Krótkie historie. Czas utrwalony

Czas utrwalony

 

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Lokalnych “Nad Czarną Hańczą” wydało w 2014 roku piękny album “Czas utrwalony. Augustowski świat Judela Rotsztejna”. Wyłania się z albumu ciekawa postać miejscowego fotografa, zaś Augustów przedstawia się jako miasto,  które ponad prosperującą turystyką i dancingami w rytm zdartej już płyty “Siedem dziewcząt z Albatrosa”, ma w sobie jeszcze historie nie odtwarzane do znudzenia.

 

Judel Rotsztejn był augustowskim fotografem. Fotografował na zlecenie ratusza i starostwa, ludzi i krajobrazy. Był autorem wielu pocztówek, przyczynił się do rozsławienia Augustowa publikując fotografie w wielu ogólnopolskich i regionalnych czasopismach. W słowie od wydawcy Stanisław Kurak tak pisze o nim: “Nie upiększał swoich obrazów, ale z iście reporterskim zacięciem szukał naturalnego piękna. W ludzkich fizjonomiach, zdarzeniach, ale przede wszystkim augustowskich krajobrazach”. Judel Rotsztejn był zaangażowanym społecznikiem, cieszył się powszechnym szacunkiem. Mieszkał w jednej z kamieniczek niedaleko rynku. W albumie “Czas utrwalony” możemy podziwiać to, co udało się uratować m.in.: wystudiowane portrety (Marii Wasilewskiej czy też Włodzimierza Kowala oraz augustowskich nauczycieli), portret zbiorowy absolwentek Szkoły Powszechnej Żeńskiej im. Królowej Jadwigi, targ miejski (1935 rok), wizytę biskupa łomżyńskiego, ułanów krechowieckich, wizytę Prezydenta RP Mościckiego czy też generała Sikorskiego, kanały, śluzy i jeziora, lasy i architektura, parady i uroczyste obiady, nabożeństwa, wizytę francuskiej poetki Rosy Bailly.

 

W dramatach wojny nie przetrwało jednak zbyt wiele. Judel Rotsztejn miał jeszcze okazję przechadzać się ulicami Augustowa, ale już nie w roli fotografa, wtedy mógł już tylko zamiatać ulice. Według nielicznych źródeł zginął w augustowskim getcie “Na Barakach”. W domu zaś, w którym miał pracownię, rozgościło się później NKWD, następnie UB i MO. Dziś zaś być może powstanie tam centrum handlowe, kwestia ta wciąż pozostaje nierozstrzygnięta.


E.K.
Komentarze
Więcej w Augustów, Czas utrwalony. Augustowski świat Judela Rots, Fotografia, Historia, Judel Rotsztejn, kultura, Olecko
Były dyrektor szkoły w Wieliczkach winny

Sąd Rejonowy w Olecku nie miał dziś wątpliwości i uznał winę byłego dyrektora szkoły podstawowej w Wieliczkach Piotra A., który...

Zamknij