Krótkie historie. Flower Power

Flower Power

 

Flower Power – slogan używany w latach 60. i 70. XX wieku. Symbol oporu i sprzeciwu przeciwko przemocy, symbol kontrkultury. Zamiarem pomysłodawcy – Allena Ginsberga (amerykańskiego poety) było, aby zmienić wzbudzany w ludziach poziom strachu i zagrożenia w pozytywne emocje, a ówczesne antywojenne manifestacje przemienić w swego rodzaju teatr uliczny odbierając agresji strach, jej podstawowe narzędzie manipulacji.

 

Dziś “Flower Power” kojarzy się już mniej z przeszłą epoką, walką z kapitalizmem i konformizmem. Kojarzy się także z nowymi wynalazkami. Okazuje się, że grono naukowców pracujących pod okiem Martina Giurfa z Centre de recherches sur la cognition animale (CRCA -CNRS / Uniwersytet Toulouse III) współpracując z Uniwersytetem Queensland i Monash wynalazło, a raczej rozpoznało zapachy kwiatowe, które blokują agresywność u pszczół. Wprowadza to nową jakość w kontaktach człowieka z pszczołami, które przecież trwają od 15 000 lat, o czym zaświadczają na tę epokę datowane ślady malarstwa jaskiniowego. Kontakty te zawsze cechowała ostrożność, jak i użądlenia, gdyż pszczoły nie akceptowały kradzieży miodu, który z wielką pracowitością zbierały. Niektóre zapachy są zaś w stanie zablokować feromony, odmienić zachowania w przypadku pszczół odpowiedzialnych za atak.

 

Jakkolwiek, owo odkrycie po barwnych latach hipisowskich ma jedynie nazwę, wprowadza jednak pojęcie zawieszenia broni do pszczelarstwa. Czy dotyczy świata owadów czy też świata ludzi wciąż wnosi ze sobą kusząca obietnicę rezygnacji z agresji i strachu.

Komentarze
Więcej w Allen Ginsberg, flower power, Krótkie historie, kultura, nauka, Olecko
Stanisława Celińska zaśpiewa w Ełckim Centrum Kultury

W niedzielę, 6 marca 2016 r. w sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury wystąpi "Atramentowa" Stanisława Celińska. Początek koncertu o godz....

Zamknij