Krótkie historie. Ciało migdałowate

Ciało migdałowate

 

Według przeprowadzonych badań, ciało migdałowate znajdujące się w ludzkim mózgu odpowiedzialne jest za generowanie negatywnych emocji, agresji i reakcji obronnych pobudzając układ współczulny systemu nerwowego człowieka.

 

Okazuje się także, że ma to związek z tym, jakie wybory i jakie skłonności polityczne posiadamy. Ludzie, którzy mają większe ciało migdałowate przejawiają poglądy konserwatywne. U ludzi tych stwierdzono też większą podatność na odczuwanie obrzydzenia, większą podatność na obawy i strach przed nieznanym oraz mniejszą otwartość i mniejszą przychylność dla nowych przeżyć. Według badań wykonanych w 2012 roku wystarczy proste przeskanowanie ludzkiego umysłu, aby dowiedzieć się, jakie poglądy wyrażamy.

 

Ciało migdałowate, zakręt obręczy, układ limbiczny – ludzki mózg i jego funkcjonowanie dla przeciętnego śmiertelnika to jedna wielka niewiadoma. Badania wskazywałyby jednak na to, że bez względu na fakt, w jakim środowisku zostaliśmy wychowani, lub jaką wiedzę zgromadziliśmy, to i tak nie będzie miało to znaczenia, gdyż nasz światopogląd i wybory podyktowane są budową mózgu. Jest to w jakiś sposób deprymujące, z drugiej zaś strony rodzą się też i refleksje, iż w nieodległej przyszłości naukowcy podejmą próby sztucznego ukształtowania poglądów człowieka poprzez genetyczne określenie wielkości ciała migdałowatego. Czy aby jednak wszystko z człowiekiem i jego poglądami jest takie proste? Nie bardzo chce się w to wierzyć.


E.K.

Komentarze
Więcej w anatomia, ciało migdałowate, Krótkie historie, kultura, mózg, nauka, neurologia
“Między mną a Tobą” recital w wykonaniu Laury Łącz w Olecku

Regionalny Ośrodek Kultury "Mazury Garbate" w Olecku zaprasza na recital poetycko - muzyczny "Między mną, a Tobą" w wykonaniu Laury...

Zamknij