“Męczennicy” w reż. Grzegorza Jarzyny w Suwałkach

We wtorek 1 grudnia 2015 r. w ramach cyklu “Teatr Polska” w Suwałkach będzie można zobaczyć spektakl “Męczennicy” w reżyserii jednego z najważniejszych i najgłośniejszych polskich artystów teatralnych Grzegorza Jarzyny. 

 

Jarzyna, dyrektor artystyczny, pomysłodawca i “mózg” TR Warszawa (wcześniej Teatr Rozmaitości) od lat tworzy swój bezkompromisowy, autorski teatr. Jest autorem wielu głośnych, nie rzadko kontrowersyjnych, ale także nagradzanych inscenizacji m.in. “Bzika tropikalnego”, “2007: Macbeth”, “T.E.O.R.E.M.A.T”. Reżyseruje także za granicą. Prowadzony przez niego TR Warszawa od lat jest ważnym miejscem na mapie kulturalnej Warszawy pomimo tego, że jego siedziba jest “w budowie”. Spektakle TR Warszawa  możecie też zobaczyć podczas np. festiwalu Opener. 

 

“Męczennicy” spektakl, który powstał na podstawie dramatu Mariusa Von Mayenburga miał swoją premierę  14 marca 2015 roku. Na scenie będziemy mogli podziwiać m.in. Romę Gąsiorowską, Cezarego Kosińskiego czy Justynę Wasilewską. Uwaga spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 16 roku życia. Czas trwania – 2 godziny (bez przerwy). Polecamy już dziś. 

 

Lidka, uczennica warszawskiego liceum, szuka w Biblii odpowiedzi na męczące ją pytania egzystencjalne – kim jest i po co żyje. Jej fascynacja budzi niepokój niezaangażowanego ojca, reprezentującego świat pozbawiony idei; jest także niezrozumiała dla rówieśników. Dla Lidki istnieje jednak tylko jeden cel i jedna prawda; dziewczyna nie zważa na opinię otoczenia i poświęca wszystko, w imię swojej wiary.

 

Spektakl Grzegorza Jarzynyjednego z najbardziej znanych polskich twórców teatralnych, podejmuje próbę analizy mechanizmu fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne i polityczne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my? Ten spektakl jest przede wszystkim analizą: pokazane jest jak obłęd religijny wnika w młode osoby, które nie mają oparcia w podstawowych komórkach społecznych jak rodzina, szkoła, kościół – mówi reżyser.

 

“Męczennicy” TR Warszawa, w reżyserii Grzegorza Jarzyny, wtorek, 1.12.2015, godz. 19.00. SOK, Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5. Bilety, wkrótce.


Obsada: Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Aleksandra KoniecznaCezary KosińskiDawid OgrodnikSebastian PawlakTomasz TyndykJustyna Wasilewska

Komentarze
Więcej w Grzegorz Jarzyna, kultura, Marius Von Mayenburg, Męczennicy, SOK, Suwałki, sztuka, Teatr
Krótkie historie – Proste przyjemności

Proste przyjemności Od kilku dni zauważam wzmożoną aktywność, gdyż rozpoczął się okres grzybobrania. Grzybiarze dzielą się informacjami, enigmatycznie przekazują miejsca...

Zamknij