Lotnisko Szymany – Dobry rok 2018, plany na rozwój i nowe kierunki w 2019
W styczniu tego roku Port Lotniczy Olsztyn-Mazury obchodził będzie swoje 3 urodziny. Rok 2018 zakończył się bardzo dobrym wynikiem liczby obsłużonych pasażerów oraz dalszym rozwojem siatki połączeń. Już w kwietniu powróci połączenie do Krakowa a od czerwca z Mazur polecimy do słonecznego Burgas. Władze lotniska wychodzą także naprzeciw oczekiwaniom pasażerów biznesowych, tworząc pakiet usług premium. Czym wyróżnia się ta usługa? Dzięki specjalnym strefom wydzielonym, pasażerowie w asyście pracowników lotniska, sprawnie przechodzą proces odprawy, bez konieczności kontroli bezpieczeństwa osób i bagażu oraz transportowani są bezpośrednio na płytę lotniska.
Budowa lotniska w Szymanach, była niewątpliwie jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji mieszkańców regionu. Port lotniczy Olsztyn-Mazury budził szerokie zainteresowanie wśród lokalnej społeczności, ale i mieszkańców, którzy wyemigrowali w poszukiwaniu pracy za granicą. Wystarczy rzut oka na fanpejdż lotniska, który śledzi już prawie 38 tys. fanów i już po chwili można zorientować się, jak dużym zainteresowaniem cieszą się wszystkie komunikaty wydawane przez lotnisko.
Łącznie od uruchomienia portu lotniczego Olsztyn-Mazury w styczniu 2016 roku odprawiono już ponad 272 tys. pasażerów.
Już 10 grudnia 2018 roku było pewne, że Port Lotniczy Olsztyn-Mazury wykona swój założony plan. Jak podają władze lotniska, obsłużono 114 tys. pasażerów i wykonano 2 748 operacji lotniczych już pod koniec listopada 2018 roku. Lotnisko, aby mogło rozwijać swoją siatkę połączeń, w 2017 roku rozpoczęło rozbudowę płyty, powiększając tym samym przestrzeń obsługi dla kilku samolotów jednocześnie.
Hitem lotniska pozostaje Londyn i Dortmund, ale pojawiają się nowe połączenia – Lwów i Kraków
Największym zainteresowaniem pasażerów cieszą się rejsy do Londynu realizowane przez dwóch przewoźników – Ryanair oraz WizzAir. Długo oczekiwana i uruchomiona w maju 2018 roku trasa do Dortmundu osiąga również satysfakcjonujące, wysokie wyniki.
Tymczasem już w grudniu 2018 roku Przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT poinformowali, że z portu lotniczego Olsztyn- Mazury od kwietnia 2019 r. będzie można latać do Krakowa oraz do Lwowa. Kierunki znane, wcześniej już obsługiwane przez lotnisko w Szymanach. Wracają w nowej, lepszej formule i co cieszy, realizowane będą przez narodowego przewoźnika PLL LOT.
W siatce połączeń portu lotniczego Olsztyn-Mazury w rozkładzie letnim 2019 roku widnieje połączenia ze Lwowem. Rejsy będą odbywać się od 27 kwietnia do 1 października 2019 roku. Inauguracyjny lot do Krakowa zaplanowany jest 25 kwietnia 2019 r. Rejsy będą realizowane dwa razy w tygodniu w czwartki i niedzielę.
Czarterowe loty do kurortu na południu Europy
Jednym z hitów lata 2018 roku były połączenia do Burgas w Bułgarii. Czarterowe samoloty z Szyman cieszyły się sporym powodzeniem. Zdecydowano kontynuować to połączenie w 2019 roku, z jednym z czołowych touroperatorów, firmą Neckermann Polska.
Aktualne rozkłady lotów pasażerowie znajdą zawsze na stronie http://mazuryairport.pl/rozklad-lotow_6.html
Nie tylko połączenia, ale i wysoka jakość usług
Port lotniczy Olsztyn – Mazury, jako drugie lotnisko w Polsce umożliwia pasażerom sektora General Aviation, czyli samolotów prywatnych, dostęp do usługi premium. Dzięki specjalnym strefom wydzielonym, pasażerowie w asyście pracowników portu przechodzą skrócony proces odprawy i transportowani są bezpośrednio do samolotu.
Obsługa pasażerów to nie jedyna usługa jaką świadczy lotnisko w Szymanach. W pierwszym roku działania lotnisko uzyskało certyfikat Instytucji Zapewniającej Służby Żeglugi Powietrznej w zakresie służby meteorologicznej. Dodatkowo PL Olsztyn-Mazury w swojej ofercie ma wycieczki edukacyjne, z których licznie korzystają szkoły w regionie – dzięki czemu lotnisko zyskało również rolę edukacyjną.
Władze portu stale rozwijają infrastrukturę lotniska oraz zaplecze gospodarcze, chcąc spełniać coraz większe oczekiwania podróżujących z PL Olsztyn- Mazury. Przekłada się to na większe zainteresowanie przewoźników, a co za tym idzie – rozszerzanie siatki połączeń. Trzymamy kciuki za nowy rok, oby był równie udany, jak te poprzednie.