Meluzyna, AGT, Sztama. Historia miasta teatrem pisana

Pięknie zaczyna się ten tydzień. Szkoły pracują ku zadowoleniu uczniów i nauczycieli (mylimy się?), nasi pingpongiści-amatorzy „leją” pingpongistów-półprofesjonalistów a do tego w najbliższy czwartek, 9 lutego w Oleckiej Izbie Historycznej odbędzie się wernisaż ekscytującej wystawy „Życie teatralne w Olecku – rekonesans”.

 

Nasze miasto niemal od zawsze „teatrem stało”. Meluzyna, AGT, Sztama – niezwykłe projekty niezwykli ludzie. Dla wielu współczesnych widzów zasiadających dzisiaj na widowni Teatru AGT nazwa Teatr Poezji „Meluzyna” czy Amatorska Grupa Teatralna AGT brzmi równie egzotycznie i archaicznie jak Sofokles, Szekspir czy Molier.

 

Wystawa jest więc doskonałym pretekstem by „prehistorię” odkurzyć i sprawić by stała się żywą opowieść o historii i współczesności miasta. Mamy nadzieję, że przyciągnie ona nie tylko dawnych uczestników teatralnych wydarzeń, ale także młodych ludzi. Przez lata teatr w Olecku pełnił różnorakie funkcje edukacyjne, ale także był stylem życia, środowiskowym znakiem rozpoznawczym, kulturowym wyznacznikiem inności, oderwaniem od szarej codzienności. Gromadził ludzi młodych, aktywnych, różnych profesji i zawodów. Tworzył elitę. Stanowił ważny etap w rozwoju nie tylko bezpośrednich uczestników spektakli teatralnych ale i widzów. Żaden inne miasto w okolicy nie może się taką tradycją pochwalić. Przez wiele lat, teatr i kultura wyróżniały nasze miasto na tle szarych, ponurych małomiasteczkowych dziur na końcu świata.

 

Teatr Poezji „Meluzyna” działał w latach 1965 – 1978. Powstał z inicjatywy Stanisława Miedziewskiego i przez lata funkcjonował przy klubie Oddziału Powszechnej Spółdzielni Spożywców (PSS-Społem), którego opiekunem i kierownikiem był Józef Bojar. Od 1975 roku prowadzeniem „Meluzyny” zajmował się Lech Dudanowicz.

 

Amatorska Grupa Teatralna AGT powstała z inicjatywy Marka Gałązki w 1979 i w zasadzie w różnej formule funkcjonuje do dziś.

 

Ekspozycja „Życie teatralne w Olecku – rekonesans” poprzez zdjęcia, afisze, zaroszenia, plakaty i recenzję przypomni początki Teatru AGT, Meluzyny oraz Przeglądu Teatrów Amatorskich Sztama. Pro forma podpowiadamy nauczycielom języka polskiego, że wystawa może stanowić doskonałą inspirację do bardzo praktycznej lekcji teatru i historii naszego miasta.

 

„Życie teatralne w Olecku – rekonesans”, Olecka Izba Historyczna, 9 luty, godz. 17.00. Wstęp wolny.

Komentarze
Więcej w Historia, kultura, Meluzyna, Olecko, Sztama, Teatr
Chlebus i Karniej podbijają Sokółkę

W niedzielę 5 lutego nasi „eksportowi" pingpongiści Marcin Chlebus i Dariusz Karniej wzięli udział w rozgrywanym w Sokółce Otwartym Turnieju...

Zamknij