Krótkie historie – Pamiętać czy zapomnieć?

Pamiętać czy zapomnieć?

 

Wschód słońca w Warszawie, zachód w Berlinie. Przemykające obrazy, szybko pokonywana przestrzeń, a z nią czas i pamięć. Różnorodna historia i fakt nakłaniający do kolejnych refleksji, że kiedyś należało natychmiast zapomnieć, zaś dziś się pamięta.

 

W muzeum w dzielnicy Prenzlauer Berg ma miejsce wystawa poświęcona życiu w DDR. Przemieszczając się po salach ekspozycyjnych widzę w pewnym momencie, jak grupa ludzi w wieku mniej więcej 60 lat z fascynacją przysłuchuje się przewodniczce, która opowiada o latach osiemdziesiątych, o przemianach i o tym, jak wtedy wyglądało życie. W Deutsches Historisches Museum trwa wystawa “1945-2013 Niederlage. Befreiung. Neuanfang. Zwölf Länder Europas nach dem Zweiten Weltkrieg” o Niemczech, innych krajach Europy i o faszyzmie. W Centrum Dokumentacyjnym Robót Przymusowych Berlin-Schöneweide oglądam film z kolekcji prywatnej. Smakowite lody, niedziela, szczęśliwa chwila berlińskiej rodzinny, kadr uchwytuje także w tle druty i obozowy, ponury świat.

 

Z Berlina przemieszczam się w mazurskie światy, w konteksty związane z polityką i naturą ludzką. W jednej z monografii poświęconej pobliskiej wsi czytam, iż przedwojenni narodowi patrioci w niej mieszkający w przededniu wojny zorganizowali pod przewodnictwem miejscowego księdza patriotyczną demonstrację tuż przy szlabanie granicznym dla swoich sąsiadów z pruskiej wsi położonej tuż obok, chociaż wcześniej wiele pokoleń żyło w zgodzie i czerpało zyski z wzajemnej wymiany handlowej. Jak można przypuszczać, pruscy sąsiedzi także nie byli dłużni, a później przyszła wojna.

 

Być może pytanie o to czy warto pamiętać czy też należy zapomnieć nijak się ma do tego, że ludzie chcą (a raczej powinni) raz a dobrze wiedzieć, jak to było, kiedy żyli, a nie mogli (bądź nie potrafili) wyciągnąć wtedy wniosków? Zapomnieć czy może raczej, jak zapominać? – ten niuans wydaje się być również istotny.


EK

 

“Krótkie historie” – nowy cykl iOlecko. Cykl, w którym zgodnie z tytułem będą publikowane krótkie opowieści nie tylko o naszym mieście. Do rozważania, dyskusji, polemiki. Wszelkie opinie mile widziane.

Komentarze
Więcej w Berlin, DDR, Historia, Krótkie historie, Olecko, pamięć
Opera Lwowska w Hali “Lega” – koncert wsparcia dla Ukrainy

W czwartek 22 października 2015 r. o godz. 18:30 w hali "LEGA" w Olecku odbędzie się wyjątkowy koncert w wykonaniu...

Zamknij