Krystyna Janda jako “Shirley Valentine” w Suwalskim Ośrodku Kultury

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza 13 grudnia 2016 roku na spektakl Teatru Polonia “Shirley Valentine” w reżyserii Macieja Wojtyszko z popisową kreacją Krystyny Jandy jako kury domowej.

 

Krystyna Janda jako kura domowa?!!! To całkiem możliwe… ale nie do końca. Znudzona i zahukana żona przy mężu otwarcie wyznaje: Wiesz, co ja sobie całe życie mówiłam? Dzieci dorosną to ja se stąd pójdę. Dzieci dorosły, a ja, co? Nie ma gdzie iść! A poza tym to wiesz, co ludzie mówią? Po czterdziestce to tak jakby już wszystko było i nic człowieka nie rajcuje. Tylko, że u mnie to szybciej poszło! Ja to się tak czułam jak miałam dwadzieścia pięć! 

 

Rozgoryczona beznadzieją wegetacji i domową krzątaniną – obowiązkiem codziennego oczekiwania z gotowym obiadem na powrót męża z pracy, wspomina młodość i popija wino. Dla męża jest tylko maszyną do gotowania i sprzątaczką. Dla dzieci – piątym kołem u wozu, zrzędliwą panią w średnim wieku. Jedyną, choć zawsze wierną, słuchaczką jest kuchenna ściana. Zadręcza ją swoimi wątpliwościami, ale też marzeniami o bogatym, pełnym przygód i uczuć życiu. Podsumowuje własną przeszłość, ale brak jej odwagi, żeby zacząć realizować swoje dawne pragnienia.


Pewnego dnia otrzymuje jednak szansę, by swoje marne życie choć na chwilę zmienić na to wymarzone. Może wyjechać na wyśnioną wycieczkę do Grecji. Mając powyżej uszu małżeńskich powinności, wszystko postanawia zacząć od nowa. Pragnie się jeszcze cieszyć życiem i, mimo że lat jej nie ubędzie, zamiast mówić: Boże, mam czterdzieści dwa lata, woli wykrzyknąć: Shirley, masz dopiero czterdzieści dwa lata, jak to cudownie!

 

Spektakl, dotychczas zagrany 327 razy, miał premierę w listopadzie 1990 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Premiera w Teatrze Polonia odbyła się 15 grudnia 2005 r.

 

Przekład: Małgorzata Semil
ReżyseriaMaciej Wojtyszko
ScenografiaEwa Bystrzejewska
ObsadaKrystyna Janda
Czas trwania: 145 minut, jedna przerwa.

 

Shirley Valentine / Teatr Polonia, wtorek, 13.12.2016, godz. 18:00, sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5. Bilety: 100/90 zł w kasie SOK. Impresariat zewnętrzny

 

Komentarze
Więcej w Krystyna Janda, kultura, Maciej Wojtyszko, Shirley Valentine, SOK, Suwałki, Teatr
“Poezji Gram”. Nowy termin i zmiany. Program imprezy

Dobra wiadomość jest taka, że już za kilka tygodni odbędą się VI Oleckie Zderzenia ze Słowem i Dźwiękiem czyli "Poezji...

Zamknij