Klamka zapadła. Woda i ścieki droższe

Będzie drożej. Zapłacimy więcej za wodę i ścieki o 8,93% brutto. 5 radnych było za, 4 przeciw, wstrzymało się 10. Wniosek został przegłosowany

 

To był jeden z ostatnich punktów sesji Rady Miejskiej w Olecku. Burmistrz, krótko omówił skalę proponowanych podwyżek i projekt został poddany pod dyskusję. Radny Grzegorz Kłoczko zauważył jednak, że sprawa nie jest prosta. Wytknął w przesłanym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wniosku sprzeczności i nieścisłości oraz zauważył, że wysokie koszty wynikają ze sztywno i asekurancko przyjętego sposobu naliczania amortyzacji. Według radnego aż 50% ceny wody stanowią koszty amortyzacji. Dodał, że według niego miasto nie wykorzystuje wszystkich możliwości, które pozwalałby nie tylko uniknąć podwyżek, ale i być może obniżyć opłaty.

Prezes PWiK Stefan Chrzanowski odpierał zarzuty i weryfikował zawarte we wniosku dane. Zaznaczył także, że w rzeczywistości przedsiębiorstwo ponosi o połowę mniejsze koszty związane z opłatami amortyzacyjnymi.

 

– Gdyby zostało powiedziane, zaciskamy przez dwa – trzy lata pasa, inwestujemy, ale potem nie będziemy już podnosić cen sprawa wyglądałaby inaczej – zauważył na zakończenie radny Grzegorz Kłoczko. Spór był zawiły i w gruncie rzeczy dotyczył interpretacji i sposobu księgowania i zarządzania finansami PWiK.

 

Ostatecznie wniosek został przegłosowany i od 1 czerwca przez następne 12 miesięcy mieszkańcy gminy będą płacić za metr sześcienny wody 3,24 zł. brutto i 5,30 zł brutto za ścieki. W sumie zapłacimy 8,54 zł.

Do sprawy jeszcze wrócimy.

Komentarze
Więcej w Olecko, PWiK, Rada Miasta
J-23 i Królewna Śnieżka znów w akcji

Najbliższy weekend w kinie „Mazur" to spotkanie z klasyką w nowym wydaniu - „Królewna śnieżka" i „Hans Kloss. Stawka większa...

Zamknij