Krótkie historie. Tajemnica państwowa

Tajemnica państwowa


W Archiwach Narodowych (Archives nationales – Hôtel de Soubise) w Paryżu można jeszcze do 28 lutego 2016 roku zobaczyć wystawę poświęconą Tajemnicy Państwowej. Temat mroczny i inspirujący, doskonale wpisujący się w tematykę filmów szpiegowskich. Od Chevalier d’Eon (barwnego szpiega dyplomaty realizującego zlecenia królewskie) po dzisiejszych agentów – twórcy wystawy pozwalają przyglądnąć się światu, który zazwyczaj jest schowany w cieniu, od czasów XVII do XXI wieku. Archiwa Narodowe ukazują także swoją podwójną rolę, jednocześnie stoją na straży sekretów, jak też i je ujawniają po upływie uprzednio określonego czasu.

 

We Francji termin “tajemnicy państwowej” (le secret de l’Etat) został opracowany na zasadzie biurokratycznych (wojskowych i policyjnych) wytycznych i stał się narzędziem władzy zarówno do działań na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Od XIX wieku prasa i literatura, trochę później kino fascynowały się sekretem, szpiegostwem, ciszą tajemnicy. Od XIX wieku również opinia publiczna dowiedziała się o licznych nadużyciach, nielegalnych praktykach komórek wywiadowczych, o “cabinet noir” – biurach odpowiedzialnych za kradzieże i inwigilacje korespondencji, o tym, dlaczego poczta była zorganizowana tak, a nie inaczej, o np.: archeologach, duchownych czy też geografach, którzy stali się źródłami koniecznej wiedzy o innych krajach, obyczajach, rysowali mapy nieznanych terenów. Powstały różne systemy szyfrowania danych, a postępująca rewolucja przemysłowa nie tylko objęła nowe dziedziny tajemnicą państwową, ale stworzyła też nową  jakość rejestrowania poufnych informacji.

 

“Tajemnica państwowa” w Polsce to termin odnoszący się do informacji poufnych, niejawnych, których utrata zagraża licznym interesom państwowym. Odnosi się do licznych ustaw, często zmienianych. Można śmiało stwierdzić, że termin może nie istniał wcześniej, zaś szpiegowanie jak najbardziej. Termin tajemnicy jest dziś w oczywisty sposób połączony z terminem informacji, ich utraty, pozyskiwania i ukrywania. Wystawa przygląda się tylko małemu urywkowi czasowemu, XXI wiek wciąż w większości pozostaje w cieniu, w sumie dopiero się rozpoczął, a już wnosi sobą wiele nowości.

Komentarze
Więcej w Krótkie historie, kultura, Olecko, polityka, ściśle tajne
Wilki i Adam Wajrak w MBP w Ełku

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku serdecznie zaprasza na spotkanie, którego gościem będzie Adam Wajrak - dziennikarz oraz przyrodnik,...

Zamknij