Muzykę Mieczysława Karłowicza, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego w znakomitej interpretacji Karoliny Makuły (mezzosopran), Pawła Czekały (bas) i Pawła Sommera (fortepian) będzie można usłyszeć podczas koncertu “Muzyka polska” na scenie Kina “Mazur” 15 września 2016 r. Początek koncertu o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Warto zauważyć, że Paweł Czekała jest olecczaninem i swoje umiejętności wokalne prezentował już podczas wielkanocnego koncertu w naszym kościele. Tym razem dzięki inicjatywie między innymi Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku będziemy mogli wysłuchać pięknych pieśni i miniatur polskich mistrzów. W programie usłyszmy:
1. ” Mów do mnie jeszcze ’’ op. 3 nr 1 muz. M. Karłowicz , sł. K. Przerwa-Tetmajer
2. ,, Śpi w blaskach nocy ” op. 3 nr 5 muz. M. Karłowicz , sł. H. Heinego,tłum. M. Konopnicka
3. ,, Przed nocą wieczną ” op. 3 nr 6 muz. M. Karłowicz , sł. Z. Krasiński
4. ” Po szerokim, po szerokim morzu ” op. 3 nr 9 muz. M. Karłowicz, sł. K. Przerwa-Tetmajer
5. ” Rdzawe liście strząsa z drzew ” muz. M. Karłowicz , sł. K. Przerwa-Tetmajer
6. ,, W wieczorną ciszę” op. 3 nr 8 muz. M. Karłowicz , sł. K. Przerwa-Tetmajer
7. Nokturn op. 48 nr 2 fis-moll
8. Nokturn op. 9 nr 1 b-moll F. Chopin
9. Preludia nr 3-7 K. Szymanowski
10. ,, Zasmuconej ’’ op. 1 nr 1 muz. M. Karłowicz , sł. K. Gliński
11. ” Skąd pierwsze gwiazdy ’’ op. 1 nr 2 muz. M. Karłowicz , sł. J. Słowacki
12. ” Zawód ’’ op. 1 nr 3 muz. M. Karłowicz , sł. K. Przerwa-Tetmajer
13. ” Smutną jest dusza moja ’’ op. 1 nr 6 muz. M. Karłowicz , sł. K. Przerwa -Tetmajer
14. ,, Idzie na pola ’’ op. 3 nr 3 muz. M. Karłowicz , sł. K. Przerwa-Tetmajer
15. ,, Na spokojnym ciemnym morzu” op. 3 nr 4 muz. M. Karłowicz , sł. K. Przerwa-Tetmajer
16. ” Nie płacz nade mną ” op. 3 nr 7 muz. M. Karłowicz , sł. J. Iwański
17. ” Pamiętam ciche, jasne, złote dnie ” op. 1 nr 5 muz. M. Karłowicz , sł. K. Przerwa-Tetmajer
Bogramy artystów:
Karolina Makuła urodziła się w 1992 roku w Aleksandrowie Kujawskim. Jest studentką I roku II stopnia Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. dr hab. Hanny Michalak. W roku 2014/2015 była stypendystką Rektora dla najlepszych studentów AM w Bydgoszczy.
Brała udział w seminariach i kursach wokalnych prowadzonych przez wybitnych artystów i pedagogów: Olgę Pasiecznik, Helenę Łazarską , Marka Rzepkę, Izabelę Kłosińską, Janusza Monarchę. Uczestniczyła w XI Warsztatach Operowych prowadzonych przez prof. Bogdana Makala, w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Ars Musica.
Na deskach operowych zadebiutowała kreując postać Zefira w premierowym spektaklu akademickim Apollo et Hyacinthus KV38 W.A. Mozarta, wystawionym również na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Ostrawie (Czechy). Podczas VIII Międzynarodowego Operowego Forum Młodych zdobyła IV miejsce w konkursie na najciekawszą osobowość artystyczną, wykonując partię Olgi w operze Eugeniusz Oniegin P.Czajkowskiego (2015). Podczas IX Międzynarodowego Operowego Forum Młodych zdobyła I miejsce w konkursie na najciekawszą osobowość artystyczną, kreując postać Cherubina w operze Wesele Figara W.A. Mozarta (2016).
Ma na swym koncie wiele koncertów, m. in. : Koncert Karnawałowy w Filharmonii Pomorskiej pod batutą Jerzego Swobody (2014). Koncert Jubileuszowy Chóru The Hoor w Wągrowcu, podczas którego wykonała partię altową w Mszy Koronacyjnej W.A. Mozarta pod batutą Tomasza Kotwicy (2015). Koncert Karnawałowy w Filharmonii Pomorskiej pod batutą Piotra Wajraka (2016). Koncert Jubileuszowy z okazji 30-lecia chóru kameralnego AM w Bydgoszczy, na którym wykonała partię altową w Magnificat D-dur BWV 243 J.S. Bacha w Filharmonii Pomorskiej (2016). Koncerty z cyklu ” Wszystkie Kantaty Bacha” z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Kaia Bumanna, wykonując partie altowe z Kantat Bacha: BWV 97, 117, 100, 37, 128, 43, 11 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (2016). Podczas Muzycznego Misterium Męki Pańskiej wykonała arie altową i partie chorałowe z Pasji wg Św. Jana BWV 245 J. S. Bacha z Zespołem Muzyki Dawnej illo tempore pod dyrekcją Damiana Borowicza w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Podczas Koncertu Via Dolorosa, Misterium Męki Pańskiej w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, wykonała partię altową z Stabat Mater J. B. Pergolesiego z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Waldemara Kośmieji. Podczas IX MOFM wzięła udział w Międzynarodowej Gali Operowej w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2016).
Jako aktorka Bydgoskiego Teatru Buratino kreuje tytułową postać w spektaklu Alicja w Krainie Czarów w reżyserii Czesława Sieńko.
Paweł Czekała. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof..Kazimierza Pustelaka. Urodzony w Olecku na Mazurach, gdzie rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia na waltorni pod kierunkiem Jana Orlika. Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku. Śpiew rozpoczął na Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie Stanisława Heimbergera, następnie na Akademii Muzycznej w Warszawie u prof. Edmunda Kossowskiego. Stała współpraca wokalna z dr. hab. Arturem Stefanowiczem.
Ukończył kursy wokalne pod kierunkiem prof. prof. Ryszarda Karczykowskiego, Jana Van Elsackera, Kai Wessela, Rudolfa Piernaya. Występował na scenach Teatru Wielkiego, Teatru Collegium Nobilium, Filharmonii Świętokrzyskiej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Opery Nova w Bydgoszczy, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Gdańsku, Polskim Radio i wielu innych scenach muzycznych. W swoim repertuarze posiada zarówno partie operowe jak i liczne dzieła oratoryjne. Wykonywał wielokrotnie Requiem oraz Mszę Koronacyjną W.A.Mozarta, Stabat Mater F.J.Haydna, Stabat Mater G.Rossiniego czy Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu J.Haydna. Współpracował z dyrygentami M.Kulczyńską, R.Janiak, D.Zimnicki, J.Przybylski , J.Rogala, J.Łukaszewski, P.Wajrak, W.Kłosiewicz.
Paweł Sommer – pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Obecnie wykładowca macierzystej uczelni na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako uczestnik Akademii Operowej doskonalił swoje umiejętności podczas licznych kursów i warsztatów, m.in. Britten-Pears Young Artist Programme (Aldeburgh), Academie europeenne de musique (Aix-en-Provence). Dwukrotnie brał udział w International Lied Masterclass (Bruksela), gdzie poszerzał znajomość repertuaru pieśniarskiego. Towarzyszył śpiewakom na wielu konkursach w Polsce i zagranicą, m.in. Queen Elisabeth Competition, Belvedere Singing Competition, International Vocal Competition s-Hertogenbosch, Euroradio New Talent- EBU oraz na poprzednich edycjach Konkursu im. S. Moniuszki w Warszawie. W ubiegłym roku występował na Międzynarodowych Targach EXPO w Mediolanie, wykonując utwory Fryderyka Chopina.