpłatnie w każdą sobotę aktywnie spędzały czas wolny pod okiem rodziców i nauczycieli: jeździły konno pod okiem instruktora, piekły kiełbaski nad ogniskiem, uczestniczyły w warsztatach wypieku chleba w sposób tradycyjny. W efekcie prowadzonych działań zostały stworzone i wykorzystane okazje do poznawania atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu, zachęcania do aktywności fizycznej, poznawania piękna i bogactwa naturalnego naszego regionu.

 

Dzięki takim działaniom szkoły wzbogacone zostały w nowoczesne pomoce naukowe m.in. do matematyki, przyrody, biologii, geografii, edukacji wczesnoszkolnej. W miarę możliwości dyrektorzy szkół nabywali sprzęt multimedialny, wyposażali klasy w komputery.

 

Kontynuowana była „Mała Akademia Pływania” – zajęcia sportowo – rekreacyjne z nauki pływania pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i ratowników dla uczniów klas I – V szkół podstawowych. Już najmłodsze dzieci mogą pochwalić się umiejętnością pływania, potwierdzoną dyplomem. Udział w zajęciach jest bezpłatny dzięki środkom finansowym z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Gminy Olecko.

 

Ważnym elementem działalności gminnej oświaty było wychowanie patriotyczne m.in. poprzez żywe lekcje historii, wymianę międzynarodową, upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych, a także spotkania z ich uczestnikami.

 

Wszystkie gminne placówki oświatowe aktywnie brały udział w realizacji przyjętego przez szkoły wspólnego programu „Losy bliskich na Wschodzie w Edukacji”, m. in.: kontynuowano realizację programu „Katyń … ocalić od zapomnienia”, posadzono kolejne „Dęby Pamięci” (m.in. w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku, Gimnazjum w Kijewie). Kilka szkół nawiązało kontakty z rodzinami osób poległych w Katyniu. Odbyły się wizyty studyjne nauczycieli ze szkół Gminy Olecko oraz szkół w Rosji (Ufa, Omsk, Ułan Ude, Czerniachowsk), m.in. w zakresie wymiany przykładów dobrej praktyki w dydaktyce i zarządzaniu szkołą, kulturze. Szkoły w Judzikach i Gąskach przygotowały wzruszającą uroczystość z okazji Święta Niepodległości, w której udział wzięły m.in. dzieci pochodzenia polskiego z Czerniachowska (Rosja). Odbyły się wyjazdowe lekcje historii w Jedwabnem i Tykocinie w ramach Dnia Pamięci o Holokauście organizowane przez Zespół Szkół w Judzikach.

 

W Zespole Szkół w Olecku odbyły się niezwykłe uroczystości związane z nadaniem imienia ks. Jana Twardowskiego Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi i Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi oraz ufundowane zostały sztandary obu szkołom.

 

Na zaproszenie Burmistrza niemieckiego miasta Viernheim młodzież oleckich szkół – Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Zespołu Szkół – w okresie wakacji wzięła udział w 10-dniowym międzynarodowym obozie skautowski, w Viernheim w Niemczech. W trakcie obozu, w którym udział wzięły także grupy z Anglii, Francji i Niemiec uczestnicy doskonalili umiejętności skautowskie, prezentowali tradycje i zwyczaje swoich krajów (była m.in. prezentacja narodowych potraw), zwiedzali okolice, mieli wiele okazji do konwersacji w językach obcych. Najważniejszym efektem wyjazdu są międzynarodowe przyjaźnie i zachęta do poznawania innych kultur.

 

12 uczniów gminnych szkół za szczególne osiągnięcia w nauce (laureaci i finaliści wojewódzkich konkursów przedmiotowych) oraz 12 uczniów za szczególne osiągnięcia w sporcie (osiągnięcia co najmniej na szczeblu wojewódzkim) otrzymało Stypendia Burmistrza Olecka.

 

Wszystkie gminne placówki oświatowe dbały o swój wizerunek, m.in. poprzez organizację środowiskowych imprez cyklicznych: Święta Szkoły poświęcone głównie pamięci ich patronom (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach, Gimnazjum nr 2 im Mikołaja Kopernika w Olecku), II Memoriał im. Władysława Żurowskiego (Gimnazjum nr 2), Dzień Otwarty Szkoły, festyny rodzinne m.in. Rodzinne Spotkania z Jedynką

 

Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku w 2011r. obchodziło 25-lecie swego istnienia. Uroczystości były połączone z Gminną Inauguracją Roku Szkolnego 2011/2012.

 

Po raz siódmy Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku zorganizowała Koncert Charytatywny – Czar Bożego Narodzenia, podczas którego zebrano 8 429 zł. Za zebrane pieniądze przygotowano paczki świąteczne dla najuboższych dzieci z naszej gminy. Przedmioty do sprzedaży wykonały własnoręcznie nauczycielki wraz z dziećmi SP nr 1.

 

Ponadto ta sama szkoła kontynuując działania w ramach UNICEF zaopiekowała się czworgiem dzieci z Kamerunu. Opieka polega m.in. na wspieraniu finansowym ich nauki w kameruńskich szkołach. Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 1 zbiera na ten cel pieniądze.

 

Takie działania pozwalają na rozwój wolontariatu, uwrażliwiają dzieci na ludzi potrzebujących, rozwijają umiejętność dzielenia się z innymi.

 

Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku uroczystym odsłonięciem tablicy „Optymistyczne Przedszkole” rozpoczęło realizację programu pod tą samą nazwą. Przedszkole również otrzymało zaszczytny certyfikat „Kubusiowi Przyjaciele Natury” za realizację ekologicznego programu edukacyjnego i ogólnopolski certyfikat „Akademia Auqafresh” za realizację programu z edukacji zdrowotnej.

 

Szkoła Podstawowa nr 1 w Olecku jako pierwsza w Gminie Olecko uzyskała tytuł Szkoły Uczącej się. W ramach programu prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności prowadzone były działania skierowane na współpracę w radzie pedagogicznej, samoocenę nauczycieli i uczniów, poprawę metod nauczania i oceniania. Efektem realizacji programu jest podniesienie jakości w kluczowych obszarach pracy szkół, jakimi są: efektywność kształcenia, nauczanie i uczenie się.

 

Doposażone zostały kuchnie i stołówki szkolne w sprzęt umożliwiający zwiększenie liczby wydawanych posiłków dla uczniów, a tym samym poprawę warunków pracy zatrudnionym pracownikom oraz możliwości dożywiania dzieci.

 

W zakresie remontów placówek w minionym roku uwaga skupiona została na Zespole Szkół w Olecku, tj. m.in. remont dachu, elewacji budynku, wymiana okien, dostosowanie pomieszczeń na nową stołówkę szkolną. W Gimnazjum nr 2 w Olecku dokończono remont szatni i wyposażono w indywidualne szafki dla części uczniów, dostosowano pomieszczenia w szkołach dla dzieci 5-letnich rozpoczynających roczne przygotowanie przedszkolne.

 

Przedstawione realizacje stanowią tylko skrótową listę podjętych w 2011r. działań. Staraliśmy się sprostać najważniejszym potrzebom uczniów, dostosować do oczekiwań rodziców oraz ciągłych zmian wykorzystując przy tym najnowsze rozwiązania.

 

Nie byłoby to możliwe bez udziału środków unijnych oraz zaangażowania zespołu wielu ludzi, którzy bezustannie pracują nad nowymi projektami.

 

Sporządziła

Elżbieta Rękawek

Komentarze
Więcej w Edukacja, Olecko
Jutro bez tostów i telewizji śniadaniowej. Chwilowy brak prądu w Olecku

Jeśli jutro rano i nie będziecie mogli uruchomić tostera, wstawić wody na herbatę, ogolić się maszynką elektryczną i/lub z wypiekami...

Zamknij