Koncert z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski

Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku “Mazury Garbate” i Parafia NMP Królowej Polski w Olecku zapraszają w piątek 8 kwietnia 2016 r. na koncert chóru Ełckiego Towarzystwa Muzycznego “Kontrapunkt” okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, który odbędzie się w Kościele p.w. NMP Królowej Polski. Wstęp wolny.

 

W repertuarze m. in.:

Bogurodzica

Gaude Mater

J. Świder – Kto szuka Cię, Do Kraju Tego, Wierzę w Boga

N. Blacha – Modlitwa o pokój

A. Koszewski – Zdrowaś królewno wyborna

J. Sykulski – O Matko miłościwa

F. Nowowiejski – Parce Domine

M. K. Ogiński – Polonez “Pożegnanie ojczyzny”

 

Początek chóru KONTRAPUNKT datowany jest na rok 1997, kiedy to pod kierownictwem nauczyciela PSM w Ełku Wojciecha Popielarza powstał amatorski chór Cantilena. W 2001 roku dyrygentem chóru została dyrektor PSM I st. w Ełku – Jadwiga Cymbor-Pasińska. W roku 2003 chór zmienił nazwę na KONTRAPUNKT.

 

W roku 2007 r. zespół zaczął działać w ramach Ełckiego Towarzystwa Muzycznego, którego prezesem została Jadwiga Cymbor-Pasińska, a wiceprezesem Bogdan Sokół. W sezonie 2008/2009 obowiązki dyrygenta chóru pełniła Barbara Mejner. Od czerwca 2009 prezesem Ełckiego Towarzystwa Muzycznego jest Bożena Bieleniewicz. Obowiązki dyrygenta KONTRAPUNKTU we wrześniu tego roku przejął Rafał Sulima. Pod jego batutą chór rozwija się i rozszerza działalność koncertową. Obecnie chór KONTRAPUNKT liczy 50 osób, są w nim przedstawiciele różnych środowisk. Tylko niektórzy są związani zawodowo z muzyką, większość to amatorzy. Śpiewanie w chórze to dla wielu spełnienie marzeń, rozwijanie wspólnych zainteresowań i radość, jaką daje praca, której efekty oklaskują potem widzowie na koncertach. Znaczną część repertuaru stanowi muzyka sakralna, ale chór chętnie sięga też po inne gatunki muzyki: muzykę ludową, negro spirituals, muzykę operową i operetkową, chóralne utwory sceniczne, utwory rozrywkowe, muzykę polską.

 

KONTRAPUNKT koncertuje w Ełku i okolicach, tworząc oprawę muzyczną wielu uroczystości, reprezentuje też miasto za granicą. Chór koncertował m.in. w Fiffizano we Włoszech, w Wilnie i Alytusie na Litwie, w Nettetal w Niemczech oraz w Grodnie na Białorusi.

 

Komentarze
Więcej w 1050 rocznica Chrztu Polski, chór Ełckiego Towarzystwa Muzycznego Kontrapu, Koncert, kultura, muzyka, Olecko, Parafia NMP Królowej Polski w Olecku
Krótkie historie. Mecz w czerwcu 1944 roku

Mecz w czerwcu 1944 roku   Przed wojną  Maurice Laouënan był zatrudniony na stanowisku attaché w Ambasadzie Francji w Wiedniu....

Zamknij