Mistrzostwa Polski Płetwonurków w Orientacji Podwodnej – Olecko 2014

W najbliższy weekend 8-10 sierpnia 2014 r. w Olecku na Jeziorze Olecko Wielkie odbędą się Mistrzostwa Polski Płetwonurków w Orientacji Podwodnej z udziałem najlepszych zawodników z całej Polski. Szczegóły imprezy podajemy w komunikacie poniżej.


MISTRZOSTWA POLSKI PŁETWONURKóW W ORIENTACJI PODWODNEJ.

Czasy świetności orientacja podwodna przeżywała kilkanaście lat temu, ale mimo, że Polacy w zawodach nurkowych odnosili sukcesy (medale mistrzostw Europy i świata), to w kraju zaprzestano organizacji zawodów w randze mistrzostw. Dlatego w 2011 roku, po długiej, kilkunastoletniej przerwie, Oleckie Stowarzyszenie Nurkowe “Amfiprion” wskrzesiło tę ideę. I i II Ogólnopolskie Mistrzostwa Płetwonurków w Orientacji Podwodnej Olecko 2011 i 2012 były sprawdzianem możliwości organizatorskich oleckiego stowarzyszenia oraz motywacji startowych zawodników z całego kraju. W 2013 roku po 18-letniej przerwie zorganizowano Mistrzostwa Polski Płetwonurków w Orientacji Podwodne.  Dzięki 3. udanym edycjom imprezy oraz wsparciu finansowym Gminy Olecko oraz Starostwa Powiatowego w Olecku, Zarząd Polskiego Związku Płetwonurkowania wyraził zgodę na organizację w Olecku MISTRZOSTW POLSKI PŁETWONURKóW W ORIENTACJI PODWODNEJ. W dniach 8-10 sierpnia 2013 r.  po raz kolejny sędziowie wyłonią Mistrzów i Mistrzynie Polski w poszczególnych konkurencjach. Do Olecka przyjadą zawodnicy, którzy po raz pierwszy będą startować w tego typu zawodach, ale także utytułowani zawodnicy, wielokrotni Mistrzowie Polski.


Olecko reprezentować będzie młodzież na co dzień trenująca w OSN “Amfiprion” (wśród nich znajdą się tegoroczni medaliści Długodystansowych Mistrzostw Polski w Pływaniu w Płetwach).


Dyscyplina – orientacja podwodna – zaczęła rozwijać się w latach 50-tych ubiegłego stulecia w wyniku połączenia elementów pływania szybkiego w płetwach, zawodów sprawnościowych oraz technik podwodnych. Piękno tej dyscypliny tkwi w tym, że w zawodach ramię w ramię stają zawodnicy 16-letni jak i 63-letni. Impreza ma na celu promocję tej dyscypliny sportowej w Polsce,  promocję Gminy Olecko jako miejsca idealnego na aktywny wakacyjny wypoczynek oraz wzbogacenie oferty sportowej powiatu oleckiego.


Już w ten weekend w Olecku- podobnie jak w poprzednim roku – rozegrane zostaną cztery konkurencje: 

KONKURENCJE INDYWIDUALNE

  • M.-KURS, 1 dzień (9 sierpnia 2014 r.):

Trasa tej konkurencji przypomina literę M. Składa się z boi startu, trzech boi opływowych i linii mety (32m). Długość trasy wynosi 590m. Zawodnicy płyną wokół kolejnych boi opływowych, a następnie przekraczają linie mety. Najlepiej, gdy zawodnik trafi w tak zwany punkt zerowy mety (czyli w sam jej środek). Wtedy otrzymuje maksymalną liczbę punktów. Każde odchylenie od punktu ) oznacza utratę cennych punktów. Jest to typowa konkurencja szybkościowa. Startujący nie poszukuje tyczek lecz jedynie musi prawidłowo ominąć wszystkie boje. Jeśli boja zostaje nieprawidłowo opłynięta, sędzia trasy wyciąga zawodnika po pokonaniu przez niego więcej niż połowy kolejnego etapu trasy. Miejsce zawodnika uzależnione jest od sumy punktów uzyskanych za:

– poprawne opłynięcie pod wodą boi oraz celność na mecie

  • KONTAKT, 1 dzień (9 sierpnia 2014 r.):

 Trasa składa się z boi startu i 5 punktów orientacyjnych (drewniane krzyże, tyczki). Ostatni punkt stanowi jednocześnie metę. Długość trasy wynosi 650 m. Zawodnicy poruszają się po trasie w ciągu określonego limitu czasu i mają za zadanie pokazać, że znaleźli każdy z punktów orientacyjnych poprzez pociągniecie lub zakręcenie boi. Najlepiej, gdy pokonają całą trasę jak najszybciej i gdy znajdą wszystkie tyczki. Od tych dwóch elementów jest uzależniona ocena startu zawodnika.

  • GWIAZDA, 2 dzień (10 sierpnia 2014 r.)

Trasa składa się z pięciu boi startu, 5 boi opływowych i 5 boi orientacyjnych. Ostatnia boja jest metą. Długość trasy wynosi 600m. Zawodnicy muszą płynąć (pod wodą) wokół boi opływowych w każdym przypadku i znaleźć kolejną boję orientacyjną w określonym limicie czasu. Zaznaczają swoją obecność na punkcie prze pociągnięcie lub obrócenie boi. Opłynięcie boi opływowych musi być wykonane poprawnie, a gdy zawodnik ominie boję nieprawidłowo, jest wyciągany z wody przez sędziego trasy, w chwili gdy znajduje się w pobliżu następnego punktu orientacyjnego. Nazwa konkurencji wynika z rozstawienia bojek na jeziorze w kształcie gwiazy. Miejsce zawodnika uzależnione jest od szybkości pokonania trasy oraz od prawidłowo ominiętych boi i znalezionych tyczek.


KONKURENCJA DRUŻYNOWA

  • KONKURENCJA DRUŻYNOWA, 2 dzień (10 sierpnia 2014 r)

Drużyna składa się z 2-4 zawodników. Trasa zawiera boje startu (1-4), punkty orientacyjne A1 i A2, punkt orientacyjny B i długą 32 metrową linię mety. Ze startu nr 1 płynie pierwszy zawodnik, ze startu nr 2 zawodnik 2-gi, obaj płyną pod wodą do spotkaniowego punktu A1. Podobnie zawodnicy 3 i 4 płyną do swojego spotkaniowego punktu A2. Z punktów A1 i A2 pary płyną do punktu B. Gdy już cała czwórka jest razem wspólnie wracają na metę i najlepiej gdy trafią w punkt zerowy mety.


Zadanie dofinansowane zostało ze środków Gminy Olecko i Starostwa Powiatowego w Olecku.

Komentarze
Więcej w Nurkowanie, Oleckie Stowarzyszenie Nurkowe Amfiprion, Olecko
Zaproszenie na plenerową wystawę Danuty Golak. Mile widziena stroje z epoki

 PLENEROWA   WYSTAWA MALARSTWA DANUTY GOLAK  (ostatnia w rodzinnym miescie artystki )   TERMIN:                     9 sierpnia 2014 ( sobota) godz. 14...

Zamknij