“Grafiki” Zdzisława Beksińskiego w Galerii Sztuki Prawdziwej w Olecku

W piątek, 16 października 2015 r o godz. 17.00 zapraszamy do Galerii Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa w Olecku na wernisaż “Grafik” Zdzisława Beksiński. Impreza wpisana jest w program “Sztamy”, ale Zdzisław Beksiński to artysta, którego z pewnością należy potraktować osobno. I to nie tylko ze względu na jego sztukę, ale także dość skomplikowane relacje rodzinne, które prawdopodobnie już za jakiś czas będziemy mogli zobaczyć na ekranie filmowym. Zapraszamy wszystkich do udziału w wernisażu lub do odwiedzenia w kolejnych dniach. Wystawa będzie czynna do 15 listopada 2015. W dni powszechne do 16.00. Jeśli ktoś chciałby umówić się na późniejszą godzinę najlepiej ustalić to telefonicznie (87) 520-25-16. Wstęp oczywiście wolny.

Zdzisław Beksiński – ur. w 1929 roku. Jako artysta-samouk zaczynał w Sanoku. Ukończył wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, dyplom uzyskał w 1952 roku. Około 1956 roku zajął się fotografią artystyczną, później – w okresie 1958-62 tworzył metalowe rzeźby, reliefy. W latach 1962-74 skupił się głównie na ekspresyjnych rysunkach o tematyce figuratywnej, wykonywanych początkowo piórkiem i tuszem, potem – węglem i kredkami. Sukces krajowy odniósł w 1964 roku wystawą rysunków i malarstwa w warszawskiej galerii ,,Foksal”, w trakcie której zostały sprzedane wszystkie jego dzieła.

Następnie wystawy malarstwa z lat 1967, 70, 72, 77, 81 unikalną wyobraźnią i maestrią warsztatową wzbudziły ogromne zainteresowanie odbiorców i wyniosły artystę na czołowe miejsce sztuki polskiej. W kolejnych latach wystawiał obrazy i rzeźby nie tylko w Polsce, ale tez w wielu krajach Europy, np. Francji, Niemczech czy Belgii. Fantastyka, na której opierał swoje dzieła została pokazywana w Stanach Zjednoczonych i Japonii.. W 1999 roku dostał nagrodę od Europejskiego Stowarzyszenia SF. W latach 1999-2001 opracowuje techniką fotomontażu cyfrowego dużą ilość przedstawień zwanych grafiką komputerową. Miał świetne oko i potrafił uchwycić obiektywem nieprawdopodobne obrazy. Komputerowo je przetwarzając tworzył zaskakujące kompozycje. Warto też zaznaczyć, że na grafikach przedstawiających twarze zawsze była twarz artysty, jego nieżyjącego syna oraz najbliższych osób.

 

Beksiński ginie tragicznie, zamordowany w lutym 2005 troku. Jest artystą z grona najwyżej cenionych we współczesnej sztuce polskiej, reprezentowanym w liczących się kolekcjach muzealnych krajowych i na świecie.

Reprodukcje obrazów i plakatów Zdzisława Beksińskiego można kupić online w drukarni BoszART.

Komentarze
Więcej w Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa, grafiki, kultura, Olecko, ROK, Sztama, sztuka, XXXVI Sztama
Pięcioletnia umowa z Przewozami Regionalnymi, ale bez Olecka

Komunikat Urzędu Marszałkowskiego                                  ...

Zamknij