I po debacie… [WIDEO, ZDJĘCIA]

W niedzielą 14 maja 2017 roku w sali kina “Mazur” odbyła się debata przedwyborcza z udziałem wszystkich kandydatów ubiegających się o urząd Burmistrza Olecka w przedterminowych wyborach. W debacie udział wzięli: Marcin Czekay, Grzegorz Kłoczko, Krzysztof Marek Kosewski, Wacław Olszewski

Na początku wypada podziękować kandydatom za obecność, za to, że udało im się przełamać początkowe zdenerwowanie, tremę etc. Debata z całą pewnością pokazała, że warto rozmawiać i że rozmawiać trzeba. A im więcej rozmów z ludźmi, im więcej dialogu tym w przyszłości trema będzie mniejsza. Warto także rozmawiać nie tylko z własnym otoczeniem, ale przede wszystkim z ludźmi, którzy mają inne spojrzenie na pewne sprawy, różne poglądy czy też pomysły. Opłaca się też słuchać, bo tym chętniej jest się słuchanym.

Kandydaci odpowiadali na 8, przyznajemy dość złożonych i niełatwych pytań. Wielu ważnych kwestii nie poruszyliśmy. Niektóre bowiem zostały w ten czy inny sposób omówione w wywiadach z kandydatami, które jeszcze w tym tygodniu opublikujemy na łamach portalu. Na inne, zwyczajnie nie starczyło miejsca. Kandydaci nie znali żadnego pytania. Odpowiadający jako pierwsi mieli więc nieco utrudnione zadanie.

Pytanie o kulturę było z naszego punktu widzenia bardzo istotne. Nie tylko dlatego, że jeden z wymienionych przez nas raportów został przygotowany niejako na zlecenie MKiDN oraz sfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego, z myślą o wykorzystaniu go przez lokalne samorządy, ale także dlatego, że tego typu naprawdę ważnych analiz, z różnych obszarów samorządowości jest więcej. I nie wymagamy od kandydatów na burmistrzów by raporty te znali na pamięć, ale by mówiąc o kulturze wiedzieli, o czym tak naprawdę mówią. Tym bardziej, że w raporcie przygotowany pod kierownictwem prof. Barbary Fatygi (“Kultura pod pochmurnym niebem”) przedstawiono nie tylko analizę, ale cały szereg rekomendacji dotyczących kultury. Raport ten był także anonsowany czy nawet polecany przez Urząd Marszałkowski. Wypada więc, żeby urzędnicy (w tym także radni z Komisji Kultury) zajmujący się kulturą w naszym mieście, uważnie ten raport przeczytali i przemyśleli. On powstał z myślą o nich. Powstał by pomóc im kulturę kształtować.

Dziękujemy więc publiczności, że była i wytrzymała z nami i kandydatami zarówno w sali kina “Mazur” jak i obserwując relację online. Z naszego punktu wiedzenia ważne było, by tego typu spotkania stały się normą. By przy okazji kolejnych wyborów kandydaci wręcz dążyli do tego, by z mieszkańcami się spotkać i wspólnie z innymi kandydatami powiedzieć o swojej wizji miasta.

Dziękujemy także czytelnikom za przesłane pytania. Było ich sporo. Mogliśmy, jak się okazało, wykorzystać tylko pięć. Niektóre, tak się nam przynajmniej wydawało, zawarliśmy w naszych pytaniach, inne muszą poczekać na kolejną okazję. Przepraszamy rozczarowanych.

Z całą pewnością pewne rzeczy można było jeszcze poprawić, dopracować (zegar z czasem), ale jak się nam wydaje wszystko, co najważniejsze zawierało się w wypowiedziach kandydatów. To oni byli głównymi bohaterami spotkania i to oni mieli przekonać wyborców do swoich racji. Jeśli ktoś po debacie “znalazł” swojego kandydata, jeśli komuś debata pomogła dokonać wyboru, to jest to sukces. Sukces rzecz jasna kandydatów.

A w niedzielę 21 maja 2017 r. wybory. I wtedy tak naprawdę możecie państwo udzielić dość wyraźnej odpowiedzi kandydatom czy ich program ich słowa was przekonały.

Poniżej publikujemy zdjęcia z debaty i zapis spotkania, który umieściliśmy na kanale Youtube.

Kliknij, aby obejrzeć całą debatę na portalu YouTube.

Komentarze
Więcej w debata przedwyborcza, Grzegorz Kłoczko, Krzysztof Marek Kosewski, Marcin Czekay, Olecko, przedterminowe wybory
Beata Lupa bije rekord trasy i w pobitym polu zostawia wielu mężczyzn. Olecka Trzynastka

To było udane sobotnie przedpołudnie. Na starcie V Oleckiej Trzynastki, czyli biegu Wiewiórczą Ścieżką wokół Jeziora Olecko Wielkie, stanęło blisko...

Zamknij